InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku klesla v listopadu na 3,3 %

08.12.2021
Úřad práce ČR evidoval k 30. 11. 2021 celkem 245 549 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 6 140 méně než v předchozím měsíci a o 28 977 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,3 %. To je o 0, 1 p. b. méně než v říjnu a o 0,5 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za říjen 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6,6 %).
Ilustrační snímek | Foto: MPSV
Situace na trhu práce se v uplynulém měsíci výrazně nezměnila a také odpovídá klimatickým podmínkám sledovaného období, do evidence se začínají hlásit sezónní pracovníci. "Tak nízkou nezaměstnanost nám může závidět celá EU. Jsme pořád na špici a chceme tam zůstat. Například i proto jsme od listopadu znovu aktivovali program Antivirus, který v předchozích vlnách pandemie skvěle zafungoval a ochránil přes jeden milion pracovních míst," uvádí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

"Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o zaměstnance, převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. Pokud jde o turistickou sezónu, s rozjezdem té zimní zaměstnavatelé vyčkávají. Podstatné pro ně je, jak se bude dále vyvíjet epidemická situace a jaká budou v této souvislosti platit bezpečnostní opatření," shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon a dodává: "V následujících měsících nezaměstnanost, v souvislosti s útlumem sezónních prací, především v zemědělství a lesnictví, pravděpodobně vzroste."

Nezaměstnanost v regionech


Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v listopadu v Moravskoslezském a v Ústeckém (4,9 %) a dále v Karlovarském kraji (4 %). Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v listopadu loňského roku, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,1 %). Meziročně se situace nejvíce změnila na Karlovarsku, kde podíl nezaměstnaných osob oproti listopadu 2020 poklesl o 1,1 p. b. na 4 %. V okresech jsou rozdíly ještě více patrné. Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci předchozího měsíce v okresech Praha-východ (1,3 %), Pelhřimov, Benešov a Rychnov nad Kněžnou (1,6 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Karviná (8,4 %), Most (6,2 %) a Chomutov (5,8 %).

Struktura uchazečů o zaměstnání


Z celkového počtu evidovaných uchazečů tvořily 52,7 % ženy, což představuje 129 412 nezaměstnaných. Podíl nezaměstnaných žen činil 3,5 % a mužů 3 %. U žen došlo k meziměsíčnímu poklesu o 0,2 p. b, u mužů o 0,1 p. b. V uplynulém měsíci hledalo práci prostřednictvím ÚP ČR 37 262 osob se zdravotním postižením (OZP) - 15,2 % z celkového počtu nezaměstnaných. Průměrný věk nezaměstnaných byl v listopadu 43,4 roku, zatímco loni to bylo 42,5 roku. Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám.

V meziročním srovnání poklesl podíl nezaměstnaných osob ve věkové skupině do 29 let, naopak se zvýšil podíl osob v kategorii 50 plus. V případě této skupiny uchazečů o zaměstnání došlo k nárůstu o 2,9 p. b. (ale v absolutním vyjádření jde o pokles o 2 875 osob). V evidenci ÚP ČR jich bylo k 30.11. 2021 celkem 92 286 a tvořili 37,6 % z celkového počtu nezaměstnaných.

Bez práce byli nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Změny ve struktuře nezaměstnaných podle vzdělanosti ukazují, že k nejvyššímu meziročnímu poklesu došlo v případě evidovaných uchazečů vyučených (o 11 061) a uchazečů se střední školou (o 8 814). Pokud jde o rozdělení podle profesí, ke konci listopadu bylo v evidenci ÚP ČR nejvíce pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, a to 73 166.

Bez práce bylo ke konci předchozího měsíce 12 993 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Meziměsíčně je to méně o 1 661, meziročně pak méně o 986 lidí. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,3 % (říjen 2021 - 5,8 %, listopad 2020 - 5,1 %). Z celkového počtu absolventů a mladistvých bylo ke konci listopadu v evidenci ÚP ČR 9 472 absolventů.

Za posledních 12 měsíců se změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky setrvání v evidenci ÚP ČR. V listopadu 2021 vzrostl v meziročním srovnání podíl těch, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců na celkovém počtu nezaměstnaných o 11,6 p. b. na 35,5 %, tedy celkem na 87 243 osob, a to zejména v důsledku ekonomické krize způsobené epidemií COVID-19. Průměrná délka evidence se ve srovnání s říjnem prodloužila o 6 na 522 dnů.

Podpora v nezaměstnanosti


Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v listopadu celkem 73 463 osob, což představuje 29,9 % všech uchazečů o zaměstnání. Počet lidí s nárokem na podporu v nezaměstnanosti meziročně klesl o 15 318 osob.

Zdroj: MPSV

Další články z rubriky Ekonomika

Nárok na předčasnou penzi by mělo mít více lidí v nejnáročnějších profesích, návrh projedná vláda

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou ...

Od 1. dubna začnou platit nová pravidla pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Od 1. dubna 2024 vejde v účinnost zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla včetně doprovodného zákona. Nová právní úprava reaguje na příslušno ...

Státní dluh se loni zvýšil o 216,1 miliardy korun na 3,1 bilionu korun

Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo Zprávu o řízení státního dluhu České republiky v roce 2023, která obsahuje detaily o dynamice a struktuře s ...

O akci na podporu exportu Meeting Point CzechTrade byl rekordní zájem, přišli zástupci více než 420 firem

Na největší proexportní akci pro střední a malé firmy Meeting Point CzechTrade přišlo své exportní záměry konzultovat 427 českých firem. K dispozici j ...

Hospodářská komora: České firmy zamířily do Lucemburska, zaměří se na vesmírné technologie a kybernetickou bezpečnost

Prezidenta České republiky Petra Pavla doprovází na státní návštěvě Lucemburska ve dnech 28. února až 1. března podnikatelská delegace Hospodářské kom ...

DoporučujemePondělí 4.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »