InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Cizinci v Česku se musí adaptovat, neví ale jak

29.04.2021
Každý cizinec, který chce žít a pracovat v České republice, musí povinně splnit adaptační kurzy, které platí od začátku tohoto roku. Jenže kurzy stále nefungují a jejich online forma nebude existovat vůbec.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Adaptační kurzy pro cizince, kteří se přistěhují do České republiky za prací, budou muset splnit takzvaní "třetizemci", tedy všichni, kdo nepochází ze států Evropské unie a po 1.1.2021 získali povolení k dlouhodobému pobytu na našem území. Existují zde ale výjimky.

"Adaptační kurzy se zdaleka nevztahují na každého, o kom by se mohlo zdát, že do této kategorie spadá. Vyhnou se jim například lidé, kteří v České republice dlouhodobě studují, vnitropodnikově převelení zaměstnanci, diplomaté či poličtí azylanti, a hlavně osoby mladší 15 let a starší 61 let," doplňuje Mirek Mejtský, specialista na pracovní migraci ze společnosti Petyovský & Partners.

Navzdory pandemii a omezení osobního kontaktu online kurzy nebudou...

Těchto kurzů se cizinec musí účastnit osobně. Jenže v době, kdy se začalo pracovat na podobě kurzů (tedy před rokem a půl), nikdo nepočítal s koronavirovou pandemií, a tak se celý proces výrazně protáhl a dosud jej nelze absolvovat ani osobně a už vůbec ne online.

"Problémem třeba je, že cizinec musí předložit průkaz povolení k pobytu a být po celou dobu kurzu přítomen. A to se bude v online prostředí těžko kontrolovat. Všeobecně se dá říct, že ministerstvo vnitra je nastaveno na osobní přítomnost a nedokáže si to jiným způsobem představit," vysvětluje Mirek Mejtský.

Proč jsou kurzy důležité? Aby se cizinci uměli chovat u doktora, na poště nebo policii

Smyslem adaptačních kurzů je, aby se cizinci dokázali v české společnosti orientovat - aby věděli, jak funguje zdravotnictví, na co mají u lékaře právo, aby poznali kulturní zvyky a uměli se chovat v obchodě, na městských úřadech nebo policejní stanici.

"Cizinci se seznámí se svými právy a povinnostmi souvisejícími s pobytem na našem území, se základními hodnotami České republiky, s místními poměry a s kulturními zvyklostmi. Cílem je poskytnout ucelený kurz zaměřený zejména na to, kde mohou cizinci sami najít ověřené aktuální informace," komentuje Pavla Novotná, ředitelka odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.

Největší problém dělá pobytový zákon

O metodiku kurzů a její náplň se stará organizace Slovo 21, která adaptačně integrační kurzy pořádá "na vlastní pěst" už dlouhá léta. S novelou zákona tak byla organizace pověřena stanovením potřebných odvětví, které se cizinci na kurzech budou učit. Mezi "předměty" patří například pobytový zákon nebo základní kulturní zvyky.

"Obecně největší problémy mívají nově příchozí s pobytovým zákonem, který je složitý, často se v něm chybuje a tyto chyby můžou mít pro cizince fatální následky - ztrátu pobytu. Tomuto tématu je proto věnován v kurzu největší prostor," doplňuje Blanka Vosecká-Veselá, metodička adaptačně-integračních kurzů z iniciativy Slovo 21.

"Cizinci často neví, jaké jsou lhůty k podání žádostí, jaké dokumenty mají doložit, a hlavně v jaké kvalitě, což v krajních případech vede až k zamítnutí žádosti a jejich nucenému odjezdu," doplnil Mirek Mejtský.

Kde bude možné kurzy dělat?

Pod záštitou Ministerstva vnitra bude kurzy zprostředkovávat odbor azylové a migrační politiky (OAMP). Splnit test ve fyzické formě pak bude možné v integračních centrech, kterých je v Česku celkem 18.

"Přihlášení do kurzu ze strany cizince probíhá výlučně přes registraci na webové stránce MV ČR frs.gov.cz. Mimo to je možné, aby kurzy uspořádal zaměstnavatel pro své nově příchozí zaměstnance. Zde je potřeba úzká spolupráce s Centrem pro podporu integrace cizinců," uzavírá Branislav Makúch, koordinátor integračního centra Praha, které bude testy vykonávat.

Autor: Matouš Mareš

Další články z rubriky Domácí

CzechInvest upozorňuje na podvodné e-maily a zprávy

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (dále jako "Agentura") varuje před případy, kdy se neznámí pachatelé nebo osoby s falešnou identitou vydávají za zaměstnance agentury či přímo generálního ředitele agentury a rozesílají podvodné ...

Sněmovna ustanovila vyšetřovací komisi ke střelbě na fakultě v Praze, fungovat by měla půl roku

Při Poslanecké sněmovně začala dnes 12. července zvolením předsedy Pavla Kašníka fungovat vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické fakultě Univerz ...

Nákupem speciálního piva můžete podpořit sbírku na opravu parní lokomotivy Šlechtična

ČD Minibary, železniční muzeum v Lužné u Rakovníka a nově i restaurace Zastávka by Pivstro na plzeňském hlavním nádraží. Tam všude najdete pivní speci ...

Předseda vlády Fiala jednal s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ohanou

Ve čtvrtek 11. července 2024 přijal ve Strakově akademii premiér Petr Fiala předsedu Knesetu Státu Izrael Amira Ohanu. Ten přijel do Česka na pozvání ...

Vláda se zabývala návrhy k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky

Návrhy opatření, které předložila ministerstva vnitra a spravedlnosti, souvisí jak se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, tak s posilo ...

DoporučujemeSobota 13.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »