InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

První pacient v Evropě dostal nový lék proti HIV v pražské Bulovce

10.06.2021
V HIV centru Fakultní nemocnice Bulovka byl podán nový inovativní lék. U HIV pozitivního pacienta s multirezistencí na obvykle používané léky má výborné výsledky - zapříčinil výrazný útlum množení viru v těle. Jedná se o vůbec prvního pacienta, kterému byl tento lék v Evropě podán mimo klinické studie. Zásluhu na tom mají pracovníci HIV centra na Bulovce, kteří podání léku pacientovi vyjednali s britským výrobcem, společností GlaxoSmithKline (GSK). Společnost lék darovala na celý rok, a to zcela bezúplatně.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Na Bulovce se nachází největší HIV centrum v České republice, které je co do své velikosti srovnatelné s HIV centry napříč Evropou. V roce 2020 zajišťovalo péči pro celkem 1 843 pacientů - počet pacientů se za posledních 15 let zvýšil více než čtyřikrát. Jedním ze zdejších pacientů je i pan Pavel, jemuž byl nový lék podán. (pozn.: jméno pacienta bylo pozměněno).

Pavel se narodil v roce 1967 a v roce 1994 byl diagnostikován jako HIV pozitivní - dnes je již ve fázi AIDS. "Nakazil jsem se těsně po revoluci. V té době ještě nebyla vůbec žádná osvěta," vysvětluje Pavel. "Měl jsem štěstí, že jsem se po půl roce dostal do rukou pana profesora Machaly, který měl vždy přehled o nových lécích a já je vždy chtěl vyzkoušet."

Pavlova slova potvrzuje i prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. a dodává: "Pacient byl velmi vstřícný, aktivně se nabízel do různých klinických studií. Není to úplně běžné, někteří lidé mají strach, aby nebyli ?pokusnými králíky" - ale já vždy říkám, že když nebudeme mít takto ochotné pacienty, nebudou nové léky, které pacientům pomáhají."

"V posledních deseti letech se u tohoto pacienta vyvinula multirezistence, to znamená, že virus byl rezistentní prakticky na všechny léky, které byly aktuálně k dispozici," doplňuje profesor Machala.

Nový lék

V poslední době se objevil nový lék, který byl teprve loni povolen ve Spojených státech amerických a doposud není běžně hrazen ze systému zdravotního pojištění. Evropskou lékovou agenturou byl lék schválen v únoru letošního roku. "Funguje úplně jinak než všechny dosud dostupné léky, je to zcela nová skupina - lék inhibuje glykoprotein GP120, což je část viru HIV, kterým se váže na buňky, aby do nich mohl vstoupit," vysvětluje profesor Machala.

Přípravek je typem léčivého (antiretrovirového) přípravku k léčbě infekce HIV ze skupiny inhibitorů vazby (AI). Funguje tak, že se naváže na vir, a tím brání jeho průniku do krevních buněk. Přípravek infekci HIV zcela nevyléčí, pomáhá však udržet množství viru v organismu na nízké úrovni. Vzhledem k tomu, že HIV způsobuje snížení počtu CD4+ T lymfocytů v organismu, udržení množení viru HIV na nízké úrovni počet těchto buněk v krvi zvyšuje. CD4+ T lymvocyty jsou jedním z typů bílých krvinek, které pomáhají organismu bojovat s infekcí.

"V posledních bezmála třech letech jsem viděl, jak pana profesora mrzí, že mi nemůže pomoci. Jakmile se objevil nový lék, velmi se zasadil o to, abych ho mohl dostat," popisuje pacient Pavel.

"Výrobce léku jsem se snažil kontaktovat od Ameriky až po zdejší zastoupení firmy GSK s dotazem, zda by bylo možné pro našeho pacienta lék získat. Po několika týdnech mého snažení nám společnost GSK lék poskytla - navíc jsme se dohodli, že uhradí léčbu na celý rok, což byla pro pacienta skvělá zpráva, protože tento lék dosud není hrazen ze zdravotního pojištění," sděluje profesor Machala.

Pacientovi byl lék podán poprvé koncem března, ovšem kontrolu účinku - měření virové nálože - má smysl dělat nejdříve po třech měsících, kdy se efekt léku dostatečně projeví," říká profesor Machala. Virovou nálož pro HIV centrum ve Fakultní nemocnici Bulovka testují ve Státním zdravotním ústavu. Jde o klíčový parametr, který ukazuje, jak intenzivně se virus v těle množí. Cílem u každého pacienta je, aby měl nulovou virovou nálož a aby se mu zvýšilo množství CD4+ T lymfocytův organismu.

"Výsledky posledních testů jsou výborné. Díky novému léku má náš pacient po dlouhé době nulovou virovou nálož," vysvětluje profesor Machala. A pacient Pavel dodává: "Musím říct, že opravdu cítím zlepšení svého zdravotního stavu. Lék začal zabírat v podstatě okamžitě."











Další články z rubriky Domácí

Jarní dovolená Čechů? Převažují domácí destinace a aktivní odpočinek, vyplývá z průzkumu CzechTourismu

Celkem 56 % Čechů letos plánuje strávit jarní dovolenou v tuzemsku. Nejčastěji v Jihočeském a Středočeském kraji. V místě pobytu pak zůstanou průměrně šest dní. Jako hlavní náplň volna si představují odpočinek s lehčími sportovními aktivitami a dále ...

CzechInvest začíná spolupracovat s padesátkou nových startupů v projektu Technologická inkubace

V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace agentura CzechInvest podpoří 53 startupů částkou přes 135,5 milionu korun. Převládá oblast umělé i ...

Greenpeace: Evropské banky vložily 256 miliard eur do firem, které ničí přírodu a klima

Podle nové analýzy půjčily evropské banky od uzavření Pařížské dohody o klimatu v roce 2015 přibližně 256 miliard eur (přes 6,4 biliónu korun) společn ...

Suroviny a recyklovatelné materiály zbytečně končí na skládkách a ve spalovnách

Arnika varuje před zvyšujícím se tempem, v jakém v poslední době přibývají v České republice plány na stavbu spaloven (či takzvaných "zařízení na ener ...

MŠMT: Novela zákona o vysokých školách zlepšuje podmínky pro studium doktorandů

Vláda schválila novelu zákona o vysokých školách, kterou předložil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek spolu s ministryní pro vědu, vý ...

Doporučujeme



Pátek 29.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »