InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Auto moto

V cílové rovince k jedinečné jízdní dynamice: Nové BMW řady 2 Coupé

17.05.2021
Nové BMW řady 2 Coupé se nachází v závěrečné fázi procesu vývoje své sériové podoby, která odstartovala dynamickým testováním a laděním systémů pohonu a podvozku na závodním okruhu. Dvoudveřový kompaktní sportovní vůz se vyznačuje řadou charakteristických ingrediencí, které jsou v segmentu prémiových kompaktních automobilů jedinečné. Díky nim tento vůz nabídne sportovní a emocionální zážitky z jízdy, jež jsou právě během testovacích jízd pečlivě laděny. Cílem je, aby vznikl vůz, který nabídne ve své třídě unikátní jízdní zážitky. Mezi jedinečné prodejní argumenty nového BMW řady 2 Coupé v rámci konkurence patří pohon zadních kol, extrémně výkonný řadový šestiválec, téměř ideální rozložení hmotnosti mezi nápravy, extrémně tuhá karoserie a technologie podvozku důsledně navržená pro agilní a dynamické jízdní vlastnosti.
Foto: press.bmwgroup.com
Sportovní radost z jízdy v duchu tradice BMW 2002

Nové BMW řady 2 Coupé, které se bude vyrábět od konce léta 2021, je navrženo pro nekompromisní sportovní radost z jízdy. Navazuje na tradici na řidiče obzvláště orientovaných, kompaktních a výkonných dvoudveřových modelů, které se vyrábějí od dob legendárního BMW 2002. Pokud jde o výkon, trakci, ovladatelnost a schopnost dynamicky projíždět zatáčky splňuje nové BMW řady 2 Coupé požadavky obzvláště náročných zákazníků, kteří jsou nadšeni z ryzí sportovnosti kompaktního prémiového automobilu.

Ladění a testování na Nordschleife okruhu Nürburgring slouží v průběhu vývoje nového BMW řady 2 Coupé jako ultimativní prověrka zavěšení kol, podvozku, tlumení, řízení a brzdového systému. Testování na veřejných okresních silnicích v okolí Mnichova a zkušebním polygonu BMW Group v Maisachu zaručuje, že dynamické jízdní vlastnosti nového BMW řady 2 Coupé lze zažít i v každodenním provozu a v různých jízdních podmínkách. Vývojoví a testovací inženýři během rozsáhlého testování všech systémů pohonu a podvozku zajišťují, že výkonové charakteristiky motoru jdou ruku v ruce s precizní ovladatelností v každé jízdní situaci, fascinující dynamikou v zatáčkách, vylepšenou trakcí za všech podmínek na silnici, a to vše s pečlivě vyváženým jízdním komfortem. Zároveň je vůz nastaven tak, aby nabídl lepší chování a dynamiku při vyšších bočních přetíženích.

Pohon zadních kol, který je v segmentu BMW řady 2 Coupé unikátní, je ideální koncepcí pro sportovní jízdu zatáčkami, stejně jako pro snadno ovladatelné řízené přetáčivé smyky.

Verze BMW M na vrcholu nabídky

Zaměření nového BMW řady 2 Coupé na maximální jízdní dynamiku v daném segmentu zosobňuje zejména vrcholná verze BMW M. Hnací síla vrcholného modelu BMW M240i xDrive Coupé (kombinovaná spotřeba paliva: 8,2 l/100 km, kombinované emise C02: 186 g/km; předběžné hodnoty podle testovacího cyklu WLTP) vychází z extrémně výkonného zážehového řadového šestiválce s technologií BMW TwinPower Turbo. Motor, který je spontánní, stejně jako výkonný, dosahuje maximálního výkonu 275 kW/374 k a je kombinován s 8stupňovou převodovkou Steptronic Sport. Model BMW M přenáší hnací sílu na sinici prostřednictvím pohonu všech kol BMW xDrive. Nastavení systému upřednostňující kola zadní nápravy zaručuje charakteristickou radost z jízdy ve spojení s rozdělováním výkonu, které se dokonale přizpůsobuje aktuálním podmínkám.

Dynamické jízdní testy prováděné také na Nürburgringu jsou ideálním způsobem pro další vyladění interakce systému pohonu všech kol s M sportovním diferenciálem na zadní nápravě. Diferenciál s plně variabilní svorností, kterou reguluje elektromotor, pomáhá novému BMW řady 2 Coupé dále zdokonalit jízdní vlastnosti v zatáčkách, a to především dalším zvýšením úrovně přilnavosti a stability. Cílené rozdělování hnací síly mezi zadní kola umožňuje dosahovat většího bočního zrychlení a také znatelně lepší dynamiky při výjezdu ze zatáček.

Koncepce vozidla navržená pro jízdní dynamiku

Všechny modelové varianty nového BMW řady 2 Coupé, bez ohledu na použitý motor, se opírají o mimořádnou torzní tuhost karoserie. Statická torzní tuhost byla ve srovnání s předchozí generací zvýšena přibližně o 12 procent, například použitím nově navržených vzpěr v zadní části vozidla, které přispívají k mimořádně vysoké agilitě nového BMW řady 2 Coupé. Zásadní je také samotná koncepce s vpředu podélně uloženým motorem a pohonem zadních kol, která je důsledně navržena pro špičkovou jízdní dynamiku. Nová generace se vyznačuje významně zvětšeným rozchodem kol na přední i zadní nápravě, což účinně omezuje náklony karoserie a pohyby kol při sportovní jízdě v zatáčkách.

Všechny modelové varianty nového BMW řady 2 Coupé jsou standardně vybaveny progresivními tlumiči, jejichž naladění vede ke znatelně lepší rovnováze mezi sportovností a jízdním komfortem. Citlivě reagují i na malé nerovnosti vozovky, kompenzují vibrace a zlepšují jízdní komfort. Při přejíždění velkých nerovností jsou pohyby karoserie tlumeny většími silami. Pro nové BMW řady 2 Coupé je volitelně připraven Adaptivní M podvozek. Jeho elektronicky řízené tlumiče nabízejí možnost zvolit vhodné nastavení pro sportovní i komfortní jízdu.

Precizní řízení, vylepšené aerodynamické vlastnosti

Nové BMW řady 2 Coupé se vyznačuje přirozenou obratností dokonce i ve velmi dynamických jízdních situacích. Ovladatelnost dvoudveřového vozu charakterizuje kromě výkonných a dobře dávkovatelných brzd také precizní řízení, které bylo navrženo přímo pro tento model. Přirozené chování vozu se opírá o optimální rozložení hmotnosti a také o značnou tuhost nábojů přední nápravy. Pro nové BMW řady 2 Coupé bude k dispozici Variabilní sportovní řízení, které kombinuje ještě větší přesnost s menším úsilím vynakládaným při parkování a manévrování.

Design nového BMW řady 2 Coupé neodráží pouze moderní, čistý a zjednodušený designový jazyk, na druhý pohled jsou zřejmá různá aerodynamická řešení verze BMW M, která byla navržena a vyzkoušena v rámci testování na Nürburgringu. Jde především o pro tento model specifický nástavec spodní hrany předního nárazníku, vzduchové clony, větrné deflektory, spodní kryty nádrže a zadní nápravy, stejně jako vzpěry v podlaze s tvarem optimalizujícím proudění vzduchu. Všechna aerodynamická řešení snižují na přední nápravě ve srovnání s předchozím modelem vztlak o 50 procent.

Zdroj: BMW Group

Další články z rubriky Auto moto

Volkswagen: Zákazníci již mohou objednávat nové ID.4 GTX

Nová produktová značka GTX ztělesňuje v portfoliu Volkswagenu novou inteligentní sportovnost. Krátce po své světové premiéře vstupuje nyní v prvních evropských zemích do předprodeje ID.4 GTX jako první špičkový model s ambicemi poskytovat mimořádné ...

Vysokému napětí navzdory: Elektromobily poskytují maximální bezpečnost

MLADÁ BOLESLAV - Čistě elektrické vozy, jako je nová ŠKODA ENYAQ iV, nijak nezaostávají v oblasti bezpečnosti oproti automobilům s konvenčními pohony. ...

Uživatelů carsharingu přibývá po lockdownech o dvě třetiny rychleji než před pandemií

Obliba sdílených aut v Česku po všech lockdownech nadále roste. Poté, co za poslední rok zaznamenal carsharing nejmenší propad zájmu v odvětví dopravy ...

Volkswagen investuje dalších 500 milionů EUR do trvale udržitelných aktivit v oblasti akumulátorů se společností Northvolt AB

Volkswagen se podílí částkou 620 milionů USD (cca 500 milionů EUR) na dalším kole financování švédského partnerského výrobce akumulátorů Northvolt AB ...

Nový Renault Arkana: otevření objednávek pro český trh

Renault uvedením svého nového SUV Arkana se sportovním vzhledem v Evropě rázně mění tradiční zákonitosti trhu. Stává se tak prvním mainstreamovým výro ...

DoporučujemeSobota 12.6.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.