InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

NKÚ: Podpora dvě miliardy na poradenství a vzdělávání malým a středním podnikům má minimální přínos

31.05.2021
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil podporu poskytnutou malým a středním podnikům na poradenství, marketing a vzdělávání v letech 2015 až 2020. Zaměřil se také na podporu inovací v boji s nákazou COVID-19. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozdělilo do ledna 2021 na všechny tyto účely přes 2,3 miliardy korun. Kontrola ukázala, že podporu na poradenství, marketing a vzdělávání získalo jen jedno promile z celkového počtu malých a středních podniků v ČR. Dopad na celý sektor tak bude mizivý. MPO navíc nebude moci vyhodnotit přínosy podpory, a to ani u té pro boj s nákazou COVID-19. U interních projektů agentury CzechTrade, které měly pomáhat podnikatelům, šla až polovina peněz na výdaje samotné agentury.
Ilustrační snímek | Foto: NKÚ
Podporu na poradenství, marketing a vzdělávání pro malé a střední podniky vyplácí MPO z operačního programu "Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost". Peníze by měly podnikům pomoci zlepšit jejich konkurenceschopnost na začátku podnikání, usnadnit přístup na zahraniční trhy a rozšířit možnosti pro vzdělávání zaměstnanců.

Podporu získalo do začátku roku 2021 jen jedno promile z více než jednoho milionu malých a středních podniků v ČR. Nelze tak očekávat, že vyplacené peníze budou mít výraznější pozitivní dopad na celý tento sektor. Kontrola navíc ukázala, že podpora neměla vliv na cíle, které si MPO stanovilo. Například u podpory na poradenství rostly cílové hodnoty ukazatelů ještě před spuštěním první výzvy. Tu MPO připravovalo čtyři roky. Ministerstvo se také nezabývalo tím, jak podniky poradenské služby využívaly ani jaký měly tyto služby dopad na jejich podnikání.

Naopak u podpory na marketing se cílové ukazatele od roku 2015 neustále zhoršovaly, a to navzdory vyplacené částce, která k lednu 2021 přesáhla 700 milionů korun. Není ani jasné, zda a jak tato podpora pomohla malým a středním podnikům zvýšit jejich export.

Podpora na vzdělávání zaměstnanců u malých a středních podniků byla určena na budování školicích středisek. MPO nesledovalo, jestli podniky využívají školicí střediska pro stanovený účel. Přitom pokud by podniky nesplnily podmínky, měly by podporu vrátit. Teprve v průběhu kontroly NKÚ Ministerstvo průmyslu a obchodu zavedlo, že podniky musí předkládat přehled o vytíženosti školicího střediska. O podporu neměly podniky zájem a MPO postupně převedlo 90 % z vyčleněných peněz do jiných programů.

Kontrola poukázala i na to, že u interních projektů agentury CzechTrade šlo téměř 65 milionů korun na výdaje samotné agentury, což představovalo téměř polovinu proplacených výdajů na tyto projekty. V rámci těchto projektů měla agentura zajistit podnikům a designérům účast na veletrzích a výstavách v zahraničí. MPO nesledovalo, jaký přínos měly tyto služby pro jednotlivé podniky a jestli jim pomohly se vstupem na zahraniční trh.

NKÚ prověřil i peníze na programy spojené s pandemií COVID-19. Ty měly malým a středním podnikům pomoci při vývoji inovací, materiálů a technologií pro boj s nákazou. Šlo například o výrobu ochranných prostředků, likvidaci infekčního odpadu nebo sdílení znalostí s výzkumnou sférou. MPO nebude schopno vyhodnotit, co tato podpora přinesla a jak pomohla v boji s pandemií. Sleduje totiž jen to, jestli podnikatel pořídil z peněz danou technologii nebo kolik podniků navázalo spolupráci s výzkumnými institucemi.

Vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu ke kontrole NKÚ


Podpora malých a středních podniků (MSP) se v rámci OP PIK nastavovala v minulosti (2013) nešťastně a časem se zpřísňovala právě za účelem větší efektivity. V reálu se tak MSP podporují daleko víc a efektivněji, než jak se píše ve zprávě NKÚ, kde se mimo jiné vynechává fakt, že některé programy stále běží, kdy samozřejmě víc vypovídající je hodnocení po skončení programu. Zpřísnění i další zkušenosti se přenesly do nastavování OP TAK, má tak jiné nastaveni. A pro úplnost: Vláda letos schválila novou strategii podpory MSP, která rovněž zohledňuje dosavadní zkušenosti z programu - viz https://www.mpo.cz/cz/podnikani/male-a-stredni-podnikani/studie-a-strategicke-dokumenty/vlada-schvalila-strategii-na-podporu-malych-a-strednich-podniku-do-roku-2027--260062/. Informovala o tom vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Zdroj: NKÚ, MPO

Další články z rubriky Ekonomika

Spotřeba plynu v prvním čtvrtletí klesla o více než 4 procenta, především kvůli teplému počasí

Spotřeba zemního plynu v České republice v prvním čtvrtletí roku v meziročním porovnání znovu klesla. Za poklesem však tentokrát stálo především teplé počasí. Po očištění od teplotních vlivů spotřeba zemního plynu meziročně naopak mírně vzrostla. ...

RegioJet zahajuje sezónu spojů do Chorvatska s mimořádným zájmem. Prodaná je více než polovina míst

RegioJet, největší český dopravce v oblasti dálkové a mezinárodní autobusové dopravy, oznámil, že již za necelých 14 dní, v pátek 31. května, vypraví ...

S umělou inteligencí české firmy zatím příliš nepracují, ukázal průzkum

Víc než polovina firem v Česku zatím s umělou inteligencí ve svém podnikání nepracuje. Většina podniků, která AI využívá, pak s tímto nástrojem neprac ...

Na zaplacení daně z nemovitých věcí zbývá už jen pár dní

Finanční správa (FS) od druhé poloviny dubna rozesílá více než 4 milionům poplatníků platební údaje k uhrazení daně z nemovitých věcí v termínu do 31. ...

ČEZ Distribuce letos investuje do sítí rekordních 18,6 miliardy korun

Společnost ČEZ Distribuce letos investuje do své distribuční soustavy rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší připojení zákaznických požadavků ze ...

DoporučujemeStředa 29.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »