InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí
PANDEMIE COVID-19 ONLINE
Zdroj: MZ ČR 05.12.2021
Nové připady včera:
10967
Nové připady dnes:

Úmrtí:
33665
Hospitalizovaných:
6431
Aktivní případy:
292727
Vyléčení:
1914329

Mladým lékařům se bude práce v nemocnicích během pandemie započítávat do praxe

03.10.2021
Mladým lékařům se bude nově uznávat práce v nemocnicích během pandemie jako praxe. Rozhodla o tom úprava vzdělávacích programů specializačních oborů specializačního vzdělávání lékařů, díky které bude možné započítat praxi na covidových jednotkách do specializační přípravy v rámci tzv. vlastního specializovaného výcviku. Započítat jako praxe by se měla polovina doby, kdy lékař od 1. března 2020 do 31. prosince 2021 pracoval na lůžkovém oddělení pro pacienty s covid-19. Přesnou délku započtení určí školitel.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
V době pandemie onemocnění covid-19, tedy od března roku 2020 do současnosti, přijímali poskytovatelé zdravotních služeb nestandardní opatření nutná k zajišťování zdravotních služeb v nastalé krizové situaci. Jedním z těchto opatření bylo vytvoření tzv. covidových jednotek, na kterých byla poskytována péče pacientům s onemocněním covid-19 nebo pacientům, kteří covid-19 prodělali a jejichž zdravotní stav stále vyžadoval lůžkovou péči. Péče na těchto pracovištích byla poté personálně zajišťována všemi dostupnými zdravotnickými pracovníky, tedy i lékaři v předatestační přípravě, kteří u daných poskytovatelů zdravotnických služeb realizovali své specializační vzdělávání.

Tyto lékaře na tzv. covidové jednotky přidělili jejich zaměstnavatelé dle aktuální potřeby bez ohledu na obor specializačního vzdělávání, do kterého byli lékaři zařazeni, nebo pokrok ve specializační přípravě, kterého dosáhli.

"Lékaři s přeřazením na jiné pracoviště ve většině případů souhlasili a velmi tím pomohli zvládnout náročné období pandemie. Zároveň ale oprávněně očekávají, že tato mimořádná situace bude zohledněna při započítávání absolvované praxe do specializačního vzdělávání. V opačném případě by museli lékaři, kterých se výše uvedená opatření dotkla, prodloužit specializační vzdělávání o dobu, po kterou byli na covidové jednotky přiděleni," vysvětluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch význam změny vzdělávacího programu, který lékařům umožní tuto praxi započíst.

V případě nezapočtení praxe by byli lékaři rovněž znevýhodněni v možnostech přistoupit k příslušným zkouškám a samostatně vykonávat své povolání z příčin, které sami nemohli ovlivnit a které přitom měly mimořádný společenský dopad.

Ministerstvo zdravotnictví proto úpravu vzdělávacích programů specializačních oborů specializačního vzdělávání lékařů, která umožní započtení praxe na covidových jednotkách do specializační přípravy v rámci tzv. vlastního specializovaného výcviku.

Započítávat by se měla minimálně polovina doby, po kterou lékař v době od 1. března 2020 do 31. prosince 2021 vykonával svou praxi na pracovišti poskytujícím všechny typy lůžkové péče o pacienty s onemocněním covid-19 nebo o pacienty, kteří onemocnění covid-19 prodělali a jejich aktuální zdravotní stav je důsledkem onemocnění covid-19. Započíst bude možné maximálně 12 měsíců takovéto praxe. Přesnou délku doby započtení určí školitel lékaře. V případě sporu rozhodne garant oboru, do kterého je lékař zařazen, působící u poskytovatele zdravotních služeb, u kterého byla započítávaná praxe vykonána.

Aktualizované vzdělávací programy plánuje Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svých webových stránkách a následně je zveřejní také ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví. Jelikož podmínky pro vzdělávání v prvních třiceti měsících specializační přípravy (v tzv. základním kmeni) jsou ošetřeny vyhláškou, nikoliv pouze vzdělávacím programem, rozeslalo Ministerstvo zdravotnictví současně do mezirezortního připomínkového řízení i návrh na změnu vyhlášky č. 397/2020 Sb., o vzdělávání v základních kmenech lékařů, která má otázku započtení praxe na covidových odděleních řešit i pro dobu vzdělávání v základních kmenech.


Zdroj: MZ ČR
Související:

Další články z rubriky Domácí

ČOI: Kontrola kuchyňských elektrospotřebičů odhalila nedostatky

Česká obchodní inspekce provedla kontrolní akci zaměřenou na malé kuchyňské tepelné elektrospotřebiče. ČOI vyhodnotila 20 typů výrobků, nedostatky zjistila téměř u poloviny kontrolovaných ...

Do výzkumu ICT zařízení a služeb šlo 23 miliard korun

Význam investic do nových digitálních technologií a služeb v Česku výrazně stoupá. Za posledních pět let se výdaje do výzkumu a vývoje informačních a ...

Platnost očkovacích certifikátů se od roku 2022 zkrátí na 9 měsíců, u všech bude nutná další dávka

Od 1. ledna 2022 dojde ke zkrácení platnosti očkovacích certifikátů na devět měsíců. Po očkování posilovací dávkou není platnost certifikátu v tuto ch ...

Budoucí vládní koalice představila návrhy na pomoc v pandemii

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Pirátka Olga Richterová a zástupci vznikající vládní koalice představili návrhy týkající se krizového ošetřovného ...

Ministr Kulhánek vystoupil na zasedání OBSE, vyzval k deeskalaci napětí na ukrajinsko-ruské hranici

Šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD) se 2. prosince 2021 zúčastnil 28. ministerského zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (O ...

DoporučujemeNeděle 5.12.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.