InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

První pacient v Evropě dostal nový lék proti HIV v pražské Bulovce

10.06.2021
V HIV centru Fakultní nemocnice Bulovka byl podán nový inovativní lék. U HIV pozitivního pacienta s multirezistencí na obvykle používané léky má výborné výsledky - zapříčinil výrazný útlum množení viru v těle. Jedná se o vůbec prvního pacienta, kterému byl tento lék v Evropě podán mimo klinické studie. Zásluhu na tom mají pracovníci HIV centra na Bulovce, kteří podání léku pacientovi vyjednali s britským výrobcem, společností GlaxoSmithKline (GSK). Společnost lék darovala na celý rok, a to zcela bezúplatně.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Na Bulovce se nachází největší HIV centrum v České republice, které je co do své velikosti srovnatelné s HIV centry napříč Evropou. V roce 2020 zajišťovalo péči pro celkem 1 843 pacientů - počet pacientů se za posledních 15 let zvýšil více než čtyřikrát. Jedním ze zdejších pacientů je i pan Pavel, jemuž byl nový lék podán. (pozn.: jméno pacienta bylo pozměněno).

Pavel se narodil v roce 1967 a v roce 1994 byl diagnostikován jako HIV pozitivní - dnes je již ve fázi AIDS. "Nakazil jsem se těsně po revoluci. V té době ještě nebyla vůbec žádná osvěta," vysvětluje Pavel. "Měl jsem štěstí, že jsem se po půl roce dostal do rukou pana profesora Machaly, který měl vždy přehled o nových lécích a já je vždy chtěl vyzkoušet."

Pavlova slova potvrzuje i prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. a dodává: "Pacient byl velmi vstřícný, aktivně se nabízel do různých klinických studií. Není to úplně běžné, někteří lidé mají strach, aby nebyli ?pokusnými králíky" - ale já vždy říkám, že když nebudeme mít takto ochotné pacienty, nebudou nové léky, které pacientům pomáhají."

"V posledních deseti letech se u tohoto pacienta vyvinula multirezistence, to znamená, že virus byl rezistentní prakticky na všechny léky, které byly aktuálně k dispozici," doplňuje profesor Machala.

Nový lék

V poslední době se objevil nový lék, který byl teprve loni povolen ve Spojených státech amerických a doposud není běžně hrazen ze systému zdravotního pojištění. Evropskou lékovou agenturou byl lék schválen v únoru letošního roku. "Funguje úplně jinak než všechny dosud dostupné léky, je to zcela nová skupina - lék inhibuje glykoprotein GP120, což je část viru HIV, kterým se váže na buňky, aby do nich mohl vstoupit," vysvětluje profesor Machala.

Přípravek je typem léčivého (antiretrovirového) přípravku k léčbě infekce HIV ze skupiny inhibitorů vazby (AI). Funguje tak, že se naváže na vir, a tím brání jeho průniku do krevních buněk. Přípravek infekci HIV zcela nevyléčí, pomáhá však udržet množství viru v organismu na nízké úrovni. Vzhledem k tomu, že HIV způsobuje snížení počtu CD4+ T lymfocytů v organismu, udržení množení viru HIV na nízké úrovni počet těchto buněk v krvi zvyšuje. CD4+ T lymvocyty jsou jedním z typů bílých krvinek, které pomáhají organismu bojovat s infekcí.

"V posledních bezmála třech letech jsem viděl, jak pana profesora mrzí, že mi nemůže pomoci. Jakmile se objevil nový lék, velmi se zasadil o to, abych ho mohl dostat," popisuje pacient Pavel.

"Výrobce léku jsem se snažil kontaktovat od Ameriky až po zdejší zastoupení firmy GSK s dotazem, zda by bylo možné pro našeho pacienta lék získat. Po několika týdnech mého snažení nám společnost GSK lék poskytla - navíc jsme se dohodli, že uhradí léčbu na celý rok, což byla pro pacienta skvělá zpráva, protože tento lék dosud není hrazen ze zdravotního pojištění," sděluje profesor Machala.

Pacientovi byl lék podán poprvé koncem března, ovšem kontrolu účinku - měření virové nálože - má smysl dělat nejdříve po třech měsících, kdy se efekt léku dostatečně projeví," říká profesor Machala. Virovou nálož pro HIV centrum ve Fakultní nemocnici Bulovka testují ve Státním zdravotním ústavu. Jde o klíčový parametr, který ukazuje, jak intenzivně se virus v těle množí. Cílem u každého pacienta je, aby měl nulovou virovou nálož a aby se mu zvýšilo množství CD4+ T lymfocytův organismu.

"Výsledky posledních testů jsou výborné. Díky novému léku má náš pacient po dlouhé době nulovou virovou nálož," vysvětluje profesor Machala. A pacient Pavel dodává: "Musím říct, že opravdu cítím zlepšení svého zdravotního stavu. Lék začal zabírat v podstatě okamžitě."Další články z rubriky Domácí

Policie si od Škoda Auto převezme 500 vozů Škoda Superb a Kodiaq

MLADÁ BOLESLAV - Zákaznické centrum automobilky ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi se včera 22. 7. stalo dějištěm předání prvních vozů KODIAQ a SUPERB COMBI pro potřeby Policie ČR. Slavnostního aktu se zúčastnili ministr vnitra a místopředseda vlády ČR ...

Litva čelí velkému přílivu migrantů. Česko posílá materiální pomoc ve výši 3,2 milionu korun

ČR poskytne Litvě materiální pomoc v reakci na mimořádnou migrační a bezpečnostní situaci. Litva na hranicích s Běloruskem aktuálně čelí velkému příli ...

Informativní důchodová aplikace ČSSZ Vám vypočítá, kdy budete mít nárok na důchod

Poprvé v historii mají šanci i mladší než předdůchodové ročníky získat online aktuální informaci o svých důchodech. Informativní důchodová aplikace (I ...

Spolupráce Česka a Saska: Vysokorychlostní železnice, vodíková a autonomní doprava

Rychlejší cestování vlakem, splavnost Labe a podepsané memorandum o sdílení dat v autonomní mobilitě a digitalizaci dopravy. Taková byla témata jednán ...

Na boj s kůrovcem má Ministerstvo pro místní rozvoj pro obce připraveno 123 milionů korun

Ministerstvo pro místní rozvoj letos již podruhé vyhlásilo výzvu pro obce na opravy silnic, které byly poničeny těžbou dřeva. V programu je pro Zlínsk ...

DoporučujemeNeděle 25.7.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.