InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Zločiny agrese proti Ukrajině má vyšetřovat zvláštní mezinárodní tribunál

19.05.2022
Zvláštní mezinárodní tribunál by měl vyšetřovat ruské představitele a vojenské velitele a jejich spojence za zločin agrese proti Ukrajině. V usnesení přijatém ve čtvrtek Parlament vyzývá EU, aby v rámci mezinárodních řízení a soudů podnikla veškeré nezbytné kroky na podporu stíhání ruského a běloruského režimu za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocidu a agresi.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Poslanci požadují, aby se tato vyšetřování a následná trestní stíhání týkala také všech příslušníků ruských ozbrojených sil a vládních úředníků, kteří se podíleli na válečných zločinech.

Zvláštní mezinárodní tribunál
Přijaté usnesení požaduje po EU, aby podpořila zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu pro trestání zločinů agrese spáchaných na Ukrajině, pro které nemá Mezinárodní trestní soud pravomoc, a dohnat k odpovědnosti politické představitele a vojenské velitele Ruska a jeho spojenců.

EU by také podle poslanců měla co nejdříve poskytnout všechny potřebné lidské a rozpočtové zdroje a administrativní, vyšetřovací a logistickou podporu potřebnou ke zřízení tohoto tribunálu.

Podle EP představují hlášená zvěrstva, jako je plošné ostřelování měst a obcí, nucené deportace, používání zakázané munice, útoky na civilisty prchající předem dohodnutými humanitárními koridory či popravy a sexuální násilí, porušení mezinárodního humanitárního práva. Mohou být proto kvalifikovány jako válečné zločiny, uvádějí poslanci a zdůrazňují, že žádný z těchto zločinů dosud nebyl stíhán.

Nutnost rychlé akce
Poslanci zdůrazňují, že EU musí jednat urychleně, neboť existuje vážné riziko, že v důsledku probíhajících bojů jsou ničeny důkazy týkající se válečných zločinů.

EP vyjadřuje plnou podporu vyšetřování vedenému prokurátorem Mezinárodního trestního soudu a práci vyšetřovací komise Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jakož i nezávislým organizacím občanské společnosti a ukrajinským orgánům, které pracují na shromažďování důkazů.

Poslanci vítají společný vyšetřovací tým, který zřizují Litva, Polsko a Ukrajina, který koordinuje Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech Eurojust a na němž se bude podílet Úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu, a vyzývají další členské státy, aby se k tomuto týmu připojily.

Zdroj: Evropský parlament
Související:

Další články z rubriky Domácí

České dráhy se s odbory dohodly na znění Podnikové kolektivní smlouvy až do roku 2023

Největší český železniční dopravce včera uzavřel jednání s odborovými centrálami o zmírnění inflace v letošním roce a o podobě nové Podnikové kolektivní smlouvy Českých drah na rok 2023. Jednání s odborovými partnery letos firma zahájila výrazně ...

Prevence v kyber! - Vzdělávací videa o kyberbezpečnosti pomohou s osvětou

Prevence v kyber! - společný projekt Ministerstva vnitra a Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci něj vznikly čtyři vzdělávací videospoty. Ty se sou ...

ČR dosáhla historicky nejlepšího umístění v čerpání evropských fondů. Je na 7. místě

České republice patří 7. příčka v porovnání čerpání evropských fondů napříč celou EU. Pozvolný posun napříč pelotonem členských států v posledním roce ...

Stromy ve městech trpí, řešením je využití injektáže

Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně se snaží pomoci dřevinám rostoucím v městské zástavbě. Pro stromy je nejen v důsledku klimati ...

Vědci objasnili, jak zvýšit životnost a účinnost solárních článků s perovskity

Pro vývoj cenově dostupnějších a vysoce výkonných fotovoltaických článků využívají vědci v současnosti uměle krystalizované perovskity. Ty patří do sk ...

DoporučujemeStředa 10.8.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.