InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Zákulisí dabingu Simpsonových: Lábuse schvalovali v USA, Zavřel trápí hlasivky

22.02.2021
Seriál Simpsonovi je jednou z mála jistot v našich životech. Prima COOL vysílá příběhy legendární žluté rodinky ze Springfieldu už jedenáctý rok. Populární je nejen drsný humor seriálu, ale také dabing s Martinem Dejdarem, Jiřím Lábusem, Vlastimilem Zavřelem a Ivanou Korolovou v hlavních rolích. A právě tito herci a celá řada dalších v minulých dnech dabovali premiérové díly poprvé v prostorách nového sídla televize Prima ve Strašnicích. Nové díly třicáté druhé série mohou diváci sledovat každé pondělí ve 20.15 na Prima COOL!
Vlastimil Zavřel | Foto: iprima.cz
"Simpsonovi jsou skvěle vymyšlenej a napsanej seriál s výbornými gagy. S Marge už jsem za ty roky natolik sžitej, že k ní přistupuju jako k vlastní matce. Akorát moje matka měla jinej účes, drdol," směje se Jiří Lábus. "Na začátku dabování jsme dělali testovací díl, kterej se poslal do USA na schválení. Paní, která mluví Marge v Americe, má chraplavej tón a já to chtěl zkusit úplně jinak. Říkal jsem si, že když to neschválí, tak to dělat nebudu. A v Americe jim to nevadilo, tak si to doteď dělám po svým," vzpomíná oblíbený herec.

Herec Vlastimil Zavřel dabuje Homera Simpsona od roku 2003, kdy nahradil zesnulého Vlastimila Bedrnu. "Homer je upřímnej blboun, jsem mu v civilu dost podobnej. Nejhorší je, když furt někam padá, třeba ze skály, nebo letí aeroplánem. To jsou docela náročné zvuky, trpí u toho hlasivky," říká Vlastimil Zavřel.

Nejnovější členkou dabingového obsazení je herečka Ivana Korolová. Svůj hlas propůjčila Líze poprvé v roce 2017, po smrti Heleny Štáchové, Líziny dlouholeté dabérky. "Stále je to pro mě obrovská výzva. Snažím se, aby v Líze bylo pořád něco z paní Štáchové, aby to nebyla jenom Ivana Korolová. A kombinace mě a paní Štáchové je pro mě pořád těžká. Vždycky, když jedu do studia, tak si v autě svědomitě pouštím staré díly a snažím se, aby to bylo lepší a lepší," vysvětluje Ivana Korolová.

První dabování Simpsonových v novém studiu na Primě si vyzkoušela i herečka Ludmila Molínová. "Příběhy Simpsonů jsou rozkošný. A u mé postavy Agnes Skinnerové se nemusíte zabývat žádným hlubokým psychologickým ponorem. Je to prostě jedubaba a její repliky jsou strašně vtipný," říká herečka.

Režisér Zdeněk Štěpán režíruje dabing Simpsonových od prvního dílu, na svém kontě má téměř sedm set nadabovaných epizod. "Pořád mě to baví, protože za celou dobu se nestalo, že by se v seriálu nějaký vtip zopakoval." A v čem podle režiséra tkví úspěch Simpsonových? "Tvůrce Matt Groening vymyslel rodinku, ve které se spousta lidí najde. Táta si rád dá pivíčko, máma obstará domácí práce, mají holku šprtku, kluka rošťáka, miminko, kočku, psa, blbýho souseda... Je to lidský, příběhy jsou dobře vymyšlený a všechno končí dobře."

Legendární komediální podívaná vládne televizním obrazovkám už od roku 1990, kdy se takřka okamžitě stala kulturním fenoménem. Dodnes jsou Simpsonovi jedním z nejzábavnějších, nejzajímavějších a nejvíce provokativních pořadů. A znají je ve všech koutech světa! Simpsonovi si získali své obecenstvo především neotřelým a trochu drsným humorem, s nímž vykreslují typickou americkou rodinu z městečka Springfield. Ta se skládá z pěti naprosto odlišných lidí, pro které je občas pořádně těžké spolu vyjít. Nemluvě o ostatních obyvatelích města, v němž to opravdu neustále žije - je tu vlastní upadlá kultura, zkorumpovaná politika, drsná mafie a lenivá policie, ale jsou tu také prostí občané, kteří se každý týden chodí kát do místního kostela.

Základní koncept seriálu vymyslel jejich tvůrce Matt Groening během patnácti minut. V tu chvíli asi netušil, že Simpsonovi dostanou velkou řadu ocenění včetně Emmy a Oscarů. Animovaná rodinka, která má i svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, byla dosud vysílána ve více než sedmdesáti zemích světa. Nejvíce však ovlivnila zemi původu. Bart Simpson byl časopisem Time umístěn do žebříčku padesáti nejvlivnějších osobností v zábavním průmyslu a 9. dubna 2009 se Simpsonovi dostali dokonce i na americké poštovní známky.

Premiérové díly seriálu Simpsonovi každé pondělí ve 20.15 na Prima COOL!

Autor: Martin Šnýdr

Další články z rubriky Kultura

Česká televize bude nově formou krátkých pořadů sumarizovat aktuální vládní opatření

Živé přenosy z tiskových konferencí vlády tlumočené do znakového jazyka, celodenní zpravodajský servis ČT24, večerní speciály i webové zpravodajství. Nově k informačnímu servisu o aktuální pandemické situaci přibydou krátké pořady, shrnující platná ...

Umělá inteligence napsala první divadelní hru. V pátek 26. února ji uvede Švandovo divadlo

PRAHA - Již tento pátek 26. února od 19:00 se ve Švandově divadle uskuteční unikátní akce. Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou ...

Úsměvy a kameramanské umění Vladimíra Opletala ve speciálním programu České televize

Kameraman Vladimír Opletal spojil svůj profesní život s Československou a Českou televizí. Dohromady pro ni natočil několik set pořadů. V pátek 26. ún ...

A-ha přesouvají svůj první český koncert. 35 let hitu Take On Me oslaví v O2 areně v květnu 2022

PRAHA - Legendární norská popová skupina A-ha znovu překládá kvůli opatřením COVID 19 evropské turné, v jehož rámci měla dorazit v říjnu 2020 a poté v ...

Koncert Bena Cristovao v O2 areně se přesouvá na 1. října 2022

Po úspěšné show v O2 areně v roce 2019 se Ben Cristovao se svým týmem rozhodl koncert v tomto unikátním prostoru zopakovat. Před vypuknutím pandemie u ...

DoporučujemeSobota 27.2.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.