InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

V sobotu 30. dubna se otevřou brány návštěvníkům Leteckého muzea Kbely

29.04.2022
Letecké muzeum Kbely bude v sobotu 30. dubna 2022 od 10 hodin dopoledne otevřeno do nové muzejní sezóny. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je ZDARMA.
Vrtulnik Mil Mi-8P | Foto: vhu.cz
Návštěvnickou premiéru si v expozicích Vojenského historického ústavu Praha, respektive ve výstavních prostorách Leteckého muzea Kbely odehrají četná letadla i vrtulníky mapující především období od konce 40. let do 80. let 20. století. V některých případech jde o unikátní exponáty, které se navíc veřejnosti představí v renovované podobě.

Jedním z nejatraktivnějších by měl být bezesporu letoun Aero L-29 Delfín, půjde o první představení tohoto konkrétního stroje před návštěvníky. Pro sbírky Leteckého muzea Kbely byl letoun zrekonstruován ve státním podniku LOM Praha. Jedná se o legendární cvičný proudový letoun vyráběný v poválečném Československu, který byl vyvinut koncem 50. let, stroj nyní představovaný pochází z počátku 60. let.

Další novinkou je střední víceúčelový vrtulník Mil Mi-8P "Hip". Do sbírek Leteckého muzea ho předala 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely. Jedná se o speciální dopravní vrtulník uzpůsobený pro přepravu až osmnácti pasažérů a posádky. Byl vyroben v roce 1983 v burjatském závodě v Ulan-Ude v tehdejším Sovětském svazu. V rámci 24. základny létal až do října roku 2017, poté byl nabídnut do sbírky VHÚ a v listopadu 2021 byl do ní oficiálně převeden.

Novinkou v expozicích LM Kbely je i další zrekonstruovaný exemplář, a to fotogrammetrický dvoumotorový vrtulový letoun Avia Av-14FG (Iljušin Il-14FG), který byl vyroben v Československu v polovině 50. let 20. století. I tento letoun prošel renovací, a to v podniku VTÚ Letectva a PVO.

Veřejnost si bude moci při otevíracím dni v kbelském leteckém muzeu prohlédnout i jasně modrožlutý exponát vrtulníku WSK SM-2. Jedná se polský stroj z konce 50. let. O vrtulníku jsme před několika dny psali v souvislosti s jeho předáváním po renovaci ve společnosti LOM PRAHA.

Přepravu pasažérů zajišťoval rovněž letoun Aero Ae-45, což bylo aerotaxi vyráběné v poválečném Československu od konce 40. Let. Pro sbírky Leteckého muzea Kbely zrekonstruovala tento stroj Česká aviatická s. r. o. Letoun našel své definitivní umístění v expozici letadel Aero na Staré Aerovce.

Do sbírek Vojenského historického ústavu Praha bude již brzy nově předán také další unikátní exponát, a to letoun nikoli domácí či sovětské produkce, ale západní. Jedná se o dopravní letadlo Canadair CL-601, která bylo vyrobeno v Kanadě na počátku 80. let. Do sbírek Leteckého muzea Kbely předává tento letoun 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely. Návštěvníci se s ním budou moci seznámit v průběhu letošní sezóny.

Letecké muzeum Kbely se otevírá v sobotu 30. dubna 2022 v 10 hodin dopoledne. Muzeum má dále otevřeno každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00. Hangáry se zavírají v 17.30. Vstup je ZDARMA.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Další články z rubriky Regiony

Ve čtvrtek 21. září 2023 proběhne ve Frýdku-Místku tradiční Trh vzdělávání a uplatnění

"Co mě čeká po dokončení základní školy? Kde zjistím, jaké dovednosti a znalosti potřebuji k práci v různých oborech? Můžu se někde setkat s lidmi, kteří mě budou inspirovat při výběru povolání?" Odpovědi nejen na tyto otázky přinese další ročník ...

Ministr kultury Martin Baxa navštívil Pardubický kraj, kde jednal o záměru obnovy choltického zámku

Na zámku Choltice se ministr kultury Martin Baxa sešel se starostou Tomášem Bolkem, místostarostou Miroslavem Horákem a kastelánem zámku Lukášem Rycht ...

Chovatelce ze Zlínského kraje odebrali dva psi, žili mezi hromadami odpadků

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje v závěru uplynulého týdne navrhli odebrat chovatelce z Kněžpole na Uherskohradišťsku dva psy z ...

Předseda vlády Petr Fiala symbolicky převzal strategické zásobníky plynu v Dolních Dunajovicích

Premiér Petr Fiala v pondělí 18. září 2023 zahájil společně s primátorkou Markétou Vaňkovou a zástupci zhotovitelů stavbu multifunkční haly ARENA BRNO ...

CzechTourism: Žatec a krajina chmele jsou další českou stopou v UNESCO

Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO se dnes nově zapsal Žatec a krajina žateckého chmele. Jde o 17. českou hmotnou památku, celkem včetně t ...

DoporučujemeNeděle 24.9.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »