InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Zločiny agrese proti Ukrajině má vyšetřovat zvláštní mezinárodní tribunál

19.05.2022
Zvláštní mezinárodní tribunál by měl vyšetřovat ruské představitele a vojenské velitele a jejich spojence za zločin agrese proti Ukrajině. V usnesení přijatém ve čtvrtek Parlament vyzývá EU, aby v rámci mezinárodních řízení a soudů podnikla veškeré nezbytné kroky na podporu stíhání ruského a běloruského režimu za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocidu a agresi.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Poslanci požadují, aby se tato vyšetřování a následná trestní stíhání týkala také všech příslušníků ruských ozbrojených sil a vládních úředníků, kteří se podíleli na válečných zločinech.

Zvláštní mezinárodní tribunál
Přijaté usnesení požaduje po EU, aby podpořila zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu pro trestání zločinů agrese spáchaných na Ukrajině, pro které nemá Mezinárodní trestní soud pravomoc, a dohnat k odpovědnosti politické představitele a vojenské velitele Ruska a jeho spojenců.

EU by také podle poslanců měla co nejdříve poskytnout všechny potřebné lidské a rozpočtové zdroje a administrativní, vyšetřovací a logistickou podporu potřebnou ke zřízení tohoto tribunálu.

Podle EP představují hlášená zvěrstva, jako je plošné ostřelování měst a obcí, nucené deportace, používání zakázané munice, útoky na civilisty prchající předem dohodnutými humanitárními koridory či popravy a sexuální násilí, porušení mezinárodního humanitárního práva. Mohou být proto kvalifikovány jako válečné zločiny, uvádějí poslanci a zdůrazňují, že žádný z těchto zločinů dosud nebyl stíhán.

Nutnost rychlé akce
Poslanci zdůrazňují, že EU musí jednat urychleně, neboť existuje vážné riziko, že v důsledku probíhajících bojů jsou ničeny důkazy týkající se válečných zločinů.

EP vyjadřuje plnou podporu vyšetřování vedenému prokurátorem Mezinárodního trestního soudu a práci vyšetřovací komise Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jakož i nezávislým organizacím občanské společnosti a ukrajinským orgánům, které pracují na shromažďování důkazů.

Poslanci vítají společný vyšetřovací tým, který zřizují Litva, Polsko a Ukrajina, který koordinuje Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech Eurojust a na němž se bude podílet Úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu, a vyzývají další členské státy, aby se k tomuto týmu připojily.

Zdroj: Evropský parlament
Související:

Další články z rubriky Domácí

MŽP: Od 18. dubna 2024 žijeme na ekologický dluh

Počínaje včerejškem žijí obyvatelé České republiky na ekologický dluh. Takzvaný Světový den překročení vypočítává mezinárodní organizace Global Footprint Network již od roku 2006. Pro tuzemsko připadá na 18. dubna, což je o 6 dní pozdější termín než ...

Přístupnost veřejných institucí stále pokulhává, ukázaly výzkumy

Dva výzkumy veřejného ochránce práv ověřovaly přístupnost veřejných budov z pohledu stavebního práva i přímo v praxi za pomoci lidí s různým postižení ...

ČIŽP uložila první pokutu za nelegální přimíchávání látek do propan-butanu pro spotřebitelské použití

Česká inspekce životního prostředí v roce 2023 prováděla kontroly společností, které obchodují se zkapalněným ropným plynem - propan-butanem nebo LPG. ...

Česko jako destinace pro golfisty získává na popularitě. Největší tuzemský golfový resort má Severní Morava

Česko posiluje svůj potenciál evropské golfové destinace. Golfový turismus patří k významným zdrojům příjmů v rámci cestovního ruchu. Golf získává na ...

Armáda České republiky má 24 nových důstojníků Generálního štábu

"Dneškem se pro vás otevírá možnost spolurozhodovat a ovlivňovat zabezpečení naší země," řekl první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučí ...

Doporučujeme



Sobota 20.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »