InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Stát pandemii nezvládl, shodli se starosta Chebu s Petrem Pavlem

20.10.2021
Chaos a spoléhání se na schopnost lidí improvizovat při řešení nouzové situace. To jsou podle starosty Chebu Antonína Jalovce a bývalého předsedy vojenského výboru NATO Petra Pavla dva dominantní znaky, které dosud charakterizují přístup českého státu k řešení pandemie koronaviru. Shodli se na tom při společném jednání na chebské radnici, kterého se zúčastnili i místostarostové Jiří Černý a Ladislav Hrubý.
Foto: mestocheb.cz
Na schůzce vyzdvihli také aktivitu zdejších dobrovolníků. Starosta Jalovec v této souvislosti poděkoval Petru Pavlovi a jím založené iniciativě Spolu silnější za zprostředkování finanční pomoci ve výši přesahující 156 000 korun, kterou zdejší Komunitní osvětové společenství KOS využilo na zajištění psychoterapeutické pomoci zdravotníkům z místní nemocnice při jejich enormním zatížení při pandemii.

"S panem generálem jsme se také bavili o tom, čím by centrální vláda měla pomoci Chebsku i celému karlovarskému kraji, aby nebyl vnímaný jako opomíjený region," uvedl starosta Antonín Jalovec.

Sám vidí tři hlavní oblasti, a to podporu studia a zaměstnání v regionu, a také bytové výstavby. "Je smutné, když osmdesát procent mladých lidí, kteří odtud odcházejí na vysoké školy, se už do regionu nevrací," upozornil starosta. Jako možné řešení vidí například státní finanční podporu českých univerzit, aby na Karlovarsku zřizovaly detašovaná pracoviště pro studium oborů, které region potřebuje. Jsou jimi například logistika pro nejen průmyslové firmy, posílení zdravotnického personálu nebo příprava lidí pro profese nezbytné pro pomoc při vzdělávání dětí. "Máme tu velký problém s předčasným ukončováním školní docházky. Největší podíl dětí nám "mizí" ze vzdělávacího systému v době mezi základní a střední školou. Ty jsou pak většinou odsouzené být na Úřadu práce," zdůraznil starosta.

Podle generála Pavla neměla česká vláda promyšlenou regionální politiku. "Místo podpory rozvoje regionů cílené na postupné vyrovnání disproporcí, vypisuje bez hlubší logiky desítky různých dotačních programů, tu na byty, tu na pečovatelské domy, tu na sport a řadu dalších. Města a obce, pokud splní s tím spojenou obrovskou administrativní zátěž, mohou při troše štěstí takovou dotaci získat. Bez komplexního pohledu na rozvoj regionu a všech aspektů kvality života, takové dotace ale nemají větší efekt," podotkl Petr Pavel.

Se starostou Jalovcem, místostarosty Černým a Hrubým se rovněž shodli, jak moc státu chybí systém řízení země při krizových situacích a jak málo udělal pro to, aby při nich dobře fungovala například přeshraniční spolupráce, která je pro Karlovarský kraj, a tedy i Chebsko typická.

"Je ostudné, když v době vrcholící pandemie byli na hranicích s Německem překládáni pacienti v mrazu ze sanitky do sanitky, protože přes hranice jet nemohou," uvedl starosta Jalovec jeden z příkladů.

"A přitom by stačilo, kdyby česká vláda uzavřela se sousedními státy například jenom rámcovou smlouvu o společném řešení krizových situací v příhraničí a bylo by pak pouze na regionech, jak si konkrétní a specifické podmínky domluví a zajistí," reagoval Petr Pavel. "Takové situace není možné řešit podle geografických hranic, ale v rámci funkčních ekonomických a sociálních územních celků," zdůraznil s tím, že pak by nemuselo docházet k tomu, co zažívali lidé nejen na Chebsku. Tedy, že neexistující přeshraniční spolupráce, spojená navíc s uzavřením hranic při pandemii, způsobily v regionu řadu vážných problémů, a to nejen ekonomických, ale i v každodenním životě zdejších obyvatel.

"S týmem odborníků jsme zpracovali návrh Systému ochrany země při krizových situacích. Teď, kdy se formuje nová vláda, je vhodný čas připomenout předsedům stran obou parlamentních koalicí, že se v létě tohoto roku, na konferenci "Naše bezpečnost není samozřejmost", přihlásili k nutnosti napravit chyby, ke kterým v průběhu krize docházelo. Je nezbytné, aby se toto téma stalo součástí Programového prohlášení nové vlády. Zkušenosti z Chebska jsou pro mě velmi cenné a při konkretizaci návrhu systému je určitě zohledním. Je v zájmu nás všech, abychom při dalších krizích, a ty bezesporu přijdou, už nemuseli čelit takovému chaosu jako nyní. Ten sebou totiž nese i velké škody, a to jak ekonomické, tak bohužel i na lidských životech," řekl Petr Pavel.

Zdroj: Město Cheb

Další články z rubriky Regiony

Tento týden startuje v Brně 49. ročník EKOFILMu. Ministr Hladík zde bude debatovat s aktivisty a influencery

Festival EKOFILM, který se koná od 5. do 8. října v Brně, zahajuje svůj program úvodní ministerskou diskuzí Petra Hladíka už v úterý 3. října od 16 hodin na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Organizátoři tentokrát zvolili nový koncept ...

Modernizace mezi Karlštejnem a Berounem startuje. Práce méně ovlivní dopravu

Správa železnic podepsala v tomto týdnu smlouvu na rekonstrukci trati mezi Karlštejnem a Berounem. Stavbu budou realizovat společnosti Elektrizace žel ...

Na nové řidiče čeká v Brně náborový příspěvek 100 tisíc korun

Dopravní podnik města Brna láká nové řidiče na náborový příspěvek. Aktuálně zaměstnává 1400 šoférů; jejich řadu by rád rozšířil o dalších 50. Všichni, ...

České dráhy posilují bezpečnost v příměstských vlacích ve Středočeském kraji

Od začátku září České dráhy zvyšují bezpečnost ve vybraných příměstských vlacích v Praze a Středočeském kraji. "Nyní máme k dispozici šest hlídek, kte ...

Na brněnský Šotodays se sjeli fanoušci MHD z celé republiky

Sobota 23. září byla svátkem pro fanoušky veřejné dopravy. V Brně se pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) konal nultý ročník Šotodays, ...

DoporučujemeÚterý 3.10.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »