InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Krizový štáb: Přetížení Prahy musí vláda vyřešit do konce května, asistenční centrum zatím zůstává otevřené

19.05.2022
Na včerejším zasedání Krizového štábu hl. m. Prahy byla hlavním bodem přetrvávající situace uprchlíků v hlavním městě, kterou Praha bez zásahu vlády nebo Ministerstva vnitra nemůže adekvátně řešit. Krizový štáb apeluje na vládu, aby co nejrychleji nastavila opatření, která sníží riziko migrace z ekonomických důvodů. Nastavení procesu přesunu uprchlíků do méně zatížených lokalit by měla vláda představit včetně harmonogramu nejpozději do 31. května 2022. V opačném případě bude nutné opět jednat o možném uzavření Krajského asistenčního centra pro uprchlíky ve Vysočanech (KACPU).
Foto: HZS Praha
Díky apelu ze strany hlavního města se vláda začala problémem Prahy a její přeplněné kapacity pro uprchlíky zabývat a řešit jejich relokaci do jiných krajů a krajských měst. Metropole vítá zahájení dialogu a žádá vládu o dosažení konsenzu se samosprávami a předložení harmonogramu spuštění opatření tohoto procesu.

Dříve avizované rozhodnutí o uzavření asistenčního centra se odkládá do doby dokončení jednání k nastavení procesu relokací, avšak nejpozději do konce května. Dle dostupných údajů je v Praze zhruba čtyřikrát více uprchlíků na 1 000 místních obyvatel než v některých jiných krajích. Vládní datových model představený minulý týden potvrdil přetížené kapacity ubytování, školství, zdravotnictví a sociální péče v hlavním městě.

"Jsem rád, že vláda po našem apelu začala řešit problém přetížených lokalit a naplněné kapacity pro zvládnutí uprchlické krize. Ne vždy se věnovala problémům našeho města pozornost na vládní úrovni. Jednání ale musí probíhat nejen mezi Prahou a Ministerstvem vnitra, které řeší reakci na okamžitou krizovou situaci. Kvůli vážnosti situace a potřebě dlouhodobé reakce ji musí meziresortně koordinovat přímo premiér Petr Fiala a řešení musí být projednáno se zástupci samospráv. Nejde nám "jen" o obsah opatření, ale i o časový plán jejich zavádění," vysvětluje primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Zároveň pražský krizový štáb jednal o situaci na Hlavním nádraží. Nejpozději k 31. květnu by mělo být ukončeno na Hlavním nádraží poskytování nadstavbových služeb (jídlo, nápoje, deky, vlak na přespání) a zůstat by zde měl jen infostánek, což byl původní záměr města i neziskového sektoru. Ukončení těchto služeb bude uskutečněno řízeným a koordinovaným způsobem. Zároveň však krizový štáb vyzývá vládu k co nejrychlejšímu nastavení opatření, která sníží riziko migrace z ekonomických důvodů. Tito lidé totiž přebývají na nádraží, ačkoli nemají možnost získat uprchlickou ochranu v KACPU. Hlavním důvodem je to, že mají občanství jiné země Evropské unie.

"Tato situace způsobená Putinovou válkou v dlouhodobém horizontu bezesporu ovlivní život místních obyvatel a dotkne se i jejich životních nákladů. Naším společným cílem by mělo být zvládnout ji tak, abychom zajistili podmínky pro co nejdůstojnější život jak místních obyvatel, tak válečných uprchlíků," dodává primátor Zdeněk Hřib.

V souvislosti se situací na Hlavním nádraží také Krizový štáb hl. m. Prahy apeluje na Ministerstvo dopravy ve věci otevření speciální pokladny na Hlavním nádraží pro vydávání vnitrostátních jízdenek ukrajinským uprchlíkům za účelem vycestování do jiných krajských měst v rámci ČR.

Do včerejšího dne bylo v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Praze odbaveno téměř 90 tisíc osob, počty příchozích se v posledních dnech snižují, jedná se o cca 450 lidí za den. Stanové městečko v Troji, které má kapacitu 150 osob, je již zaplněno.

Zdroj: Hlavní město Praha

Další články z rubriky Regiony

Baťův mrakodrap ve Zlíně se zahaluje do lešení, čeká oprava fasády

Baťův mrakodrap ve Zlíně se už brzy zahalí do lešení. Důvodem je oprava poškozených částí fasády a vnějších prvků budovy, která potrvá až do konce letošního roku. Během oprav, jejichž investorem je Zlínský kraj, bude uzavřený vchod do budovy z třídy ...

Cesta vlakem mezi centry Liberce a Prahy se významně zkrátí na 69 minut

Centrální komise Ministerstva dopravy v úterý schválila studii proveditelnosti trati Mladá Boleslav - Turnov - Liberec - státní hranice ve variantě 20 ...

Praha plánuje nakoupit 100 nových elektrobusů za 1,5 miliardy korun

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se chystá v nejbližších letech nakoupit až 100 městských nízkopodlažních elektrobusů typu Standard, tj. s délkou vo ...

Nová trať mezi Soběslaví a Doubím je připravena na rychlost 200 km/h

JIHOČESKÝ KRAJ - Soběslav se dnes stala dějištěm slavnostního ukončení modernizace traťového úseku mezi tamní stanicí a Doubím u Tábora. Jejím výsledk ...

Polovina obchodníků na východě Čech prodala alkohol mladistvým

Česká obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje provedla v květnu mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholických nápojů a ...

DoporučujemePondělí 5.6.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »