InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Jak se vyznat ve značení elekroměrových rozvaděčů?

31.10.2021
V každé domácnosti se nachází elektroměrový rozvaděč, který měří spotřebu elektrické energie. Jaké druhy rozvaděčů elektřiny existují, v čem se od sebe liší, kde je vhodné, jaký typ použít, jaké podmínky musí splňovat a kam jej můžete umístit?
Ilustrační snímek | Foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Označení E versus 3E


První věcí, podle které se rozvaděče dělí, je počet elektroměrů. Jejich počet vyčtete již ze samotného názvu rozvaděče.
- Pokud je ve jméně rozvaděče uvedeno E, jedná se o rozvaděč jednoelektroměrový.
- V případě, že název obsahuje 3E, tak je elektroměrový rozvaděč trojelektroměrový.

Z toho je patrné, že počet elektroměrů se značí písmenem E. Pokud je před ním uvedeno nějaké číslo, udává počet elektroměrů. Jestli před ním žádné číslo uvedené není, jedná se o přístroj s jedním elektroměrem.

Jedna fáze versus tři fáze


Dalším způsobem, podle kterého se přístroje sloužící k rozvodu elektřiny dělí, je podle počtu fází. Existují jednofázové a třífázové rozvaděče. Ty se liší v tom, v jakých případech se dají použít.
- Pro malé prostory, například garáže či sruby v chatové oblasti, ve kterých používáte pouze svítidla nebo rychlovarnou konvici, je vhodný jednofázový rozvaděč.
- Zatímco pro běžné domácnosti budete potřebovat rozvaděč třífázový.

Opět, stejně jako v případě počtu elektroměrů, se dá počet fází vyčíst z názvu. Jestliže je v názvu elektroměru uvedeno písmeno J, jedná se o jednofázový rozvaděč, pokud se na druhou stranu písmeno J v názvu nenachází, je to rozvaděč třífázový.

Jeden tarif, nebo dva


Pokud ve vaší domácnosti využíváte elektřinu pouze ke svícení a provozu elektrických zařízení a tím pádem je nízká i vaše spotřeba, s největší pravděpodobností máte jednotarifní sazbu. Proto i rozvaděč, který vlastníte, je jednotarifní.

V opačném případě, kdy elektřinu využíváte i k ohřevu vody a na vaření, vám je zřejmě povědomé rozdělení na vysoký a nízký tarif, někdy též nazývaný jako noční a denní proud. Abyste si potvrdili svou domněnku o tom, kolika tarifní elektroměr máte, podívejte se na číslo, které se v jeho názvu vyskytuje před písmenem R. Jak je již patrné, existují pouze dvě možnosti. Buď se před písmenem R vyskytuje dvojka (dvojtarifní) nebo jednička (jednotarifní).

Normy


Při kupování nového rozvaděče mějte na paměti, že musí ze zákona splňovat určité normy a certifikace. Konkrétně ISO 14001 a ISO 9001. Veškeré rozvaděče elektřiny prodávané na území České republiky musí tyto normy splňovat a jejich certifikace je samozřejmostí.

Kam sloupek umístit


Pokud nebydlíte v panelovém či bytovém domě, můžete si svůj rozvaděč umístit víceméně kam se vám zlíbí. Existuje varianta umístit ho samostatně, na plot nebo třeba na dům. I při jeho umisťování ale existují pravidla, která je důležité dodržovat. Zejména musí být rozvaděč umístěn tak, aby byl snadno, a hlavně trvale dostupný a někdy mohou být kladeny požadavky i na výšku, do které musí být umístěn.

Rozhodně nesmí být elektroměry umístěny do jedné skříně s plynoměry, pokud se na danou skříň nevztahuje výjimka, a rovněž není dovoleno umisťovat elektroměry na ramena schodišť. Pokud si s umístěním sloupku chcete pohrát a potřebujete k jeho správné instalaci nějaký doplňkový materiál, zkontrolujte před jeho nákupem slevové kupony a třeba zrovna narazíte na nějaké slevy.

Doufáme, že nyní se již lépe orientujete ve značení a používání elektroměrů a víte o nich vše, co vás kdy zajímalo. Jedná se totiž o věc, kterou ve své domácnosti nebo na svém pozemku vedle rodinného domu má každý z nás, proto není na škodu o tomto přístroji vědět alespoň to základní.

Autor: ML

Další články z rubriky Rady a tipy

Přišel vám platební rozkaz od soudu a přitom nic nedlužíte? Podejte včas odpor

Obdržet dopis s barevným pruhem, ve kterém se ukrývá platební rozkaz, může znamenat pro většinu lidí pořádný šok. V těchto dnech takové nemilé překvapení čekalo na řadu klientů společnosti Centrum aukcí.cz, jejíž praktiky vůči spotřebitelům dTest ...

Zimní sezóna začíná, řidiči by na ni měli být připraveni

Zimní podmínky každoročně přináší zvýšené nároky na řidiče i vozidla více než v jiných ročních obdobích. Vlivem střídajícího se počasí či extrémních p ...

Co můžete dělat se zásilkou poškozenou při přepravě?

Nakupování v e-shopech má své výhody, ale také určitá úskalí. Nejenže tak trochu kupujete zajíce v pytli, ale navíc do hry vstupují přepravní společno ...

Blíží se Vánoční svátky a vánoční nákupy, dejte však pozor na kapsáře

Blížící Vánoční svátky přilákají nejen zákazníky, ale zahálet nebudou jistě ani kapsáři s úmyslem obohatit se na cizí účet. Kapsáři se zaměřují předev ...

Vyznáte se v pravidlech nakupování a vracení zboží v e-shopech?

Kdo by neznal a někdy nevyužil možnost nakoupit v internetovém obchodě. Z pohodlí domova a v kteroukoliv denní či noční hodinu objednáte, zboží rovnou ...

DoporučujemeNeděle 5.12.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.