InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Za účasti ministra Baxy byl na pražském Výstavišti zahájen festival Svět knihy

10.06.2022
Již 27. ročník mezinárodního knižního festivalu Svět knihy 2022 byl slavnostně zahájen na pražském Výstavišti za účasti ministra kultury Martina Baxy, velvyslance Itálie J.E. p. Maura Marsiliho, velvyslance Ukrajiny J.E. p. Jevhena Perebyjnise a dalších významných hostů, nakladatelů a autorů.
Foto: mkcr.cz
Knižní svátek potrvá do 12. června 2022 a přivítá 416 vystavovatelů a 748 účinkujících ze 35 zemí a regionů. Letošním čestným hostem festivalu je Itálie.

Před zahájením veletrhu se ministr kultury Baxa sešel s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem a společně otevřeli ukrajinský stánek, ve kterém pak následně manželé Perebyjnisovi četli dětem z Ukrajiny pohádky v jejich mateřském jazyce. Po únorové invazi ruské armády na Ukrajinu pořadatelé zrušili účast Ruska na veletrhu a vyhradili Ukrajině samostatný veletržní stánek. Na pražské prezentaci se spolu s organizátory podílí místní ukrajinská ambasáda, Ukrajinský institut, Ukrajinský knižní institut, ukrajinský PEN klub a knižní festival Book Arsenal Kyjev.

"Podporujeme úsilí ukrajinského lidu v boji proti Putinově agresi. Většinu těch, kteří k nám z Ukrajiny před touto agresí utíkají, tvoří ženy s dětmi. A pro děti, které jsou vytržené ze svého původního, laskavého prostředí, je samozřejmě obtížné adaptovat se na novou situaci v nové zemi. A asi každý z nás to zná ze svého dětství, jak mohou pomoci knihy, časopisy, sdílená radost. Jsem vděčný za to, jak se ukrajinská ambasáda a přímo pan velvyslanec ujal spolupráce s vydáváním materiálů a knížek pro děti v ukrajinštině. Jsem vděčný, jak k tomu přistoupil Svět knihy a Svaz českých knihkupců a nakladatelů, jsem také vděčný nadaci PPF. Mám z toho počinu velikou radost a děkuji všem," řekl ministr kultury ve veletržním stánku Ukrajiny.

Po samotném zahájením festivalu byl slavnostně otevřen stánek letošního čestného hosta festivalu, kterým je kulturně bohatá Itálie. Literární mistrovství této země letos zastoupí například vynikající vypravěčka Donatella Di Pietrantonio či autorka silných příběhů Viola Ardone. Dramaturgie festivalu se zaměřila na autory, kteří reprezentují současnou italskou literární scénu a jejichž díla byla v posledních dvou letech přeložena do češtiny. Někteří jsou českému publiku už známí, jiní se představí poprvé.

"Mám velkou radost, že se zde potkáváme. A u mě je ta velká radost dvojí. První je radost vášnivého čtenáře, který bohužel nemá už tolik času na čtení jako kdysi; ale i když už ty knihy nestačím číst, tak je aspoň rozečítám a dávám si je na noční stolek a mám je před sebou jako budoucí výzvu. A ta druhá radost je radost ministra kultury České republiky, protože svět knihy ukazuje v plné šíři robustnost, kreativitu a také velkou schopnost českého knižního trhu, tedy všech, kteří tvoří ekosystém knih a čtenářství v naší zemi. Na festival Svět knihy určitě patří diskuse o těžkostech současného knižního trhu, ale myslím si, že před samotnou debatou o těžkostech patří knižní vášeň a radost, kdy můžeme chodit mezi stánky, prohlížet si knihy, kupovat si knihy a mít z nich obyčejnou, prostou radost," řekl ministr kultury Martin Baxa před slavnostním přestřižením pásky.

Své místo v programu budou mít i klasikové. Festival představí dva nové překlady děl Itala Calvina. Od jednoho z nejvýznamnějších italských spisovatelů 20. století si zájemci mohou přečíst jeho prozaický experiment Palomar a nezkrácenou verzi Kosmických grotesek. K dispozici bude i první český překlad knihy Arturův ostrov od Elsy Moranteové, manželky spisovatele Alberta Moravii.

Veletrh se koná pod záštitou Ministerstva kultury, resort na něj přispěl částkou 2 745 000 Kč. Nechybí na něm ani příspěvkové organizace Ministerstva kultury, mezi jinými Národní knihovna ČR, Národní filmový archiv, Národní muzeum, Národní divadlo, NIPOS a mnohé další.

Zdroj: Ministerstvo kultury

Další články z rubriky Kultura

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. ...

Český film režiséra Petra Václava Il Boemo bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži v San Sebastianu

Letošní jízda českých filmů na významných mezinárodních festivalech pokračuje. Po Benátkách nebo Locarnu vybral český film do soutěže také festival v ...

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2022 - Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě již po třiadvacáté!

Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové zdru ...

Uznávaný rapper 50 Cent přijede po 12 letech do Prahy

Jeden z nejúspěšnějších rapperů na světě, charismatický rodák z newyorského Queensu se silným životním příběhem, 50 Cent, vystoupí po letech v Praze, ...

Česká televize: Zpravodajský speciál SeČTeno mapuje regionální výzvy pro nadcházející volby

Osmadvacet zastávek napříč republikou, osmadvacet výzev pro nadcházející komunální volby a desítky odborníků. Seriál SeČTeno vstupuje do své druhé pol ...

DoporučujemeStředa 10.8.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.