InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » LifeStyle

7 důvodů rozpadu vztahů podle psychologa

13.01.2022
Psychologové se už léta snaží odhalit tajemství lásky a romantiky a pochopit, jak vztahy fungují. Existuje nespočet studií, průzkumů a teorií, které se nám snaží tuto problematiku osvětlit, ale i přes jejich veškerou snahu se zdá, že většina lidí je stále stejně bezradná, pokud jde o srdeční záležitosti.
Ilustrační snímek | Foto: Travis Grossen on Unsplash
Překvapivý nárůst počtu rozchodů a rozvodů v posledním desetiletí nás vlastně všechny nutí kroutit hlavou a ptát se: "Proč jsou moderní vztahy tak křehké?". Na stejnou otázku jsme se zeptali psychologa, který se často potkává s klienty ve vztahových potížích. Pojďme se podívat na 7 klíčových důvodů, proč se moderní vztahy rozpadají.

Ještě nejste připraveni


Až příliš často naše vztahy ztroskotávají na tom, že na ně prostě ještě nejsme připraveni. Možná si chcete zachovat nezávaznost a zábavu a nejste ochotni se vázat. Silný a zdravý vztah je především o kompromisech, oddanosti, trpělivosti a obětavosti, ale zdá se, že moderní vztahy na to zapomněly. Nerealistické standardy nastavené moderní kinematografií a sociálními médii nás nutí myslet si, že dokonalý vztah by měl být takový, ve kterém jsme vždy šťastní, nikdy nedochází ke konfliktům a dokonale se ke svému partnerovi hodíme. Dokud se tedy nenaučíte tyto představy opustit, nikdy nebudete připraveni na vážný vztah.

Jste příliš zaneprázdnění na to, abyste se usadili


Moderní společnost si cení výkonu, tvrdé práce a úspěchů, takže lidé se v dnešní době stali bezohlednějšími a ambicióznějšími než kdykoli předtím. Každý chce být nejlepší ve svém oboru, nejlepší ve třídě nebo nejoblíbenější ve škole. Chtějí se dostat na prestižní obory nebo být povýšeni na vrchol firemního žebříčku. Při tolika dalších životních prioritách může být těžké najít si čas na romantický vztah.

Nechcete se vázat


Dalším důležitým důvodem, proč se moderní vztahy staly tak křehkými, je to, že si lidé často pletou lásku s jinými city. Možná ve skutečnosti nechcete lásku, ale chcete vzrušení nebo společnost. Možná chcete jen někoho, kdo vám ukáže, jak se máte dobře, nebo někoho, s kým si můžete pravidelně povídat, abyste se necítili osamělí. Láska je především o vzájemné důvěře, úctě a přátelství. Ne vždy bude intenzivní, vášnivá nebo vzrušující.

Chcete něco okamžitého


Aby se vztah stal zralým, zdravým a silným, potřebuje čas na rozkvět a prostor k růstu. Problém je, že většina lidí na to v dnešní době jednoduše nemá trpělivost. Většina z nás je vinna tím, že něco chce, ale není ochotna na tom pracovat. Vrháme se do vztahů, ale ukončujeme je, jakmile najdeme něco lepšího. Když se něco pokazí, raději začneme znovu s někým novým, než abychom se snažili s partnerem něco vyřešit a zjistit, proč se vztahy rozpadají. Ale tím, že chceme příliš mnoho a příliš rychle, vystavujeme sebe i své vztahy neúspěchu.

Nechcete vynaložit úsilí


Zdá se, že mnoho lidí má mylnou představu, že vše, co ve vztahu chtějí, se jim samo kouzelně představí, úhledně svázané do mašličky. Pravdou však je, že tyto představy a ideály nám mohou škodit a způsobit, že budeme nevděční za to, co už máme. Většina lidí zapomíná, jak vzácná a cenná láska skutečně je. Jste příliš zaujati dokonalou verzí partnera, kterou máte ve své hlavě, a ztrácíte ze zřetele všechny ty dobré věci, které máte přímo před sebou. Je snazší vztah ukončit, než řešit, jak zachránit vztah.

Jste příliš ostražití


Necháváte svou hlavu po většinu času vládnout vašemu srdci? Rozmlouváte si věci, které chcete, a dovolujete svému strachu, aby vám bránil být šťastný? Možná ano, jen o tom ještě nevíte. Když si lidé kolem sebe postaví příliš mnoho zdí, může být těžké se k nim dostat. Pokud jste v srdečních záležitostech příliš rozumní a opatrní, možná se nikdy doopravdy nezamilujete, protože láska je někdy nelogická a nevysvětlitelná. Někdy láska znamená udělat skok víry a otevřít se někomu celým srdcem. Musíte zapomenout na čas, vzdálenost, kompatibilitu nebo praktičnost a dopřát si svobodu být s kýmkoli chcete, bez ohledu na problémy nebo komplikace.

Jste příliš závislí na moderních technologiích


Přílišná závislost na technologiích může být v neposlední řadě důvodem, proč většina moderních vztahů nevydrží. Internet, mobily a sociální sítě nás sice všechny sblížily, ale zároveň nás od sebe vzdalují. S celosvětovou sítí na dosah ruky můžete být natolik pohlceni svým virtuálním životem, že zapomenete žít ten skutečný. Textové zprávy, chaty a hlasové hovory nahradily kvalitní čas strávený tváří v tvář s těmi, které máme rádi, a když už je celý váš život zachycen v příběhu na Instagramu nebo ve vlákně na Twitteru, může se stát, že si nemáme o čem povídat.

Existuje řada důvodů, proč mohou mít moderní vztahy problém přežít, ale toto jsou jen některé z těch nejpravděpodobnějších. Příliš často zapomínáme na to, abychom si v životě udělali čas na lásku. Vztahy bereme jen jako příležitostnou vymoženost, protože chceme okamžité uspokojení a raději jsme otevřeni co největšímu počtu různých možností. Pravdou však je, že láska nikdy nepřichází snadno a žádný skvělý vztah nevznikne přes noc. Řiďte tedy svá očekávání, dělejte s partnerem kompromisy, věnujte více času tomu, co je pro vás skutečně důležité, a buďte vděční za všechny lidi ve svém životě, kteří vás milují.

Autor: St

Další články z rubriky LifeStyle

Které golfové míčky jsou vhodné pro hru v hale i venku?

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru golfových míčků je jejich zamýšlené použití, konkrétně to, zda budou používány pro hru v hale nebo ...

Hledáte cool pánskou mikinu? Podívejte se na naši TOP 5

Přichází chvíle, kdy si prohlížíme obsah šatníku a netušíme, co si obléct na sebe. Pokud se vám taková situace stala, máme návrh: sáhněte po nové zají ...

Proč koupit šperky jako dárek? Důvodů je hned několik

Chcete ženu obdarovat něčím výjimečným? Možná se nevyplácí být přehnaně originální. Tip na dárek, který skutečně ocení a budou z něj nadšené je totiž ...

Ideální dárek pro muže? Hodinky!

Módní doplňky nejsou vždy tím, co by muži jako dárek příliš oceňovali. Přesto ale existuje jeden doplněk, pro který to neplatí, a kterým lze potěšit k ...

Jak neztratit své nejcennější fotografie? Propůjčte jim fyzickou podobu

Rádi si hezké a příjemné momenty zvěčňujete s pomocí fotoaparátu? Nezáleží na tom, zda k tomu používáte svůj chytrý telefon nebo profesionální fotoapa ...

DoporučujemePátek 1.7.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.