InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

dTest radí na co si dát pozor při letošní dovolené v zahraničí

02.07.2021
Nejrůznější protiepidemická opatření se postupně rozvolňují a mnohé nejen evropské země jsou připravené na právě začínající letní sezónu. Mezi cestovateli tak roste zájem o zahraniční dovolené. Někteří z nich konečně mají možnost využít své vouchery z předešlého roku. Jaká úskalí však na vás číhají během letošního léta?
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
V posledních týdnech výrazně roste počet osob s ukončeným očkováním proti onemocnění covid-19. Zároveň česká vláda přijala opatření, díky němuž mají cestovatelé možnost bezplatného otestování, a to jak metodou PCR, tak antigenními testy. Od června jsou rovněž vydávány certifikáty o očkování, jež mají usnadnit přeshraniční pohyb. Některé evropské i mimoevropské státy nadále podmiňují vstup na svoje území předložením potvrzení o negativním výsledku testu, nedávném prodělání nemoci či očkování. Jiné státy začínají i od těchto podmínek postupně upouštět.

"Vyznat se v zavedených opatřeních není vždy jednoduché. Nejenže se pravidla pohybu osob za našimi hranicemi mění, ale situaci na přehlednosti nepřidává ani jejich různé umísťování. Informací je všude mnoho, ovšem ne všechny jsou ty správné a především aktuální," upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dodává: "Nejspolehlivějšími zdroji bývají webové stránky ministerstev - a to vnitra, zahraničních věcí a také zdravotnictví, které informacím o koronaviru vyhradilo speciální podsekci na webové adrese koronavirus.mzcr.cz." Tento odkaz nejen sjednocuje veškerá sdělení k právě probíhajícímu očkování, ale také uvádí telefonické spojení na informační "koronavirou" linku. Té je vyčleněno číslo 1221, k dispozici je každý den od osmi do 19 hodin a po příslušné volbě z nabídky hlasového automatu se na ní volajícím věnují proškolení operátoři.

Informace o cestách do zahraničí poskytuje linka s číslem +420 222 264 222. Ideální je, pokud zvolíte možnost spojení s operátorem. Někdy je vhodné se zeptat přímo někoho, kdo se ve vámi vytoužené destinaci nachází. Na sociálních sítích lze nalézt několik cestovatelských skupin. Nicméně rady ostatních cestovatelů si vždy prověřte na webových stránkách zmíněných ministerstev nebo informačních linkách. Zjednodušeně se dá říct, že pravidla týkající se vycestování naleznete především na stránkách ministerstva zahraničních věcí, a naopak náležitosti související s návratem do vlasti na webu ministerstva zdravotnictví.

Před cestou se seznamte i s takzvaným Semaforem, který představuje míru rizika nákazy na území jednotlivých států pomocí barevného rozlišení. "Jedná se o zelené (nízké riziko), oranžové (střední riziko), červené (vysoké riziko) a tmavě červené země (velmi vysoké riziko nákazy nemocí covid-19). Kromě těchto čtyř barevných provedení se můžete setkat ještě s jednou kategorií států, a to s extrémně vysokým rizikem nákazy. Do těchto zemí není možné cestovat," vysvětluje Eduarda Hekšová.

Nicméně na cestovatele číhají nejen komplikace spojené s pandemií. Některé cestovní kanceláře třeba přišly s novou praktikou spočívající v tom, že spolu se zájezdem nabízejí i pojištění. Na tom by nebylo nic divného, avšak část z nich zašla tak daleko, že pojištění prezentuje jako povinné. Jenže sjednání pojištění by mělo být vždy dobrovolné a na úvaze každého cestovatele.

Pokud se chystáte na dovolenou letadlem, nezapomeňte vyrazit na letiště s dostatečným předstihem a zjistit si podmínky vstupu na palubu letadla u zvolené letecké společnosti. Lze také očekávat delší čekání u odbavovacích přepážek. U cest autem, například do oblíbeného Chorvatska, si zkontrolujte nejen technický stav vozidla, ale též dopravní situaci a místo, kde plánujete překročit hranice. Využití některých hraničních přechodů, zvláště těch menších, nemusí být povolené.

Pamatujte také na to, že užívání si volných chvil a pobyt v neznámém prostředí s sebou vždy přináší jistá rizika. Vyvrtnutý kotník či návštěva zloděje se vám sice nemusí vyhnout ani v tuzemsku, rozdíl mezi nastalými situacemi však spočívá ve finanční stránce. Pro cesty do zahraničí je tak více než vhodné uzavřít si cestovní pojištění, jehož stěžejní složkou je pojištění léčebných výloh. "Při jeho sjednávání však neopomeňte otázku, zda se cestovní pojištění vztahuje i na onemocnění koronavirem. Pojišťoven, které by náklady na léčbu nemoci covid-19 uhradily, stále přibývá. U mnohých z nich můžete v pojistných podmínkách nalézt formulaci, že pokud koronavirem onemocníte v bezpečné destinaci, náklady na léčebné výdaje, hospitalizaci či asistenční služby budou z pojištění uhrazeny. Důležité tak je důkladně se seznámit s pojistnými podmínkami," upozorňuje Eduarda Hekšová.

A rada na závěr - nezapomeňte ani na registraci do systému dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí (DROZD). Jeho účelem je poskytování rychlé pomoci českým občanům v zahraničí v případě nouze a také organizace pomoci při přírodních katastrofách či sociálních nepokojích. Systém však funguje i na preventivní bázi, kdy všem zaregistrovaným osobám pomocí hromadných e-mailů a sms rozesílá včasná varování před případným hrozícím nebezpečím.

Zdroj: dTest

Další články z rubriky Rady a tipy

Temu - bezpečnostní riziko a prodej nekvalitního zboží

V souvislosti s vysokými cenami hledají lidé různé alternativy, jak a kde ušetřit. Řešení nabízí čínské e-shopy, které "zaútočily" na evropský trh. Jedním z nich je i e-shop Temu. Mnoho influencerů začalo daný obchod propagovat a ukazují kvanta ...

dTest: Co trápí české spotřebitele?

Spotřebitelé požívají stále větší ochrany svých práv. Evropské instituce hledí na práva spotřebitelů jako na jednu z hlavních priorit a legislativní v ...

AOPK: Jak se chovat v přírodě a nedostat pokutu?

Mezi nepříliš oblíbené činnosti Správy CHKO patří udělování sankcí za aktivity, které poškozují přírodu a porušují zákon o ochraně přírody a krajiny. ...

Přemýšlíte o koupi ojetého vozu? Pozor na zajeté nekalé praktiky některých autobazarů

Koupi nového automobilu si s rostoucími cenami nemůže dovolit každý. Pořízení ojetého automobilu se tak stává pro mnoho lidí dostupnou a výhodnou vari ...

Jak na reklamaci vyúčtování spotřeby energií, radí dTest

Jaro je mimo jiné zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě dobře nastavených záloh se jedná o záležitost s minimální důležitostí ...

Doporučujeme



Úterý 16.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »