InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Praha vydala za první pololetí letošního roku přes 75 tisíc nových registračních značek motorových vozidel

16.08.2021
Magistrát hl. m. Prahy i přes omezení spojená s pandemií koronaviru odbavil v registru vozidel v období od začátku ledna do konce června 2021 celkem 218 732 klientů. Řidiči za toto období například nahlásili 4 467 technických změn, které byly zapsány do registru vozidel. V registru řidičů za stejné období vydali například 34 508 řidičských průkazů a téměř 2 tisíce mezinárodních.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Celkem 60 468 řidičů v hlavním městě si za první půlrok letošního roku přišlo vyřídit zápis o první registraci vozidla. Za stejné období potom bylo provedeno dokonce 91 303 zápisů o změně vlastníka, respektive provozovatele, vozidla. Odbor dopravněsprávních činností Magistrátu hl. m. Prahy naopak evidoval pouze 4 429 zápisů o zániku auta.

Zajímavostí je, že bylo zaregistrováno 1 307 nízkoemisních vozidel. To je dosud druhé nejvyšší číslo, pouze ve druhém pololetí loňského roku jich v hlavním městě bylo přihlášeno víc, konkrétně 1 628. Za prvních šest měsíců roku 2020 pak řidiči zaregistrovali 988 takovýchto vozidel. Úřad letos vydal celkem 75 785 nových registračních značek motorových vozidel.

V rámci agendy registru vozidel se tak podařilo odboru dopravněsprávních činností i přes omezení spojená s pandemií koronaviru odbavit za první polovinu letošního roku celkem 218 732 klientů. Pro srovnání za celý loňský rok jich bylo 402 535.

Dále bylo letos prozatím nahlášeno 4 467 technických změn, které úředníci zapsali do registru vozidel a do registračních dokladů vozidla. U vozidel dovezených ze zahraničí bylo dosud evidováno 11 149 případů zpracování technických podkladů pro registraci, schválení technické způsobilosti a vydání technického průkazu. Mimo to byla schválena technická způsobilost u 77 jednotlivě vyrobených vozidel a u 28 aut po přestavbě.

Co se týká oblasti správního trestání za přestupky v silničním provozu, zaznamenal Magistrát hl. m. Prahy za první pololetí letošního roku celkem 331 869 oznámení o přestupku. V rámci automatizovaného vyřizování přestupků jich provozovatelé vozidel prozatím uhradili 119 192 v celkové výši 54,1 milionu korun.

Zároveň bylo vyřízeno téměř 100 tisíc správních věcí, z toho bylo vedeno 790 řízení o zadržení řidičského průkazu. Bylo uloženo 6 358 pokut, jejichž výměra včetně nákladů řízení dosáhla více než 42 milionů korun.

V oddělení evidence řidičů a odbavování občanů (registr řidičů) za první půlrok letošního roku bylo obslouženo téměř 100 tisíc klientů. Pro srovnání za celý loňský rok to bylo 227 252 občanů. Konkrétně bylo letos zaznamenáno téměř 39 tisíc žádostí o řidičský průkaz. Z toho 1 919 řidičů využilo novou možnost, která je k dispozici teprve od 1. června 2021, a podali si žádost elektronicky přes Portál občana.

Hotových řidičských průkazů pak bylo za první pololetí roku 2021 vydáno 34 508 a dalších 1 804 jich bylo mezinárodních. Přitom za celý loňský rok si vyzvedlo nový řidičský průkaz pouze 7 285 osob. Bylo to způsobeno především jarním a poté i podzimním lockdownem, kdy musel být úřad zcela zavřen, nebo byl jeho provoz velmi omezen. Tehdy bylo také rozhodnuto o prodloužení platnosti propadnutých řidičských průkazů, takže lidé jejich výměnu ve velkém odkládali. Nyní o to více tyto záležitosti vyřizují.

Od letošního ledna do konce června bylo také evidováno 14 244 hlášení k záznamu bodů (přestupky a trestné činy) a více než 11 tisíc ostatních úkonů registru řidičů, jako jsou například potvrzení o ztrátě či odcizení řidičského průkazu, vrácení řidičských oprávnění nebo výpisy pro Policii ČR. Bez zajímavosti není ani to, že celkový počet provedených transakcí v Centrálním registru řidičů Eliška byl letos až doposud 682 424.

Zdroj: Praha.eu

Další články z rubriky Regiony

Ve zlínském muzeu zavládla radost z mimořádného úspěchu

Napětí, které panovalo v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně poté, co na konci dubna byla uveřejněna nominace zrekonstruovaného areálu na Ploštině na cenu Gloria Muasealis, vygradovalo v úterý 14. května odpoledne. V Obecním domě v Praze si totiž ...

ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

Přesně 163 palivových souborů umístili energetici do reaktoru odstaveného prvního bloku. Nově je mezi nimi 48 čerstvých palivových souborů, dosud jich ...

Letecká společnost Korean Air oslavila 15 let od zahájení pravidelné linky mezi Prahou a Soulem

Jedna z nejstarších a nejdůležitějších dálkových linek na Letišti Václava Havla Praha včera oslavila dvacetileté jubileum. Mezi lety 2004 a 2024 využi ...

Lesníci, vědci i zástupci ministerstev, ochrany přírody a obcí se shodli na vyváženém způsobu hospodaření ve Ždánickém lese a Chřibech

Odborný seminář o udržitelném lesnickém managementu ve Ždánickém lese a Chřibech uspořádaly 14. května v Hradci Králové Lesy České republiky pod zášti ...

ČEZ: V Temelíně soutěžili o kuklu a novou svářečku

Zvýšit zájem mladých lidí o svářečské obory. Takový je jeden z motivů unikátní svářečské soutěže pro středoškoláky z celé republiky. V Jaderné elektrá ...

DoporučujemeSobota 25.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »