InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Europoslanci budou projednávat práva LGBTIQ lidí v Maďarsku

04.07.2021
Štrasburk - Na plenárním zasedání ve dnech 5. - 8. července budou poslanci Evropského parlamentu mimo jiné řešit otázku práv LGBTIQ lidí v Maďarsku, priority slovinského předsednictví a právní stát.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Práva LGBTIQ lidí v Maďarsku
V rámci středeční rozpravy a čtvrtečním usnesení poslanci posoudí riziko diskriminace LGBTIQ osob v Maďarsku a dodržování zásad právního státu a základních práv v Maďarsku a Polsku.

Dne 15. června 2021 schválil maďarský parlament zákon, který pod záminkou boje proti pedofilii omezuje svobodu projevu a práva dětí. Nová právní norma, přijatá téměř jednohlasně, 157 proti jednomu, zakazuje obsah LGBTIQ ve školách, vzdělávacích materiálech nebo televizi pro osoby mladší 18 let.

Během středeční rozpravy se zástupci Rady a Komise poslanci posoudí, zda Maďarsko přijetím tohoto zákona neporušilo právní normy EU. Zajímat je budou i kroky, které se podniknou na ochranu práv dětí a LGBTIQ osob. Parlament přijme usnesení k tomuto tématu ve čtvrtek.

Rozprava o prioritách slovinského předsednictví
Poslanci se budou v úterý ráno věnovat otázce priorit slovinského předsednictví v Radě EU. Hostem rozpravy bude i premiér Slovinska Janez Janša. Očekává se, že se země zaměří na obnovu a oživení po koronaviru a zvýšení odolnosti EU.

Právní stát
V současné době Evropská komise připravuje pokyny o tom, jak uplatňovat pravidla, která podmiňují vyplácení rozpočtu EU dodržováním zásad právního státu ze strany členských zemí. O usnesení týkajícím se těchto pravidel bude Parlament hlasovat ve středu, výsledky budou oznámeny následující den.

Výsledek summitu EU
Poslanci budou ve středu ráno debatovat nad výsledky zasedání Evropské rady ve dnech 24.-25. června s předsedou Evropské rady Charlesem Michlem a předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou.

Evropská agentura pro léčivé přípravky
Poslanci také přijmou svůj postoj k debatě s Radou o posílení úlohy Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) a rozšíření jejího mandátu. Cílem je pomoci připravit se na budoucí zdravotní krize. Parlament bude hlasovat ve čtvrtek, výsledky budou oznámeny tentýž den.

Nástroj pro propojení Evropy
Parlament hodlá schválit program Nástroje pro propojení Evropy pro období 2021-2027 ve výši 30 miliard eur. Je předurčen k financování dopravních, energetických a digitálních projektů a dokončení klíčových transevropských projektů do roku 2030. Výsledky hlasování budou dostupné ve středu.

Dva fondy na podporu azylové politiky
Poslanci budou ve středu hlasovat o podpoře ve výši téměř 10 miliard eur pro lepší integraci státních příslušníků třetích zemí a řízení migračních toků v zemích EU. Dalších více než 6 miliard eur by mělo připadnout na zlepšení správy vnějších hranic.

Předcházení sexuálnímu vykořisťování dětí v online prostředí
Poslanci budou v úterý hlasovat o dočasném nařízení, které umožní poskytovatelům e-mailových služeb, chatů a zasílání zpráv dobrovolně detekovat, odstraňovat a hlásit sexuální zneužívání dětí v online prostředí.

Europoslanci mají dále na programu jednání:
Pomoc leteckému sektoru zotavit se z dopadů pandemie
Priority EU v oblasti životního prostředí do roku 2030
Nový fond EU pro rybolov a akvakulturu
Hlasování o fondu týkajícího se vnitřní bezpečnosti

Další články z rubriky Domácí

Od pondělí se změní covidová pravidla, testování ve školách bude jednou týdně

Vláda v pátek 14.ledna schválila navýšení PCR testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění, kdy očkované osoby budou mít od 17. ledna nárok na 5 PCR testů za kalendářní měsíc. Změny se týkají také testování ve školách, které bude probíhat 1x ...

Senioři tvoří již více než pětinu obyvatelstva České republiky

Od nemocí přes využívání internetu po aktivní sportování. Český statistický úřad v pátek vydal souhrnnou analýzu Senioři v ČR v datech, která přináší ...

Covidový semafor: Bulharsko, Maďarsko, Rakousko a Německo budou od pondělí v tmavě červené kategorii

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry ...

Pracovní karanténa se bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách

Zaměstnanci ve zdravotnictví a v sociální péči, kteří měli v rámci pravidelného testování pozitivní antigenní test, ale nemají příznaky nemoci covid-1 ...

Česko má již třetí detenční ústav v areálu Vazební věznice Praha-Pankrác

Praha - V areálu Vazební věznice Praha-Pankrác ve čtvrtek náměstci ministra spravedlnosti Pavla Blažka Radomír Daňhel a Antonín Stanislav slavnostně p ...

DoporučujemePondělí 17.1.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.