InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » LifeStyle

Jak rok s Covidem ovlivnil nákupy dovolených a zvyklosti cestovatelů

31.03.2021
Rok s pandemií Covid výrazně zasáhl a změnil sektor cestovního ruchu. Nicméně po počátečním šoku a takřka celkovém zastavení loni v březnu a dubnu se Češi naučili i v dobách omezení cestovat. Jak byl na jaře 2020 trend hromadných návratů ze světa domů do České republiky; nyní naopak Češi hledají cesty, jak vycestovat - buď nyní, nebo ihned, jakmile se díky očkování pandemická situace zlepší. Platí to o dovolených, nákupu letenek, ale například i o pracovních pobytech v zahraničí.
Foto: pixabay.com
Plánování dovolených - First Minute dovolené jsou stále velmi populární a na vlak do Chorvatska již více než 12 tisíc rezervací
Češi prokázali, že milují cestování. Navzdory všem překážkám cestovat chtějí a ukazují, že věří i v brzké zlepšení celé situace. Letos si zájezd na first minute zakoupilo 33 % všech zákazníků, což je pouze 11 % pokles proti stejnému období v roce 2019, tedy dlouho před Covidem. Podobně vysoký zájem ukazuje prodej jízdenek na letní vlakové spoje RegioJet do Chorvatska - již nyní je prodáno více než 12 tisíc jízdenek a některé spoje na začátku prázdnin jsou již z velké části vyprodané.

Nákupy letenek - maximálně týden dopředu
Doba covidová výrazně ovlivnila nákupní zvyky cestujících při nákupu letenek. V roce 2019 před pandemií Covid si cestující kupovali letenky průměru 3 měsíce před odletem, dnes je to pár dní před odletem, nanejvýš jeden týden. Důvodem je nejistota, za jakých podmínek bude možné vycestovat do dané destinace a vrátit se do ČR.

Jazykové pobyty - za uzavřenou Británii si klienti našli náhradu na Maltě
Klienti vyčkávali do poslední chvíle, zdali bude jejich pobyt zrušen či bude překážka k vycestování (zavřené hranice). Své pobyty z vlastní vůle (obavy z vycestování) rušilo minimum klientů. Zejména pobyty pro děti klienti rušit nechtěli, protože počítali s umístěním dětí po dobu prázdnin. Ve chvíli, kdy jsme zrušili skupinové pobyty pro děti do Velké Británie, se pobyty ve velké míře přesunuly na otevřenou destinaci - Maltu. Dalších 10 % klientů využilo naši alternativu - jazykové kempy v ČR.

U pracovních pobytů - klienti cesty o rok posunuli
20 % klientů své pracovní pobyty v zahraničí rušilo "preventivně", aniž by čekali, zdali pobyt bude či nebude umožněn. Klientům, kterým byl pobyt zrušen (zejména se jednalo o pobyty v rámci programu Work & Travel) byly vráceny veškeré poplatky, případně byly na jejich žádost objednávky pobytů přesunuty na sezónu 2021, které teď drtivá většina využívá a chce na program letos vycestovat.

Allianz reagoval rychle pojištěním storna z důvodu Covidu i karantény
Na situaci spojenou s pandemií reagovaly také pojišťovny. Například pojišťovna Allianz zareagovala jako jedna z prvních a již v létě cestovní agentury a kanceláře mohly nabídnout pojištění storna, které pokrývalo jak důvody spojené s pandemií Covid, tak i možnou karanténu. Na druhou stranu některé pojišťovny důvody způsobené karanténou stále nekryjí.

Co časem zmizí a co zůstane
S nástupem proočkování populace a zavedením dokladů prokazujících očkování zmizí zmatky v různých nařízeních karantén a zákazech cestování.

Svět se bude pomalu stabilizovat - i když je dnes jasné, že se svět změnil a mnoho zavedených opatření zůstane platných po dlouhou dobu - např. nošení roušek či respirátorů apod.

Dá se také předpokládat, že delší dobu bude přetrvávat trend v last minute rezervacích oproti minulosti, kdy bylo běžné pobyty a cesty řešit i několik měsíců dopředu.

Velkou výhodou budou mít firmy, které jsou schopné plnohodnotně prodávat v online prostředí a budou poskytovat nadstandardní storno podmínky (odložené úhrady, změny zdarma, přesun financí na jiné produkty v rámci firmy).

Autor: Ing. Aleš Ondrůj

Další články z rubriky LifeStyle

Očkovaní senioři se již nyní chystají na dovolenou do Řecka

S postupným uvolňováním cestovních restrikcí začínají Češi opět ve velkém kupovat zájezdy do tradiční letní dovolenkové destinace Řecka. Senioři, kteří prošli úspěšně očkováním, se chystají na dovolenou již nyní - je to patrné ze zájmu o zájezdy do ...

Průzkum o cyklistice: Češi kola milují, jezdí na výlety i do práce

S příchodem jara se na českých silnicích začíná objevovat stále více cyklistů. Jaký typ jízdních kol volíme nejčastěji, s kým rádi trávíme na projížďk ...

Poradí si Jiří Denisa Procházka v UFC s těžkým soupeřem?

Jiří Procházka s přezdívkou "Denisa" je v prestižní organizaci UFC nejlepším Čechem. Brzy ho však čeká náročný zápas s Dominickem Reyesem. Tento boj b ...

Používáte při sexu kondom? A víte, jak ho správně nasadit?

Hlavní úlohou kondomu, kterému se také říká prezervativ, je zabránění početí a přenosu pohlavních chorob. Kondom po vyvrcholení muže zachytí jeho sper ...

Delikatesy ze Španělska

Strávili jste báječnou dovolenou ve Španělsku a stýská se vám po unikátních kulinářských specialitách? Přinášíme vám jednoduché řešení, které si zamil ...

DoporučujemeČtvrtek 6.5.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.