InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Pražská tržnice láká na auto-koncerty, módní přehlídky nebo interaktivní divadelní představení

30.04.2021
Do Pražské tržnice se postupně vrací život. Po znovuotevření oblíbeného zeleninového trhu v Hale 22 mohou návštěvníci vyrazit do tržnice opět i za kulturou. Z bezpečí svých automobilů si v rámci série Art Parking mohou užít například koncert kapely Znouzectnost, dále festival Mladí ladí jazz nebo Mercedes-Benz Prague Fashion week. Rozlehlý areál a veřejná prostranství umožňují dodržovat přísné hygienické podmínky, díky tomu je tržnice vyhledávaným prostorem pro pořádání kulturních akcí.
Pražská tržnice | Foto: prazska-trznice.cz
"O kulturu naživo je po roce distančních zážitků velký zájem. Jsem rád, že městský areál, který postupně rekonstruujeme a zvelebujeme, může poskytnout prostor alternativním formám kultury i v časech, kdy je stále potřeba dbát na dodržování aktuálně platných epidemických opatření," uvádí Pavel Vyhnánek, náměstek primátora a radní pro oblast financí a rozpočtu.

V rámci koncertů Art Parking v Tržnici dnes večer zahraje kapela Znouzectnost. Páteční Mezinárodní den jazzu oslavíme koncertem ze série Mladí ladí jazz, kdy zahrají 7krát3 live band & Ochepovsky Project feat IL?Y. V tomto týdnu zahrály pro publikum v autech Vypsaná Fixa, Sto zvířat, nebo Xavier Baumaxa. Poslední dubnový víkend v tržnici vypukne Mercedes-Benz Prague Fashion week, i módní přehlídky mohou zájemci sledovat ze svých automobilů. Největší česká módní událost představí 44 designérů a dva školní ateliéry. V prostorách Pražské tržnice předvede unikátní přehlídku své aktuální tvorby mimo jiné Zoltán Tóth.

V online prostředí právě se koná původně v areálu plánovaný Festival městského pěstování a kompostování Pěstuj město od organizace Kokoza. Až do 2. května se možné se zapojit do workshopů a přednášek na téma pěstování zeleniny a rostlin ve městech, kompostování a udržitelného životního stylu. Organizace Kokoza sídlí v prostorách komunitního prostoru H40. V suterénu prostoru zase čeká na otevření světelná laser show kreativního studia Mlha.

"Těší mě, že si divadlo, výstavy a další formy kultury a kreativních průmyslů postupně našly v prostorách Pražské tržnice své místo i diváky, protože kulturní vyžití by v takovémto celoměstsky důležitém areálu rozhodně nemělo chybět. Díky proaktivnímu přístupu kulturních producentů si můžeme i během pandemie dojít do Tržnice pro svoji pravidelnou dávku kultury, třeba do Výdejního okénka kultury, které provozoval Cirk la Putyka, nyní na ArtParking a můžeme se těšit i na další projekty," říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Pokud vládní opatření dovolí, v půlce května se v tržnici odehrají reprízy interaktivního multimediálního představení Neviditelná tržnice progresivního divadelního souboru Pomezí. Před vstupem do tržnice diváci obdrží tablet a sluchátka, po areálu je pak provází aplikace vytvořená speciálně pro toto představení. Díky aplikaci se divák sám rozhoduje, jaká místa příběhu odkryje a v jakém pořadí. Představení je v této formě bezpečné a může se odehrát i za přísných hygienických podmínek.

Na návrat návštěvníků se chystají i další kulturní instituce a gastronomické podniky v areálu. V půlce května dojde k otevření nového venkovního baru a food-truckové zóny mezi halami č. 13 a 17. Ve výběrovém řízení na provozovatele uspěl kolektiv, který provozuje zahrádku v industriálním areálu Pragovka ve Vysočanech nebo bar na střeše Kotvy. V průběhu roku nabídnou kromě moderní gastronomie také kulturní program.

Oblíbená kulturní zahrádka Burza #4 již otevřela své "Ploténko" a chystají se na další sezonu kulturních akcí před budovou bývalé jateční burzy, kde budou působit do doby zahájení rekonstrukce objektu. Pokud se epidemická situace zlepší, je v květnu v plánu též prodejní festival designu a rukodělných výrobků Mint Market.

Trafo gallery připravila od května výstavu mladé malířské generace Téměř sedm statečných, která bude přístupná dle aktuálních vládních opatření. Po uplynulé výstavě malířek s názvem Ta malba se na aktuální výstavě prezentují malíři mladé generace Václav Buchtelík, Jakub Čuška, Pavel Dušek, Samuel Kollárik, Jiří Marek, Jan Soumar, kurátorem výstavy je Jan Kudrna. Pokud to bude možné, k výstavě se uskuteční také venkovní vernisáž.

Zdroj: Hlavní město Praha

Další články z rubriky Regiony

Baťův mrakodrap ve Zlíně se zahaluje do lešení, čeká oprava fasády

Baťův mrakodrap ve Zlíně se už brzy zahalí do lešení. Důvodem je oprava poškozených částí fasády a vnějších prvků budovy, která potrvá až do konce letošního roku. Během oprav, jejichž investorem je Zlínský kraj, bude uzavřený vchod do budovy z třídy ...

Cesta vlakem mezi centry Liberce a Prahy se významně zkrátí na 69 minut

Centrální komise Ministerstva dopravy v úterý schválila studii proveditelnosti trati Mladá Boleslav - Turnov - Liberec - státní hranice ve variantě 20 ...

Praha plánuje nakoupit 100 nových elektrobusů za 1,5 miliardy korun

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se chystá v nejbližších letech nakoupit až 100 městských nízkopodlažních elektrobusů typu Standard, tj. s délkou vo ...

Nová trať mezi Soběslaví a Doubím je připravena na rychlost 200 km/h

JIHOČESKÝ KRAJ - Soběslav se dnes stala dějištěm slavnostního ukončení modernizace traťového úseku mezi tamní stanicí a Doubím u Tábora. Jejím výsledk ...

Polovina obchodníků na východě Čech prodala alkohol mladistvým

Česká obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje provedla v květnu mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholických nápojů a ...

DoporučujemeSobota 3.6.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »