InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Rostlinné akvárium aneb jak ho založit

13.10.2021
Chcete si domov zútulnit rostlinným akváriem, ale nevíte, jak ho založit? V tom případě si přečtěte tento článek, který vás vším důležitým postupně provede.
Foto | Zdroj: www.rostlinna-akvaria.cz
Jestliže máte při zakládání akvária představu estetického prvku v interiéru, určitě si založte akvárium s rostlinami. Hned v úvodu je však třeba říci, že volba nevhodných rostlin může začínajícího akvaristu odradit již na začátku. Zde je pár základních rad pro začínajícího akvaristu.

Jak dělíme rostliny v akváriu


1. Podle náročnosti pěstování

Jsou to rostliny nenáročné, středně náročné a náročné. A to podle síly a délky osvětlení, které rostlinka potřebuje, dále podle potřeby přihnojování a v neposlední řadě použití CO2. Toto je základní dělení akvarijních rostlin. Abyste se však lépe zorientovali, bude určitě vhodné využít dnešní internetové vymoženosti, a to je fotografický atlas akvarijních rostlin. Ještě jednodušší verzí bude nahlédnout na internetové e-shopy, které mají rostliny rozděleny na ještě podrobnější podkategorie.

Když se vrátíme k těm třem základním kategoriím, tak je již patrné z názvu, že rostliny nenáročné nebudou požadovat tolik péče jako ty druhé a budou nám asi celkem prosperovat v každém akváriu. Těm středně náročným rostlinkám již budeme muset věnovat trochu více pozornosti, a to zejména, co se týká osvětlení v akváriu a použití vhodného hnojiva.

Takové osvětlení nám v akváriu nahrazuje sluneční svit, který rostliny ke svému životu potřebují. Zde je určitě vhodné volit kvalitní světla s LED technologií. Se světlem však opatrně, aby nám z přílišného svícení nezačala růst v akváriu především nechtěná vodní řasa.

Co se týká hnojení u středně náročných rostlin, zde je již na místě obohatit vodu o pár stopových prvků.

A jsme u rostlin náročných. Ty již potřebují patřičnou péči a jejich místo v akváriu bude většinou v popředí. Jsou to rostliny nižšího vzrůstu. Kromě výše jmenovaného zde budeme muset navíc přidávat CO2. Aby měly rostlinky dostatek uhlíku, přidáváme je pomocí sady pro dávkování plynného CO2. Tím podpoříme jejich růst.

2. Podle vzrůstu (umístění v akváriu)

Každá rostlinka dorůstá jiné výše a podle toho také v akváriu volíme její místo.

Když začneme zadní části akvária budeme zde sadit rostlinky vzrůstu 30 cm s více. Středně vysoké, tj. do 30 cm na střed akvária a ty nejnižší (do 10 cm) budeme mít samozřejmě vpředu.

Nákup rostlin - jak na něj?


Jestliže chceme nakoupit kvalitní sazeničky rostlin, tak se určitě obrátíme raději na obchody (zejména e-shopy), které se na prodej rostlin specializují a mají s prodejem akvarijních rostlin letité zkušenosti.

Ještě je dobré vědět, že se rostlinky prodávají buď v umělohmotném košíčku (tzv. košíčkové) nebo v umělohmotném kelímku (tzv. rostliny in-vitro).

Autor: Rostlinna-akvaria.cz
Fotogalerie:

Další články z rubriky Rady a tipy

Jak reagovat, když vám dorazí oznámení o zvýšení ceny za dodávky energií?

Na spotřebitelskou poradnu dTestu se v posledních dnech obracejí desítky spotřebitelů s dotazy k postupu dodavatelů energií, kteří jim sdělují, že jsou nuceni zdražit dodávky elektřiny nebo plynu i u smluv s garantovanou cenou na dobu určitou. Mají ...

Jak poznat kvalitní respirátor a kde ho získat zdarma?

Respirátory jsou v dnešní době stejně nezbytným doplňkem jako třeba mobilní telefon nebo nákupní taška. ...

Spěte lépe!

Dobrý odpočinek je základ dobrého dne, říká se. Jak ho ale dosáhnout, když spánek buď nepřichází, nebo se ráno budíte rozlámaní a nevrlí? ...

Zvažujete předčasný odchod do důchodu? Zjistěte, jestli na něj máte nárok

Zatím jste nedosáhli důchodového věku, ale už byste chtěli odejít do důchodu? Možností je odchod do předčasného starobního důchodu. Abyste na něj dosá ...

Mrazáky patří do domácností nejen jako součást kombinovaných lednic

Samostatné mrazáky jsou velcí pomocníci do domácností a ne každé rodině stačí pouze mrazák v rámci kombinované lednice. Proč si pořídit další samos ...

DoporučujemePondělí 18.10.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.