InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Projekt Otevřené sbírky zjistil, že online můžeme vidět 4,9% sbírkových předmětů z tuzemských muzeí a galerií

08.04.2021
PRAHA - Webová stránka Otevřené sbírky, která v dubnu 2020 představila první zprávu o digitalizaci a zpřístupňování kulturního dědictví v České republice, přináší po roce aktualizovaná data. Momentálně si lze na internetu prohlédnout 1 236 735 sbírkových předmětů. Tedy více než dvojnásobek než před rokem.
Foto: otevrenesbirky.cz
Webová stránka v upravené grafické podobě navazuje na loňskou úvodní zprávu a přináší rozšířená data a srovnávací grafy, ze kterých je i čitelný posun od loňského průzkumu. Nově stránka funguje i jako přehledný katalog všech dostupných online databází tuzemských sbírkových institucí.

Zatímco v dubnu roku 2020 šlo na internetu zobrazit 556 280 muzejních artefaktů, dnes je to již 1 236 735. Tedy více než dvojnásobek. Během roku pandemie se zvýšil také celkový počet registrovaných sbírkových předmětů i procentuální podíl online přístupných položek. Ten vzrostl z 2,9 % na 4,9 %.

Letos autoři oslovili i samotné instituce s cílem podat co nejpřesnější data a zároveň také zmapovat problematiku týkající se celého procesu digitalizace. Za zmínku také stojí zjištění, že je v ČR digitalizováno zhruba 12,4% z celkového počtu sbírkových předmětů, online je pro veřejnost přístupných však pouze 40% z nich.

"Sbírky byly a jsou srdcem muzea, avšak muzeum nemá mít na jejich bohatství monopol. Nemusí být jediným subjektem, který s nimi zachází a jenž je zprostředkovává veřejnosti. Muzea by naopak měla vynakládat co největší úsilí, aby digitalizovala kulturní kolekce, nasdílela je formou otevřených dat, a tím poskytla potřebný zdroj pro kohokoliv dalšího; pro umělce, designéry, architekty, učitele nebo vědce," říká Lukáš Pilka, spoluautor Otevřených sbírek.

Cílem projektu Otevřené sbírky je medializace tématu spojeného s digitalizací sbírek a jejich publikací online pod otevřenou licencí. Autoři se ve své činnosti v Otevřených sbírkách chtějí mimo jiné blíže věnovat oblastem, které zástupci institucí uvedly jako problematické a brání v rychlejší digitalizaci artefaktů.

Za projektem stojí designer a publicista Lukáš Pilka a propagátorka umění a designu Tereza Škvárová, oba absolventi oboru Teorie a dějiny moderního a současného umění na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Průzkum vznikl pod záštitou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Wikimedia Foundation.
Autor: Tereza Škvárová

Další články z rubriky Kultura

MUSEUM+ v Ostravě je novou příspěvkovou organizací Ministerstva kultury

Ministerstvo kultury zakládá novou příspěvkovou organizaci v Ostravě s názvem MUSEUM+. Včerejším dnem se tak uzavírá více než dvouleté období příprav ke vzniku této instituce a je rovněž prvním krokem k naplnění záměru, který vzešel z podpisu ...

Projekty s odkazem Karla Gotta se odsouvají

PRAHA - Z důvodu přetrvávající pandemické situace spojené s onemocněním COVID-19 se posunují plánované projekty spojené s odkazem Karla Gotta. ...

Ida Kelarová a Česká filharmonie koncertují k Mezinárodnímu dni Romů

PRAHA - Česká filharmonie pořádá 8. dubna 2021 od 20.15 hodin v sále pražské La Fabriky mimořádný televizní koncert Kamav tut (Miluji tě) u příležitos ...

Šmicr, Čech či Baroš. Zlatá éra českého fotbalu v novém cyklu České televize

Slavnou generaci české kopané z přelomu století zmapuje nový premiérový cyklus České fotbalové legendy. V jedenácti dílech představí individuální kari ...

Horácké divadlo Jihlava zve na online premiéru komedie ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU!

Premiéra na velké scéně Horáckého divadla v sobotu 3. dubna 2021 v 19:00, bez diváků v sále, on-line. ...

DoporučujemePondělí 12.4.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.