InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Česká národní banka zpřísní limity pro poskytování hypoték

25.11.2021
Bankovní rada České národní banky dnes projednala podzimní aktualizaci Zprávy o finanční stabilitě 2020/2021, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Tento podklad byl východiskem pro nastavení tzv. makroobezřetnostní politiky, jejímiž nástroji jsou zejména proticyklická kapitálová rezerva bank a limity ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
Po posouzení indikátorů vývoje finančního cyklu, zranitelnosti bankovního sektoru a ostatních faktorů, které ovlivňují jeho odolnost, bankovní rada ČNB rozhodla o znovuzavedení horních hranic ukazatelů DTI a DSTI u hypotečních úvěrů. Tyto limity platily do jara 2020, než ekonomiku zasáhla protiepidemická opatření. Bankovní rada zároveň upravila limit ukazatele LTV.

S účinností od 1. dubna 2022 banky nebudou moci poskytovat úvěry s LTV vyšším než 80 %, tedy nad 80 % hodnoty zastavené nemovitosti (90 % pro žadatele mladší 36 let). Banky budou současně povinny dodržovat horní hranici příjmového ukazatele DTI (celkové zadlužení žadatele o úvěr k jeho čistému ročnímu příjmu) na úrovni 8,5násobku ročního příjmu a ukazatele dluhové služby DSTI maximálně na 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele (9,5násobku, resp. 50 % pro žadatele mladší 36 let). Hranice pro žadatele do 36 let se vztahují pouze na úvěry, které slouží k nákupu jejich vlastního bydlení. Všechny limity jsou nastaveny v souladu s novelou zákona o ČNB, která od srpna 2021 dává centrální bance pravomoc stanovovat závazné hranice těchto tří ukazatelů.

"Bankovní sektor jako celek se v průběhu letošního roku při poskytování hypotečních úvěrů vrátil ke značně uvolněným standardům. Takto uvolněné standardy jsme naposledy pozorovali v roce 2018, než byly poprvé zavedeny limity příjmových ukazatelů. S ohledem na tuto skutečnost i na přetrvávající nadhodnocení cen bydlení považujeme za nezbytné nastavit přísnější parametry pro poskytování hypoték, tj. nastavit limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI na obdobných úrovních jako před počátkem pandemie. Cílem je bránit nárůstu zranitelnosti bankovního sektoru," uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Nová zákonná úprava připouští, že 5 % všech nově poskytnutých hypoték nemusí doporučované limity ukazatelů DTI a DSTI splňovat, pokud je poskytovatel hypotéky přesvědčen, že žadatel daný úvěr v budoucnu bez problémů splatí.

"Poskytování úvěrů s velmi vysokými hodnotami DTI a DSTI jsme nepozorovali u všech bank. Hrozilo však, že dosud opatrnější banky budou na možnou ztrátu svého tržního podílu reagovat uvolněním standardů podobných těm u jejich agresivnějších konkurentů," upozornil ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

ČNB od roku 2015 používala k omezení rizik spojených s poskytováním hypotečních úvěrů sadu pravidel souhrnně označovaných jako Doporučení. Nejviditelnější částí těchto pravidel jsou hypoteční ukazatele LTV, DSTI a DTI. V roce 2021 schválil Parlament ČR novelu zákona o České národní bance, která umožňuje ČNB stanovit pro všechny poskytovatele hypotečních úvěrů závazné horní hranice uvedených úvěrových ukazatelů. Tuto pravomoc ČNB nyní využívá poprvé s tím, že konkrétní úrovně horních hranic úvěrových ukazatelů stanovuje prostřednictvím vydání opatření obecné povahy s účinností od 1. dubna 2022. ČNB bude prostřednictvím Doporučení nadále upravovat vybrané podmínky související s poskytováním hypotečních úvěrů, které nejsou upraveny zákonem o ČNB, jako např. maximální délka splatnosti úvěrů nebo testování schopnosti žadatelů o úvěr ustát nárůst úrokových sazeb o 2 p. b.

Česká ekonomika se podle ČNB nyní nachází v růstové fázi finančního cyklu. V průběhu roku 2021 se do bilancí bank dostala potenciálně významná rizika zejména prostřednictvím nových úvěrů na bydlení. Zároveň v bilancích bank zůstávají rizika přijatá v minulých letech, která se již mohla projevit, nebýt hospodářských politik přijatých v průběhu pandemie. Růst nákladů (např. skokový růst cen energií) v soukromém nefinančním sektoru zvyšuje pravděpodobnost projevů těchto rizik v blízké budoucnosti, konstatuje dnes projednaná aktualizace Zprávy o finanční stabilitě.

ČNB rovněž zvyšuje proticyklickou kapitálovou rezervu (CCyB) o 0,5 procentního bodu na 2 % s účinností od 1. ledna 2023. Odložená účinnost tohoto kroku dává ČNB prostor pro flexibilní přístup v případě neočekávaných nepříznivých šoků. V případě dále zrychlující úvěrové dynamiky v soukromém nefinančním sektoru, zesíleného přijímání rizik do bilance bankovního sektoru a jeho rostoucí zranitelnosti je bankovní rada připravena přistoupit k dalšímu zvyšování této sazby. Naopak v případě významného zhoršení ekonomické situace a materializace rizik je připravena sazbu postupně snížit, případně rezervu zcela rozpustit.

"Tímto zvýšením sazby proticyklické kapitálové rezervy jsme se vrátili k jejímu nastavení před začátkem pandemie. Reagujeme tím na zjištění, že banky mají ve svých bilancích poměrně hodně úvěrů, které se časem mohou ukázat ztrátovými," zdůvodnil tento krok guvernér Rusnok.

Autor: ČNB

Další články z rubriky Ekonomika

Česká vláda schválila regulaci trhu s kryptoaktivy včetně dohledu ČNB

Vláda včera schválila návrh zákona o digitálních financích, který předložilo Ministerstvo financí. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o ...

Díky jednotným podmínkám budou stavební výrobky na českém trhu bezpečnější a kvalitnější

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda návrh novely o stavebních výrobcích. Jejím cílem je zajistit, aby všechny stavební výrobky pr ...

CzechTourism: Památky v Česku patří mezi hlavní tahouny v rámci cestovního ruchu

V uplynulém roce navštívilo některou z kulturních památek v Česku 43 % cizinců a 36 % domácích cestovatelů. Nejčastěji navštěvovanými jsou hrady a zám ...

Hospodářská komora pomůže podnikatelům s podáním elektronického daňového přiznání

Už jen přibližně dva týdny - do 2. května - mají podnikatelé čas na elektronické podání daňového přiznání k daním z příjmů za loňský rok. Řada z nich ...

MPO: Modernizace české energetiky zásadně posílí pozici spotřebitelů na energetickém trhu

Úpravy zákona z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) přinesou výraznou modernizaci české energetiky a na to, aby všechny změny proběhly úspěšně ...

Doporučujeme



Pátek 19.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »