InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Světoznámý fotograf Josef Koudelka věnuje Česku obsáhlý soubor svých fotografií

21.09.2021
Josef Koudelka se rozhodl darovat několika muzeiím a galeriím v České republice obsáhlý soubor svých fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo. Celkem věnuje své rodné zemi na dva tisíce fotografií, z nichž nejpodstatnější část získá Sbírka fotografie Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM). Další část díla světoznámého fotografa připadne Národnímu muzeu a více než sto fotografií získá například i Moravská galerie v Brně.
Fotograf Josef Koudelka | Foto: Ministerstvo kultury
Velmi si vážím toho, že se Josef Koudelka rozhodl věnovat své světově ceněné fotografie České republice. Cítím to jako závazek, jak nejen s citlivou péčí uchovávat jeho dílo, ale zároveň najít důstojný a odpovídající způsob, jak prezentovat slavné české fotografy jako je právě pan Koudelka, Sudek či Drtikol doma i v zahraničí," řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Dar pro Uměleckoprůmyslové museum v Praze


Josef Koudelka se před lety rozhodl věnovat své rodné zemi obsáhlý soubor fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo. "Myslím, že to nejlepší, co jsem kdy v životě udělal, by mělo zůstat v zemi, kde jsem se narodil," prohlásil tehdy.

Celkem věnuje své rodné zemi na dva tisíce fotografií, z nichž nejpodstatnější část (1800 položek) získává Sbírka fotografie Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM). První část daru byla smluvně uzavřena v roce 2018, kdy UPM připravilo v nově zrekonstruované hlavní budově muzea rozsáhlou retrospektivu Koudelka: Návraty, uspořádanou u příležitosti autorových osmdesátin a reprezentující základ daru. Výstava byla doplněna stejnojmennou výpravnou publikací s rozsáhlou dokumentační a textovou částí (texty šesti autorů, Stuarta Alexandra, Josefa Chuchmy, Jana Mlčocha, Josefa Mouchy, Tomáše Pospěcha a Ireny Šorfové, a dobový text Anny Fárové z roku 1967).

Darovací smlouva na druhou část daru UPM byla podepsána v letošním roce a další část je ve fázi příprav. "Jsem rád za péči Uměleckoprůmyslového musea, kterou doposud daru věnuje a věřím, že mé dílo zde bude v dobrých rukou," dodává J. Koudelka.

Rozsáhlý dar UPM obsahuje již zmíněnou retrospektivu, tj. cykly Začátky, Experimenty, Divadlo, Cikáni, Invaze, Exily, Panorama, dále soubory panoramatických fotografií Datar, Černý trojúhelník, Chaos, Traces, Industries, Camarque, Teatro del Tempo, Lime Stone a další, ale mimo jiné i dosud nepublikovaný soubor fotografií plakátů nasnímaných autorem v ulicích Prahy při invazi v srpnu 1968.

"Je pro mne a pro muzeum s jeho tradicí od roku 1885 skutečně ctí a zadostiučiněním, že může do budoucna pečovat o celoživotní dílo Josefa Koudelky a díky spolupráci s Nadací napomoci šíření jeho odkazu doma i ve světě," říká Helena Koenigsmarková, ředitelka muzea.

Jednání o rozsáhlém daru, která probíhala od roku 2007, se týkala především podmínek daru, které zahrnují např. způsob uskladnění děl, možnost kontroly podmínek uskladnění, autorská práva, zápůjčky do jiných muzeí, specifikace licence k užití darovaných tisků a omezení jejich užití na např. upomínkových předmětech, a v neposlední řadě zpřístupnění sbírky pro badatelské účely. Mezitím UPM vybudovalo nový depozitář (2016), kde je darované dílo v současné době umístěno a který umožnil vytvořit nejenom pro sbírku fotografie, ale i všechny ostatní materiály adekvátní prostředí a péči o sbírky podle světových standardů. Uzavřením darovací smlouvy práce však nekončí, dar je třeba dále zpracovat, připravit soupis daru, dokumentaci, návrhy a dispozice pro výstavy apod. Proto do oddělení fotografie nastoupil v prosinci 2019 Tomáš Pospěch na pozici kurátora fotografie, který má sbírku Josefa Koudelky a zpracování daru v UPM na starost.

Dar Josefa Koudelky je svým významem zcela výjimečný. Vedle rozsáhlých autorských souborů Františka Drtikola a Josefa Sudka, které byly také do muzea darovány, bude kolekce Josefa Koudelky patřit k nejvýznamnějším souborům světové fotografie v českých sbírkách.

Fotografie Josefa Koudelky jsou dnes ceněné především pro svou vysokou uměleckou hodnotu, a také díky tomu, že Koudelka nikdy nevytvářel autorské zvětšeniny ve velkých edicích, od některých jeho starších děl existuje pouze několik původních zvětšenin. Tento fakt významně přispívá k jedinečnosti souboru věnovaného Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, které se stává jednou z mála institucí, jež má ve sbírkách a ve své správě Koudelkovo dílo v takovém rozsahu. Mezi hlavní muzejní sbírky, kde se umělcovo dílo nachází, patří Centre Pompidou, La Maison de la Photographie, Bibliotheque National v Paříži, Museum of Modern Art v New Yorku, Art Institute of Chicago, J. Paul Getty Museum v Los Angeles či Victoria Albert Museum v Londýně.

Dar dalším institucím


Kromě rozsáhlého daru UPM se rozhodl Josef Koudelka věnovat také Národnímu muzeu v Praze významný soubor výstavních panelů Invaze 68, který vychází ze stejnojmenné publikace vydané v roce 2008 u příležitosti 40. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČR (která vyšla ve dvanácti jazykových mutacích). "Jsem moc rád, že Národní muzeum se zájmem přivítalo tento soubor do svých sbírek, protože zde fotografie budou uvedeny v jiném, tj. historickém kontextu, a navíc mnoho z nich zachycuje tehdejší dění pod okny Národního muzea a na Václavském náměstí," říká Josef Koudelka. "Soubor Invaze 68 má pro Národní muzeum nejen uměleckou, ale též historickou a symbolickou hodnotu. Jsme proto Josefovi Koudelkovi za jeho darování velice vděční. Byl bych velice rád, pokud by se již příští rok podařilo alespoň část tohoto souboru opět vystavit v Historické budově muzea, například společně s předměty z našich sbírek či vzpomínkami pamětníků na invazi v srpnu 1968 a prezentovat je tak v širším historickém kontextu, jak o tom hovoří pan Koudelka" dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Autor, který sám pochází z Moravy, vybral rovněž více než sto fotografií, které na žádost kurátora fotografie Antonína Dufka nabídnul Moravské galerii v Brně. Muzeum, které má od 60. let 20. století vybudovánu významnou sbírku české fotografie, získává výběr ze souborů Černý trojúhelník, Invaze 68 a souboru fotografií Cikáni, z nichž mnoho bylo pořízeno na Moravě.

"Nebývale velkorysý způsob, jakým se fotograf světového renomé Josef Koudelka rozhodl naložit se svým fotografickým archivem ve prospěch českých sbírkových institucí, Moravskou galerii nevyjímaje, zaslouží mimořádné ocenění. V době, kdy se jen velmi obtížně získávají peníze na akviziční činnost, představuje dar klíčových fotografických souborů Josefa Koudelky zásadní obohacení autorova zastoupení v naší sbírce," říká Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně.

Josef Koudelka nabídl významný soubor také Národní galerii v Praze. Jedná se o soubor osmnácti velkoformátových fotografií s názvem De-creazione, která byla původně vytvořena pro vatikánský pavilon Svaté stolice na Bienále v Benátkách v roce 2013.

Zdroj: Ministerstvo kultury

Další články z rubriky Kultura

Kateřina Englichová a Vilém Veverka zahájí 19. ročník festivalu Třeboňská nocturna

Harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka zahájí v úterý 12. července v prostoru Zámecké konírny Státního zámku Třeboň devatenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna s programem skladeb Maurice Ravela, Alphonse ...

Machálková, Slováček a Kolář se setkali u táboráku. Zpěvák Jary Tauber je přizval do nového videoklipu

Zpěvák Jary Tauber vydává nový videoklip k písni Pro jednou z jeho debutového alba Tolikrát. K natáčení u táboráku kromě dalších svých přátel přizval ...

Český rozhlas připravil pro posluchače speciální letní program

Český rozhlas připravil na léto nabitý program. Celoplošné i regionální stanice posluchače prázdninově naladí inspirativním vysíláním z různých míst Č ...

Ministerstvo kultury: Novely zásadním způsobem posílí stabilitu veřejnoprávních médií

Ministr kultury Martin Baxa na včerejším jednání vlády předložil návrh novely, která zásadním způsobem posílí stabilitu veřejnoprávních médií. Vláda p ...

Poslanecká sněmovna se otevře hudbě, nádvoří rozezní první ročník hudebního festivalu Sněmovna OPEN

Na jedno z nádvoří Poslanecké sněmovny už tento čtvrtek zavítají hudebníci. Mladí umělci zahrají v rámci prvního ročníku ojedinělého hudebního festiva ...

DoporučujemePondělí 27.6.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.