InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Mezinárodní den archeologie si opět připomenou i středočeská muzea

14.10.2021
Mezinárodní den archeologie si opět připomenou i středočeská muzea.Některá připravila program už na tuto sobotu 16. října, další akce se budou konat o týden později, 23. října.
Foto: kr-stredocesky.cz
Mezinárodní den archeologie se koná pravidelně každou třetí sobotu v říjnu. Poprvé archeologové touto popularizační akcí upozornili na svou práci v roce 2011 ve Spojených státech amerických. Během dvou let se stal celosvětovou akcí, ke které se čeští archeologové spontánně připojili poprvé v roce 2014.

Území Středočeského kraje je díky příhodným přírodním podmínkám pro archeology otevřenou knihou, ve které učí číst i zájemce o historii. A protože archeologové tráví větší část svého profesního života v terénu, rozhodla se i středočeská muzea pozvat zájemce o poznatky z oboru archeologie také na komentované vycházky.

V sobotu 16. 10. se můžete připojit ke srazu zájemců v 9 h u vchodu vlakové nádražní budovy Benešov a vydat se "Za humna Benešova" s Muzeem Podblanicka, p. o. Trasa 12 km vycházky povede na archeologické lokality Konopiště, Tuškov, Chvojen a Kožlí. Ale už ve čtvrtek si zájemci mohou od 17 hodin vyslechnout přednášku PhDr. Jana Frolíka, CSc. (Archeologický ústav AV ČR) ve Vlašimi na zámku o Projektu Apostolus 2016 - 2018: nedestruktivní průzkum lokalit v Arménii.

Regionální muzeum Mělník, p. o. na sobotu od 10 hodin připravilo komentovanou prohlídku pravěkého výšinného sídliště a raně středověkého hradiště Zámka u Bohnic. Hradištěm provedou PhDr. Miloslav Slabina a Mgr. Lucie Hylmarová. Sraz v 10 hodin u zastávky autobusu (MHD) "Zámky" (nedaleko přívozu). Trasa povede po modré turistické značce, podél Vltavy.

Muzeum TGM Rakovník, p. o. odstartuje ve 14h z nádvoří muzea naučnou vycházku na místo experimentální stavby reduty ze třicetileté války na rakovnické letiště! Pokud přijdete, zúčastníte se pokusu postavit repliku dělostřelecké reduty z rakovnického bojiště z roku 1620. Vycházku povede archeoložka rakovnického muzea Kateřina Blažková. Tým experimentu tvoří kromě muzea také Univerzita Hradec Králové, Historický ústav AV ČR, Ústav archeologické památkové péče středních Čech, Muzeum Unhošť, Butlers Dragonerregiment, Polský svaz a především dobrovolníci z řad široké veřejnosti.

O době kamenné na Brandýssku se dozvíte na celodenním programu v Oblastního muzea Praha-východ v Brandýse nad Labem od 10 do 16 hodin další sobotu, 23. října.

Regionální muzeum Jílové u Prahy pozve v neděli 24. října od 10 do 15 hodin. Připravena je i ukázka výcviku římských legionářů a krátké tematické přednášky, tzv. "jednohubky".

A jestli Vaše srdce začne bít pro archeologii silněji, navštivte web Cesty archeologie spravovaný Ústavem archeologické památkové péče středních Čech, p. o., který se kromě své odborné práce věnuje také mnoha popularizačním a vzdělávacím projektům. Mimo jiné vede i Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor s blízkým keltským oppidem Stradonice a chystá se na rozšíření své činnosti na keltské oppidum Závist.

Zdroj: Středočeský kraj

Další články z rubriky Kultura

V Národním muzeu jsou k vidění Moderní knižní obálky z muzejní knihovny

Národní muzeum otevřelo 15. října ve své Historické budově novou výstavu s názvem Moderní knižní obálky z muzejní knihovny, která představí průřez vizuální podobou českých knižních obálek 20. století prostřednictvím sbírkových předmětů z fondů ...

Zima do Brna dorazí již v listopadu v rámci největšího festivalu Snow film fest 2021

Nejlepší světové zimní filmy zamíří v rámci filmového festivalu Snow film fest během října až prosince do všech českých i slovenských regionů. Jedním ...

47. ročník MFF EKOFILM je za dveřmi. Představí nejlepší filmy na environmentální témata

BRNO - 25 soutěžních filmů ze 14 zemí světa se utká na mezinárodním festivalu filmů o životním prostředí EKOFILM, který začíná ve středu 20. října v B ...

V Domě kultury města Ostravy zahraje sedm velkých dechových orchestrů

V sobotu 23. října 2021 se v Domě kultury města Ostravy koná XX. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2021. Na letošní dvacátý roční ...

V Hradci Králové začíná 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town

Dnes 12. 10. v podvečer začíná mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. Proběhne na devíti různých místech v Hradci Králové a ...

DoporučujemePondělí 18.10.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.