InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Vojáci ze Strakonic se chystají na alianční cvičení do Polska. Budou zde čelit útoku dronů

11.05.2022
Strakoničtí vojáci se připravují na Ramstein Legacy 2022 - největší cvičení protivzdušné obrany v rámci NATO, jež se uskuteční v červnu na území Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska. Během něj absolvují střelby ze zbraňového systému 2K12 KUB, při kterých jim bude simulován útok dronů.
Foto: acr.army.cz
Při střelbách v Polsku budou vojáci cvičit situace, které aktuálně řeší i ukrajinská protivzdušná obrana. "Budeme vojákům simulovat útok dronů, který zahltí jednotky pozemní protivzdušné obrany," prozradil praporčík František Hammerbauer, co čeká českou jednotku. Ve stejný okamžik tak na dvě palebné jednotky zaútočí několik bezpilotních prostředků. "Budeme sledovat, jak se s tím obě jednotky poperou. Spojený je s tím i určitý prvek soutěživosti, tedy jaká jednotka sestřelí více cílů," dodal praporčík Hammerbauer, jenž působí jako vrchní praporčík 251. protiletadlového raketového oddílu, který je vyzbrojený systémem 2K12 KUB.

Připravovali se několik měsíců


Vojáci se na zahraniční cvičení připravovali několik měsíců. Cvičili nejen v domovské posádce ve Strakonicích, ale i na vojenských letištích v Bechyni a Čáslavi. Trénovali zejména zachytávání, identifikaci a sestřelování vzdušných cílů, takzvaně nanečisto. "Máme za sebou poslední etapu výcviku, jejímž hlavním cílem bylo sladit celou jednotku. V nadcházejících dnech nás čeká ještě certifikační cvičení," sdělil vrchní praporčík oddílu.

Strakoničtí vojáci během výcviku spolupracovali s leteckým personálem 21. základny taktického letectva a 22. základny vrtulníkového letectva. Zachytávali nejen bojové letouny a vrtulníky, ale i model letadla, vybavený koutovým odražečem. Na podobný terč, konkrétně bezpilotní prostředek MJ-7 Szogun, budou vojáci střílet i v Polsku. "S ohledem na jeho vlastnosti, musí zachycení a vlastní sestřelení proběhnout velmi rychle," vysvětlil praporčík Hammerbauer a dodal, že při zachycení cíle radiolokátorem nerozhoduje jeho velikost, ale odrazná plocha.

Mládí má zelenou


Téměř polovinu české jednotky budou tvořit nováčci. Do Polska vyrazí zejména vojáci, kteří u strakonického útvaru neslouží déle než dva nebo tři roky a se systémem 2K12 KUB zatím nikdy nestříleli. První zkušenost to bude i pro poručíka Petra N. Jako velitel radiolokátoru bude mít velkou zodpovědnost, aby s operátorem zachytili cíl. "Uděláme všechno proto, aby jednotka úspěšně odstřílela," slíbil mladý důstojník, který ve Strakonicích slouží od loňského srpna.

"Výcvik byl intenzivní a časově náročný, ale dalo se to zvládnout," shrnul poručík, jak se připravoval na první bojové střelby. Do Polska se podle svých slov těší. "O tomto cvičení nám říkali již během studia na Univerzitě obrany, jsem za tuto příležitost moc rád," svěřil se Petr N.

Spolupracují s Univerzitou obrany


Na přípravě budoucích důstojníků spolupracuje brněnská univerzita se strakonickým útvarem již od roku 2015. Nejdůležitějších cvičení se účastní jak pedagogové a odborní asistenti, tak i někteří studenti. "Praktické zapojení studentů považuji za správnou cestu při přípravě budoucích důstojníků. Spolupráce s Katedrou protivzdušné obrany si velmi cením už proto, že se jedná o investici do personálu, která se nám mnohonásobně vrátí po nástupu studentů k útvaru," zdůraznil velitel 251. protiletadlového oddílu podplukovník Jaroslav Sekanina.

Zároveň potvrdil i snahu o kvalitní přípravu velitelů na jednotkách. "V oblasti odborné přípravy klademe větší důraz na velitele čet a vedoucí praporčíky. Sázíme na mládí a vojáky v nižších hodnostech," objasnil svůj záměr velitel oddílu.

Zapojí se i vojáci nasazení v Pobaltí


Mezinárodního cvičení Ramstein Legacy 2022 se zúčastní do 5 000 vojáků z více než 16 aliančních zemí. "Cvičení je mimořádné svým rozsahem a velikostí. Poskytuje možnosti výcviku v boji proti všem prostředkům vzdušného napadení, včetně využití simulačních technologií. Důraz bude kladen na vedení společných protivzdušných operací vysoké intenzity v mezinárodním prostředí," přiblížil podplukovník Sekanina s tím, že cvičení řídí alianční velitelství vzdušných sil (HQ AIRCOM) v německém Ramsteinu a konat se bude jednou za dva roky.

Strakonický útvar bude na cvičení zastupovat nejen jednotka, vyzbrojená systémem 2K12 KUB, ale i jednotka s protiletadlovými komplety RBS-70, která je aktuálně nasazena v alianční misi předsunuté přítomnosti v Litvě.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Baťův mrakodrap ve Zlíně se zahaluje do lešení, čeká oprava fasády

Baťův mrakodrap ve Zlíně se už brzy zahalí do lešení. Důvodem je oprava poškozených částí fasády a vnějších prvků budovy, která potrvá až do konce letošního roku. Během oprav, jejichž investorem je Zlínský kraj, bude uzavřený vchod do budovy z třídy ...

Cesta vlakem mezi centry Liberce a Prahy se významně zkrátí na 69 minut

Centrální komise Ministerstva dopravy v úterý schválila studii proveditelnosti trati Mladá Boleslav - Turnov - Liberec - státní hranice ve variantě 20 ...

Praha plánuje nakoupit 100 nových elektrobusů za 1,5 miliardy korun

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se chystá v nejbližších letech nakoupit až 100 městských nízkopodlažních elektrobusů typu Standard, tj. s délkou vo ...

Nová trať mezi Soběslaví a Doubím je připravena na rychlost 200 km/h

JIHOČESKÝ KRAJ - Soběslav se dnes stala dějištěm slavnostního ukončení modernizace traťového úseku mezi tamní stanicí a Doubím u Tábora. Jejím výsledk ...

Polovina obchodníků na východě Čech prodala alkohol mladistvým

Česká obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje provedla v květnu mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholických nápojů a ...

DoporučujemeSobota 3.6.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »