InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Bydlení

Koupit si vlastní byt je lepší, ovšem ani pronájem nemusí být vždy špatnou volbou

12.10.2021
Najít si vhodné bydlení je jedním ze základních životních cílů většiny lidí, nicméně v našich zeměpisných šířkách je to stále složitější.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Ceny obytných nemovitostí jdou totiž neustále nahoru, což samozřejmě znesnadňuje lidem s průměrným a lehce podprůměrným platem na ně finančně dosáhnout. I proto jim obvykle nezbývá nic jiného než být v pronájmu.

Ceny budou pravděpodobně ještě stoupat


Není příliš složité pochopit, proč lidé touží po tom mít vlastní nemovitost. Jedná se především o jistotu, kterou jim už nemůže nikdo vzít. Zatímco smlouvu o pronájmu lze teoreticky kdykoliv zrušit, byt vám jen tak někdo vzít nemůže. Pochopitelně musí být kompletně splacený.

A zde nastává problém, jelikož byty nejsou zrovna nejlevnější a jejich cena bude dle všech relevantních ukazatelů i nadále stoupat. Za tuto situaci nemohou pouze nenasytní investoři toužící vytřískat z potenciálních kupců maximum možného, ale i špatně nastavený stavební zákon, respektive příliš velká administrativa.

Právě ta mnohdy brzdí realizaci staveb, jež se kvůli tomu stávají mimo jiné i dražší. Čas jsou peníze a zde to platí dvojnásob. Není tak divu, že Češi mají s ohledem na kupní sílu nejdražší bydlení v Evropské unii.

Hůře dostupné hypotéky


Našetřit si na vlastní bydlení takzvaně do kasičky je víceméně pro běžného smrtelníka nemožné, takže nastupují na scénu hypotéky. Jejich získání však už dávno není pouze formalitou, ale spíše útrpným procesem.

Nejenže jsou dnes úroky daleko horší než v minulosti, ale rovněž je nezbytné disponovat dostatečně velkým obnosem na účtu, jinak žádná hypotéka nebude.

S tím mají docela pochopitelně potíže hlavně mladé rodiny, jež jen málokdy mohou dát dohromady požadovanou částku. Komu nepomohou rodiče nebo jiní příbuzní, ten má obvykle smůlu.

Menší byt


Určitým řešením by mohla být koupě menšího bytu, případně garsonky. Ty jsou daleko levnější než klasické tří pokojové byty, díky čemuž je snadnější získat hypotéku. Nejedná se sice o ideální řešení, nicméně pokud chcete mít něco svého a nemáte dostatečné množství financí, tato varianta by mohla být schůdná.

Malý byt sice může působit klaustrofobicky, ale po pár úpravách se dá ledacos vylepšit. Stačí použít vhodný nábytek ve formě vestavěných skříní, místo postele si koupit rozkládací gauč a můžete bydlet pohodlně i na malém prostoru.

Hodně rovněž pomáhá zbavit se všech zbytečností jako jsou malé skříňky a podobně, případně používat místo křesel daleko praktičtější sedací pytle.

Pronájem


I když má stále valná část našinců hluboko v hlavě zakódováno, že musí mít své vlastní bydlení, realita může být nakonec neúprosná. V takovém případě je další možností bydlení v pronájmu. Nejde o ideál, avšak také se nemusí jednat o žádnou katastrofu.

Často je možné bydlet v pronájmu i docela levně. Třeba takové rpg byty Ostrava jsou v současné době docela výhodné. Platí to však pro celé město. Pronájem Ostrava je určitě daleko výhodnější než v jiných velkých aglomeracích naší vlasti.

Třeba takový pronájem bytu Praha, případně pronájem Brno jsou mnohem méně výhodné. Dost zde záleží na lokalitě, ovšem většinou se v městských částech nedá sehnat nic cenově zajímavého. Proto část obyvatel výše zmíněných měst žije v jejich těsné blízkosti a na nákupy, do práce či do školy se dopravují buďto MHD nebo vlastními silami.

Pronájem je sice finančně méně výhodný než koupě nemovitosti, na druhou stranu se člověk nemusí neustále stresovat kvůli hypotéce, může se v případě potřeby přestěhovat prakticky okamžitě a rovněž je ušetřen mnoha úředních formalit, které jsou s vlastnictvím bytu či domku spojeny.

Život v pronájmu je o něco pohodlnější než pod vlastní střechu, nicméně i dražší.

Autor: Pl

Další články z rubriky Bydlení

Bezpečnostní dveře jsou nutností pro každou domácnost

Situace na trhu se v mnoha ohledech stala v posledních týdnech a měsících doslova šílená. Výrazně zdražují nejen stavební materiály, ale také mnohé další druhy zboží a surovin, z nichž se vyrábí koncové produkty pro zákazníky. Řada firem už má ...

Jste chytřejší než realitní makléř? Otestujte se!

Nemovitostí je nedostatek, a tak by se mohlo zdát, že prodat byt či dům v současnosti není vůbec složité. Opak je však pravdou. Pokud nevíte, jak na t ...

4 rady, jak vybrat správný nábytek

Při výběru nového kousku nábytku je důležité dodržet několik základních rad. Když to zvládnete, budete s nově pořízeným vybavením spokojení po funk ...

Tohle je 5 tipů pro váš útulný domov

Příjemný pocit domova vytváří mnoho maličkostí. Právě díky nim se v každém pokoji cítíme skutečně jako doma. Jestli si chcete svoji domácnost zútulnit ...

Nevíte, jak prodat dům? My ano!

Máte dům na prodej? Vezmete-li to za správný konec, můžete na něm opravdu dobře vydělat. Možná vás dokonce čeká obchod vašeho života. ...

DoporučujemePondělí 18.10.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.