InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Technické muzeum v Brně slaví narozeniny

13.08.2021
I když brněnské technické muzeum oslavilo své šedesáté výročí začátkem letošního roku, narozeninové setkání s veřejností připravilo na poslední sobotu v srpnu, 28. 8. Od 10.00 do 19.00 se uskuteční program, který představí obory, jimiž se muzeum zabývá, a nabídne také mnoho zajímavých kulturních zážitků.
Foto: tmbrno.cz
Vše se odehraje před budovou muzea v Brně - Králově Poli, v muzeu i v areálu za muzeem. A nebude chybět ani překvapení - úplná novinka, jež přibyla do sbírek muzea, konkrétně do oboru Letectví a kosmonautiky.

Od 9.00 do 18.00 bude uzavřena část ulice Purkyňova - od vjezdu Red Hat/Generali pojišťovny po křižovatku ulice Purkyňovy s ulicí Herčíkovou. Od 10.00 do 18.00 budou totiž před muzeem vystaveny vozy ze sbírek Technického muzea v Brně, osobní a vojenské, tedy z oborů obor Historická vozidla a spalovací motory a Militaria. Pouze ve 14.00 opustí na komentovanou přehlídku svá stanoviště, aby objely budovu muzea a následně se vrátily zpět..

Vybrané vozy z oboru Městská hromadná doprava (tramvaje, autobusy, trolejbusy) budou vozit zájemce z centra města k muzeu. Tramvaje a autobusy z náměstí Svobody přímo na zastávku Technické muzeum, trolejbusy z Mendlova náměstí na zastávku Srbskou.

Jízdní řády zájemci naleznou na www.tmbrno.cz. Tramvaje a autobusy pojedou zhruba po 15 minutách a na zastávce Technické muzeum směrem do centra se na chvíli zastaví, takže si je budou moci návštěvníci i prohlédnout. Pozor! Obsaditelnost vozidel bude omezena kapacitou sedadel dopravního prostředku! Z toho důvodu bude trať linky číslo 12 ukončena v zastávce Červinkova.

Technické muzeum v Brně má více než 30 oborů, o které se stará necelých 20 kurátorů. K tomu spravuje šest mimobrněnských památek od Vysočiny po moravsko-slovenské pomezí. Nebude možné v jednom dni podrobně představit vše, takže pracovníci muzea připravili malou ochutnávku.

V budově Technického muzea v Purkyňově ulici si budou moc návštěvníci zdarma prohlédnout 17 stálých expozic a jednu nově otevřenou výstavu ke 140. výročí značky Minerva s názvem Minerva 1881-2021 Tradice, historie, současnost. Kromě toho budou připraveny pro malé i velké návštěvníky interaktivní stanoviště.

Součástí muzea je také Metodické centrum konzervace (MCK). "Konzervátoři-restaurátoři představí příklady své práce se zaměřením na ošetření kovových artefaktů od archeologických nálezů až po moderní slitiny kovů," přibližuje náplň programu náměstkyně ředitele TMB pro MCK Alena Selucká. "Pro návštěvníky budou připraveny ukázky různých druhů kovových materiálů s riziky jejich poškozování a možnostmi ošetření. Nejmenší zájemci se budou moci blíže seznámit s postupem restaurování houpacího koníka z počátku 20. století zhotoveného kombinací nejrůznějších autentických materiálů. Návštěvníci se také více dozví o tom, proč je důležité pečovat o staré předměty i patinu, kterou na nich zanechal čas."

V Technické herně budou připraveny kromě stálé nabídky plně funkční počítače z osmibitové éry, historické televizní hry a poprvé si zájemci budou moci vyzkoušet nově získané arkádové simulátory ATARI San Francisco RUSH Extreme racing z roku 1996 a simulátor jízdy na čtyřkolce ATV Track z roku 2002, které se v blízké době stanou součástí RETRO ARCADE HERNY. Z další nabídky v muzeu můžeme jmenovat např. model nákladního vozu na parní pohon Sentinel, který si budou moci zájemci sami vyzkoušet, Mapu jako Brno, na níž si mohou vyhledat, kde bydlí a další. Budova muzea bude přístupná od 10.00 do 18.00, přičemž jednotlivá stanoviště budou otevřena do 16.30. V 17.00 v expozici Parní motory začne koncert kapely The 6 Fireballs, která písničky z 50. a 60. let zazpívá a zahraje za použití vlastní dobové zvukové techniky.

I za muzeem bude na návštěvníky čekat bohatý program. Zahájen bude zhruba v 10.45 a již v 11.00 začne premiéra původní loutkové pohádky pro Technické muzeum v Brně Dobrodružství Šroubka a Matičky. Příběh dvou maskotů, kteří provádějí děti po památkách Technického muzea v Brně už více než pět let. Ve školním roce budou moci pohádku zhlédnout přímo v budově muzea školáci i předškoláci. Svou vzdušnou show za muzeem představí Úžasné divadlo fyziky, které doprovodí celou akci. Připravena bude i další zábava, mezi jinými také výbušná smršť salt, otoček a jiných kombinací na trickline, tedy Slackshow - originální umělecko-sportovní vystoupení s následným workshopem a jiné.

Hlavním bodem programu bude slavnostní prezentace nového přírůstku do sbírky TMB letounu L410 Turbolet v 16.00 a v 18.00 slavnostní den uzavře rocková legenda kapela Žlutý pes.

Akce se uskuteční za dodržování aktuálních mimořádných ochranných opatření proti šíření COVID-19. Děkujeme všem za pochopení.

Narozeninové setkání se koná v rámci letošního ročníku IGNIS BRUNENSIS, který organizuje SNIP & CO s podporou města Brna a Jihomoravského kraje a v koordinaci s Dopravním podnikem města Brno a Policií ČR JMK.

Záštitu nad akcí Šedesátka s Technickým muzeem v Brně převzali ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a primátorka statutárního města Brno Markéta Vaňková.

Zdroj: Ministerstvo kultury

Další články z rubriky Regiony

Univerzita obrany zamíří na Veletrh vědy Akademie věd ČR

Ve dnech 8. až 10. června 2023 se na pražském výstavišti v Letňanech uskuteční další ročník Veletrhu vědy Akademie věd ČR, kterého se tradičně zúčastní Univerzita ...

Baťův mrakodrap ve Zlíně se zahaluje do lešení, čeká oprava fasády

Baťův mrakodrap ve Zlíně se už brzy zahalí do lešení. Důvodem je oprava poškozených částí fasády a vnějších prvků budovy, která potrvá až do konce let ...

Cesta vlakem mezi centry Liberce a Prahy se významně zkrátí na 69 minut

Centrální komise Ministerstva dopravy v úterý schválila studii proveditelnosti trati Mladá Boleslav - Turnov - Liberec - státní hranice ve variantě 20 ...

Praha plánuje nakoupit 100 nových elektrobusů za 1,5 miliardy korun

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se chystá v nejbližších letech nakoupit až 100 městských nízkopodlažních elektrobusů typu Standard, tj. s délkou vo ...

Nová trať mezi Soběslaví a Doubím je připravena na rychlost 200 km/h

JIHOČESKÝ KRAJ - Soběslav se dnes stala dějištěm slavnostního ukončení modernizace traťového úseku mezi tamní stanicí a Doubím u Tábora. Jejím výsledk ...

DoporučujemePondělí 5.6.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »