InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí
PANDEMIE COVID-19 ONLINE
Zdroj: MZ ČR 20.04.2024 [e]
Nové připady:
7
Ukončená očkování:
6 982 252
Hospitalizovaných:
7
Vyléčení:
4 715 641
Aktivní případy:
146
Úmrtí celkem:
43 522

EMA informuje o bezpečnosti používání mRNA vakcín proti covid-19 během těhotenství

19.01.2022
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a její pracovní skupina pro covid-19 (ETF) informuje o rostoucím počtu informací, které naznačují, že mRNA vakcíny proti covid-19 nezpůsobují komplikace v těhotenství a nejsou tak rizikem pro těhotné ženy a jejich děti.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Pracovní skupina ETF provedla podrobný přezkum několika studií zahrnujících přibližně 65 000 žen v různých fází těhotenství. Tento přezkum neidentifikoval zvýšené riziko těhotenských komplikací, potratů, předčasných porodů ani nežádoucích účinků u nenarozených dětí v době po očkování těhotných žen mRNA vakcínami proti covid-19 (Comirnaty nebo Spikevax). Navzdory určitým omezením v datech se výsledky zdají být konzistentní napříč hodnocenými studiemi.

Studie rovněž ukázaly, že vakcíny proti covid-19 jsou při snižování rizika hospitalizace a úmrtí u těhotných žen stejně účinné jako u ostatní populace. Nejčastější nežádoucí účinky vakcín u těhotných žen se také shodují s nežádoucími účinky v celkové očkované populaci. Patří mezi ně nejčastěji bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a během několika dnů po očkování dochází ke zlepšení.

Vzhledem k tomu, že těhotenství bylo dosud spojováno s vysokým rizikem závažného průběhu onemocnění covid-19 (zejména ve druhém a třetím trimestru), doporučuje se ženám, které jsou těhotné nebo plánují těhotenství, aby se nechaly očkovat v souladu s národními doporučeními.

Většina dosavadních informací vychází ze zkušenosti z očkování mRNA vakcínami (Comirnaty a Spikevax). EMA rovněž přezkoumá údaje o dalších registrovaných očkovacích látkách proti covid-19, jakmile budou k dispozici.

Počáteční klinické studie léčivých přípravků (včetně vakcín) obecně nezahrnují těhotné ženy. V důsledku toho nejsou údaje o použití léčivých přípravků během těhotenství obvykle k dispozici ihned v době registrace, ale jsou získány až později. Studie na zvířatech s vakcínami proti covid-19 však neprokázaly žádné škodlivé účinky v těhotenství nebo postnatálním vývoji (vývoji po narození). Zkušenosti z reálného používání těchto vakcín naznačují, že přínos očkování mRNA vakcínami proti covid-19 během těhotenství převažuje nad možnými riziky onemocnění covid-19 pro nastávající matky a nenarozené děti.

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) EMA posoudí nejnovější údaje od výrobců/držitelů rozhodnutí o registraci mRNA vakcín proti covid-19 během těhotenství a případně navrhne aktualizovat doporučení uvedená v souhrnu údajů o přípravku a příbalové informaci.

Sledování bezpečnosti očkovacích látek


V souladu s plánem EU pro monitorování bezpečnosti očkovacích látek proti covid-19 jsou tyto očkovací látky pečlivě sledovány a relevantní nové informace se průběžně shromažďují a neprodleně přezkoumávají. Ačkoli již proti covid-19 byla očkováno mnoho lidí, mohou se objevovat určité nežádoucí účinky, neboť do očkovacích programů je zapojováno stále více osob. Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) EMA bude i nadále sledovat bezpečnost vakcín proti covid-19 v těhotenství.

Držitelé rozhodnutí o registraci těchto vakcín jsou povinni poskytovat pravidelné aktualizace a provádět studie s cílem sledovat bezpečnost a účinnost svých vakcín. Rovněž jiné subjekty provádějí další studie ke sledování bezpečnosti a účinnosti vakcín, včetně jejich použití v těhotenství.

Tyto výstupy umožňují regulačním orgánům rychle posoudit údaje pocházející z řady různých zdrojů a v případě potřeby přijmout vhodná regulační opatření na ochranu veřejného zdraví.

Zdroj: SÚKL
Související:

Další články z rubriky Domácí

MŽP: Od 18. dubna 2024 žijeme na ekologický dluh

Počínaje včerejškem žijí obyvatelé České republiky na ekologický dluh. Takzvaný Světový den překročení vypočítává mezinárodní organizace Global Footprint Network již od roku 2006. Pro tuzemsko připadá na 18. dubna, což je o 6 dní pozdější termín než ...

Přístupnost veřejných institucí stále pokulhává, ukázaly výzkumy

Dva výzkumy veřejného ochránce práv ověřovaly přístupnost veřejných budov z pohledu stavebního práva i přímo v praxi za pomoci lidí s různým postižení ...

ČIŽP uložila první pokutu za nelegální přimíchávání látek do propan-butanu pro spotřebitelské použití

Česká inspekce životního prostředí v roce 2023 prováděla kontroly společností, které obchodují se zkapalněným ropným plynem - propan-butanem nebo LPG. ...

Česko jako destinace pro golfisty získává na popularitě. Největší tuzemský golfový resort má Severní Morava

Česko posiluje svůj potenciál evropské golfové destinace. Golfový turismus patří k významným zdrojům příjmů v rámci cestovního ruchu. Golf získává na ...

Armáda České republiky má 24 nových důstojníků Generálního štábu

"Dneškem se pro vás otevírá možnost spolurozhodovat a ovlivňovat zabezpečení naší země," řekl první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučí ...

Doporučujeme



Sobota 20.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »