InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit osm miliard lidí prodiskutují odborníci na veletrhu vědy v Praze

18.05.2022
Veletrh vědy je za dveřmi. Po dvouleté koronavirové pauze přináší festival, který pořádá Akademie věd ČR, opět bohatý program. Od 2. do 4. června se v pražských Letňanech uskuteční tři panelové diskuse, nebudou chybět oblíbené science show, přednášky o vesmíru nebo o budoucnosti plodin, které by uživily planetu. Té se zúčastní i předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Foto: veletrhvedy.cz
Panelové diskuse vedené moderátorem Václavem Moravcem se uskuteční během všech tří dnů Veletrhu vědy vždy od 13 hodin. Ve čtvrtek 2. června budou o tématu Češi na vlnách solidarity diskutovat Jan Lukačevič z organizace Energii lékařům, Adriana Černá (Člověk v tísni) a sociolog Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu AV ČR.

Diskutující se zaměří mimo jiné na otázky, zda umí Češi pomáhat, jestli jsme štědrými dárci, jak solidární býváme v případě náhlé pohromy, kterou může být například epidemie, válka nebo živelná katastrofa, ale zamyslí se také nad dlouhodobou a pravidelnou podporou.

Pátečním tématem panelové diskuse bude COVID-19 a informace s ním spojené. Své názory představí divákům biochemici Adéla Šimková a Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, publicista Vojtěch Gibiš a studentka medicíny Kristýna Blažková. Debata se zaměří na to, jak složité bylo v pandemické době vyvracet dezinformace, jakou roli sehráli vědci a jakou novináři.

Poslední z panelových diskusí se v sobotu 4. června zaměří na nejbližší budoucnost, která má kvůli aktuálnímu dění mnoho otazníků. Hostem bude například jaderná fyzička Dana Drábová.

Cesta do vesmíru i za dostatkem potravin


Kromě panelových diskusí nabídne Veletrh vědy v rámci doprovodného programu i další zajímavé hosty a témata. Mladší žáci se mohou vydat s Krtkem do vesmíru nebo se dozvědět zajímavosti spojené se vznikem sluneční soustavy. Nebudou chybět ani oblíbené science show plné působivých efektů. Příběh prvních raket v sobotu představí mladý popularizátor chemie Jakub Štěpánek.

Pátečním lákadlem je téma cílových genových editací rostlin. Předsedkyně Akademie věd ČR biochemička Eva Zažímalová s rostlinným genetikem Jaroslavem Doleželem nabídnou odpovědi na otázky, proč jsou genově editované plodiny cestou, jak uživit lidstvo, proč se jich lidé nemusí bát a zda jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Na všechny doprovodné akce Veletrhu vědy, které jsou zdarma, je nutná registrace předem na internetových stránkách www.veletrhvedy.cz.

Autor: Michaela Váňová

Další články z rubriky Kultura

Kateřina Englichová a Vilém Veverka zahájí 19. ročník festivalu Třeboňská nocturna

Harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka zahájí v úterý 12. července v prostoru Zámecké konírny Státního zámku Třeboň devatenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna s programem skladeb Maurice Ravela, Alphonse ...

Machálková, Slováček a Kolář se setkali u táboráku. Zpěvák Jary Tauber je přizval do nového videoklipu

Zpěvák Jary Tauber vydává nový videoklip k písni Pro jednou z jeho debutového alba Tolikrát. K natáčení u táboráku kromě dalších svých přátel přizval ...

Český rozhlas připravil pro posluchače speciální letní program

Český rozhlas připravil na léto nabitý program. Celoplošné i regionální stanice posluchače prázdninově naladí inspirativním vysíláním z různých míst Č ...

Ministerstvo kultury: Novely zásadním způsobem posílí stabilitu veřejnoprávních médií

Ministr kultury Martin Baxa na včerejším jednání vlády předložil návrh novely, která zásadním způsobem posílí stabilitu veřejnoprávních médií. Vláda p ...

Poslanecká sněmovna se otevře hudbě, nádvoří rozezní první ročník hudebního festivalu Sněmovna OPEN

Na jedno z nádvoří Poslanecké sněmovny už tento čtvrtek zavítají hudebníci. Mladí umělci zahrají v rámci prvního ročníku ojedinělého hudebního festiva ...

DoporučujemePondělí 27.6.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.