InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Od 6. listopadu 2021 bude do Psychiatrické nemocnice Bohnice zavedena nová linka 235

05.11.2021
Od soboty 6. listopadu 2021 bude z důvodu zlepšení dostupnosti areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice zavedena nová midibusová linka 235 z Troji do areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, kterou bude provozovat Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). Nová linka zároveň celoročně posílí stávající spojení linkou 236 mezi přívozem v Podhoří, Zoologickou a Botanickou zahradou v Troji a bohnickým sídlištěm.
Foto: dpp.cz
Nová linka 235 pojede v trase Podhoří - Zoologická zahrada - Botanická zahrada Troja - Krakov - Odra - Řepínská - Nemocnice Bohnice. V areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice bude kromě konečné zastávky Nemocnice Bohnice zřízeno dalších 5 zastávek s doplňkovými názvy Hlavní vrátnice, Centrální terapie, Interna, Ředitelství a Divadlo Za plotem.

"Otevíráme a oživujeme uzavřený prostor bohnické psychiatrické nemocnice. Nejde jen o areál nemocnice, ale díky přilehlému parku tam jde zajít i na procházku, který je nyní lépe přístupný. Nové zastávky zlepší dostupnost celého rozlehlého nemocničního areálu. Některé pavilony jsou od stávajících zastávek MHD vzdálené i více než 800 metrů. Spoje nové linky mají dále za cíl zajistit přímé spojení mezi přívozem v Podhoří a okolím zastávek Katovická a Odra," uvádí náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

"Zavedení této linky je pro mne symbolem otevírání Psychiatrické nemocnice Bohnice Pražanům a současně popřením mýtu o nebezpečnosti lidí s duševním onemocněním. Vnímám to jako první krok k praxi běžné v zahraničí, kdy se péče pro lidi s psychiatrickým onemocněním vysouvá z velkých ústavních zařízení a přesouvá se do místních komunit v podobě multidisciplinárních týmů a problémy se tak mohou řešit v místě z komunitních zdrojů. Na této přeměně spolupracuje Hlavní město Praha s Ministerstvem zdravotnictví jako zřizovatelem Psychiatrické nemocnice Bohnice. Věřím, že areál se postupně stane přirozenou součástí Bohnic a bude využíván i pro občanskou vybavenost Pražanů v okolí bydlících," říká radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.

Nová linka bude provozována každý den cca od 6:30 do 20:00 v půlhodinovém intervalu, přičemž ve společném úseku s linkou 236 mezi zastávkami Podhoří a Zhořelecká bude zajištěn souhrnný interval 15 minut. Zkrácení intervalu z Bohnic do Podhoří by mělo zvýšit atraktivitu spojení přívozem P2 směrem na Prahu 6, který pluje rovněž v intervalu 15 minut.

"Areál bohnické nemocnice je rozsáhlý areál, kterému doteď chybělo potřebné a důstojné dopravní obsloužení. V Praze se snažíme o to, aby vše bylo v přijatelné docházkové vzdálenosti. Nejen veřejnou vybavenost, ale právě i přístup k městské hromadné dopravě. Říkáme tomu město krátkých vzdáleností. K areálu bohnické nemocnice byl doteď přístup velice omezený s dlouhou docházkovou vzdáleností k některým pavilonům. Velice proto vítám zprovoznění midibusové linky 235, která přispěje ke zkvalitnění pražské městské hromadné dopravy," dodává náměstek pražského primátora a radní pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček.

"Mám radost, že se nám podařilo zlepšit dopravní obslužnost pro obyvatele Prahy 8 nejen areálu PN Bohnice, ale i v oblasti Bohnic a Troji. Dobrou zprávou pro nás je také posílení spojů do ZOO a Zámků," uvedl Tomáš Slabihoudek, radní Prahy 8 pro dopravu.

S ohledem na změny časových poloh busů v Podhoří bude upraven i jízdní řád přívozu P2. Současně dojde i ke zkrácení intervalů linky 236 do Zámků (a tím i k přívozu P1) na celodenní interval 30 minut.

Minibusové nebo midibusové linky s provozem malých autobusů o délce 7-9 metru v Praze pomáhají zlepšovat dopravní obslužnost zejména v okrajových částech Prahy nebo tam, kde klasický autobus vzhledem k úzkým ulicím neprojede. Smyslem takových linek je přiblížit zastávky MHD především hůře pohyblivým cestujícím nebo lidem s kočárky. Takové linky zpravidla obsluhují i zdravotnická zařízení, například nemocnice na Bulovce, na Homolce, v Motole, Krči, Vinohradskou nemocnici či nemocnici Pod Petřínem. Areál Psychiatrické nemocnice v Bohnicích nebude první, kde autobusy zajíždějí až dovnitř areálu. Linka 166 projíždí areálem nemocnice na Bulovce, linka 194 pak zajíždí do nemocnice Pod Petřínem.

"První takovou midibusovou linku zavedl DPP v rámci evropského projektu Civitas - Trendsetter již v roce 2003. Linka 148 (původně 291) slouží od té doby pro obsluhu zdravotnických zařízení v oblasti Karlova a Větrova, včetně areálu Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, které spojuje se stanicemi metra I. P. Pavlova a Karlovo náměstí. Pevně věříme, že i nová linka 235 se stane využívanou spojkou nejen do areálu bohnické léčebny, ale také do pražské botanické a zoologické zahrady. Příští rok o letních prázdninách bychom chtěli během víkendů, kdy je vyšší poptávka a současně menší provoz nákladních vozidel na ní vyzkoušet nasazování kapacitnějších vozidel, např. nových midibusů plus Solaris Urbino 10,5. Limitující pro plošnější nasazení standardních autobusů i o pracovních dnech je totiž pro nás omezená průjezdnost v soutěsce v Trojské ulici nad křižovatkou s ulicí U Trojského zámku a v serpentinách v ulici K Bohnicím," uzavírá Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Další články z rubriky Regiony

Tento týden startuje v Brně 49. ročník EKOFILMu. Ministr Hladík zde bude debatovat s aktivisty a influencery

Festival EKOFILM, který se koná od 5. do 8. října v Brně, zahajuje svůj program úvodní ministerskou diskuzí Petra Hladíka už v úterý 3. října od 16 hodin na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Organizátoři tentokrát zvolili nový koncept ...

Modernizace mezi Karlštejnem a Berounem startuje. Práce méně ovlivní dopravu

Správa železnic podepsala v tomto týdnu smlouvu na rekonstrukci trati mezi Karlštejnem a Berounem. Stavbu budou realizovat společnosti Elektrizace žel ...

Na nové řidiče čeká v Brně náborový příspěvek 100 tisíc korun

Dopravní podnik města Brna láká nové řidiče na náborový příspěvek. Aktuálně zaměstnává 1400 šoférů; jejich řadu by rád rozšířil o dalších 50. Všichni, ...

České dráhy posilují bezpečnost v příměstských vlacích ve Středočeském kraji

Od začátku září České dráhy zvyšují bezpečnost ve vybraných příměstských vlacích v Praze a Středočeském kraji. "Nyní máme k dispozici šest hlídek, kte ...

Na brněnský Šotodays se sjeli fanoušci MHD z celé republiky

Sobota 23. září byla svátkem pro fanoušky veřejné dopravy. V Brně se pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) konal nultý ročník Šotodays, ...

DoporučujemeÚterý 3.10.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »