InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

V Květušíně u Boletic trénovali armádní a civilní veterináři zásah při výskytu nebezpečné nákazy

01.06.2022
Od roku 2002 se v České republice pravidelně koná společné cvičení armádních a civilních veterinárních specialistů s názvem Nákaza. V případě rozšíření nebezpečných chorob zvířat by odborníci z veterinární služby resortu obrany pomáhali v rámci integrovaného záchranného systému a v případě potřeby by mohli být povoláni i liberečtí chemici.
Foto: acr.army.cz
Náplní výcviku, který proběhl na konci května v areálu zemědělské správy Vojenských lesů a statků v Květušíně poblíž VÚ Boletice, bylo řešení výskytu afrického moru prasat, ptačí chřipky, slintavky a kulhavky.

"Co se týče afrického moru prasat, je touto nákazou zasažena velká část Evropy, zejména pak státy východní a jihovýchodní Evropy," říká plukovník Daniel Cihlář, který cvičení za vojenskou část řídil. V ČR se toto závažné onemocnění nevyskytuje, ale už v sousedním Polsku, Německu a Slovensku ano a podle Cihláře je veliká pravděpodobnost, že se zanedlouho objeví i u nás. "Tato nákaza může mít při zavlečení významné negativní ekonomické dopady, proto je prevence výskytu, její včasné odhalování a efektivní tlumení mimořádně důležité," zdůrazňuje význam cvičení.

Pokud by nyní došlo k zavlečení nebezpečné nákazy, veterinární služba resortu obrany by vyčlenila odborníky pro využití v rámci IZS. Kromě běžných činností, jako jsou vyšetřování, utrácení či odchyt zvířat, by armádní veterináři mohli provádět rovněž dekontaminaci zvířat zasažených nebezpečnými bojovými chemickými či biologickými látkami nebo radioaktivním spadem.

"Díky speciálnímu vybavení a schopnostem by tyto činnosti mohla provádět přímo naše zásahová skupina, případně ve spolupráci s příslušníky chemického vojska," upozornil Cihlář.

Na cvičení se sešly čtyři smíšené expertní skupiny, kterou tvořili úřední veterinární lékaři krajských veterinárních správ Státní veterinární správy a příslušníci veterinární služby resortu obrany.

Během teoretické části si zopakovali souhrn opatření při výskytu nebezpečné nákazy, při praktické části pak nacvičovali činnosti při vstupu do ohniska nákazy, odběry vzorků, vypracování potřebné dokumentace apod.

"Premiérová účast příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany probíhala formou nácviku a prezentace provedení očisty a dezinfekce vojenské a zemědělské techniky," doplnil Cihlář.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Burzy práce a vzdělávání v Prostějově a Jeseníku odstartují sérii akcí v Olomouckém kraji

V úterý 26. 9. 2023 startuje další ročník Burz práce a vzdělávání v Olomouckém kraji. První dvě proběhnou v uvedený den v Prostějově mezi 9.00 - 17.00 hodinou ve Společenském domě (Komenského 6) a mezi 8.00 - 14.00 hodinou v Jeseníku v ...

České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za dvě miliardy

České dráhy a společnost Sekyra Group podepsaly dohodu o odkupu zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží, na kterých vyrůstá nová pražská čtvr ...

Ve čtvrtek 21. září 2023 proběhne ve Frýdku-Místku tradiční Trh vzdělávání a uplatnění

"Co mě čeká po dokončení základní školy? Kde zjistím, jaké dovednosti a znalosti potřebuji k práci v různých oborech? Můžu se někde setkat s lidmi, kt ...

Ministr kultury Martin Baxa navštívil Pardubický kraj, kde jednal o záměru obnovy choltického zámku

Na zámku Choltice se ministr kultury Martin Baxa sešel se starostou Tomášem Bolkem, místostarostou Miroslavem Horákem a kastelánem zámku Lukášem Rycht ...

Chovatelce ze Zlínského kraje odebrali dva psi, žili mezi hromadami odpadků

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje v závěru uplynulého týdne navrhli odebrat chovatelce z Kněžpole na Uherskohradišťsku dva psy z ...

DoporučujemeÚterý 26.9.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »