InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Auto moto

Letní sezóna se blíží: Jak vybrat vhodné nosiče na kola?

11.04.2021
Letní sezóna se pro řadu z nás nese ve znamení aktivního trávení času venku. Vyjížďky na kole jsou ideálním způsobem, jak například strávit dovolenou. Jak kola snadno přepravit kamkoli?
Ilustrační snímek | Foto: autodoplnky-obchod.cz

Co bychom před nákupem nosiče kol měli vědět


Potřebujete nosiče na kola? Na současném trhu existují tři základní typy. Jde o střešní nosiče, na zadní dveře, případně nosiče, které lze umístit na tažné zařízení.

Jednotlivé nosiče samozřejmě nejsou vhodné na všechny typy automobilů a ani nejsou určeny pro převoz veškerých kol. Nosič na tažné zařízení vyžaduje, abyste ono tažné zařízení, lidově kouli, na vozidle pochopitelně vůbec měli k dispozici.

Vždy je navíc nutné zařízení používat v souladu s návodem, který přikládá výrobce. Zejména to znamená nepřekračovat doporučené zatížení nosiče kola. Optimálně dimenzovaný nosič nicméně uveze bez potíží i elektrokolo. Stejně tak bychom měli dodržovat příslušnou rychlost. U tažného zařízení je nutné také dbát na požadované svislé zatížení. V případě nehody a plnění pojišťovny jsou tyto podmínky zásadní. Povinné ručení viníka nemusí škody pokrýt pokud nebude vše v souladu s certifikací a návodem.

Jak vybrat nejlepší nosiče na auta


O kvalitě samotného nosiče obecně rozhoduje materiál. Může to být hliník či ocel. Na životnosti zařízení se významně odrazí i provedení spojovacích prvků a částí v přímém kontaktu s vozem i kolem jako takovým. Vyrobeny by měly být z plastu či gumy.

Dále je nutné konkrétní model zvolit podle toho, kolik kol pojme a jak pohodlně se s nimi manipuluje. Svou roli bude pro většinu spotřebitelů sehrávat taktéž pořizovací cena.

Obecně lze říci, že nejlevnější volbou jsou nosiče kol na páté dveře. Nejsou však vhodné pro každý typ automobilu. Vejdou se na ně navíc maximálně tři kola. Pokud jich potřebujete přepravit více, je nutné zvolit nosič střešní nebo ten na tažné zařízení. Pokud si navíc pořídíte dodatečný adaptér, na tažném zařízení odvezete kol až pět.

Maximální nosnost se pohybuje mezi 11 až 60 kg. V kategorii nejvyšší nosnosti se jedná opět primárně o nosiče na tažné zařízení. Tyto typy nosičů vám navíc zajistí pohodlnou manipulaci s koly, ale už za cenu vyšší investice.

Autor: Martin Hajna

Další články z rubriky Auto moto

Trh s ojetými vozy zatím stagnuje, obchodníci čekají na rozvolnění

Letošní rok začal ve znamení vládních omezení v souvislosti s pokračující pandemií koronaviru. To výrazným způsobem ovlivnilo i trh s ojetými vozy, protože provozovny autobazarů musely zůstat zavřené, stejně jako ostatní maloobchodní prodejny. K ...

První ŠKODA SUPERB COMBI pro policii na Novém Zélandu

MLADÁ BOLESLAV - Společnost ŠKODA AUTO se chystá novozélandské policii předat první z celkem asi 2 000 vozů SUPERB COMBI. V rámci výběrového řízení zv ...

Kia spustila online prodej svých vozů

Společnost Kia Czech jako jedna z prvních značek na českém trhu spustila centrální online prodej svých vozů. Zákazníci si můžou vůz objednat na webový ...

ŠKODA Storyboard uvádí: Design modelu FABIA v průběhu času

MLADÁ BOLESLAV - Čtvrtá generace oblíbeného vozu ŠKODA FABIA se chystá na světovou premiéru. Platforma ŠKODA Storyboard v rámci postupného odhalování ...

ŠKODA AUTO Česká republika nabízí zákazníkům balíčky eMobility

MLADÁ BOLESLAV - Pro maximální využití hospodárnosti elektrifikovaných vozů ŠKODA nabízí tuzemské zastoupení mladoboleslavské automobilky ve spoluprác ...

DoporučujemeČtvrtek 6.5.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.