InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí
PANDEMIE COVID-19 ONLINE
Zdroj: MZ ČR 06.03.2021
Nové připady včera:
13074
Nové připady dnes:
Probíhá testování ...
Úmrtí:
21558
Hospitalizovaných:
8219
Aktivní případy:
164186
Vyléčení:
1126420

Sledovat utrpení pacientů je strašné, říká vojákyně, která pomáhala na covidovém oddělení

14.01.2021
Strakoničtí vojáci bojují s koronavirem na všech frontách. Pomáhají v nemocnicích, domovech pro seniory, působí v odběrových týmech a darují i rekonvalescentní plazmu, která se podává pacientům s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Aktuálně je nasazeno téměř padesát vojáků v šesti různých zařízeních.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Vojáci pomáhají v nemocnici zpravidla dva týdny a pak jsou vystřídáni novou skupinou. Někteří jsou nasazováni opakovaně. Jsou mezi nimi i tací, kteří v nemocnicích strávili dohromady šest i více týdnů.

O covidové pacienty se několik týdnů starala i desátnice Denisa Fronková. Během svého působení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se musela vyrovnat s úmrtím několika lidí. "Ještě horší než smrt bylo sledovat utrpení pacientů v těžkém stavu, kterým jsem nemohla nijak pomoct," svěřila se vojákyně, která se tak poprvé v životě setkala s tvrdou nemocniční realitou.

Zažila zde ale i hezké momenty. "Vzpomínám na jednoho pacienta, který vypadal, že se nedožije rána. Když jsem přišla na další směnu, díval se na televizi, povídal si se mnou a za pár dní byl propuštěn domů," vypráví desátnice Fronková, že i na covidovém oddělení se odehrávaly příběhy se šťastným koncem.

Záda ji bolela po každé směně


Spolu s dalšími vojáky se v nemocnici snažila zastoupit chybějící ošetřovatelský personál. Pomáhala s rozvážením a podáváním stravy, asistovala při hygieně a polohování pacientů. "Sanitáři nám ukázali různé fígle, jak si nezničit záda při manipulaci s pacienty. Přesto mě záda bolela po každé směně. Navíc se při práci na oddělení opravdu dost naběháte," potvrdila Fronková náročnost práce sanitářů.

V pražské vojenské nemocnici pomáhala i o Vánocích. "Většina pacientů ani netušila, že jsou vánoční svátky. Když jsem jedné pacientce řekla, že je 25. prosince, rozplakala se. Pomohla jsem jí vytočit telefonní číslo, aby mohla být se svou rodinou alespoň takto v kontaktu," zavzpomínala desátnice Fronková a dodala: "Jinak to o svátcích vypadalo stejně jako každý jiný všední den. Spousta práce."

Výpomoc v nemocnici byla pro vojákyni, která u strakonického útvaru slouží jako řidička, velkou životní zkušeností. "Je potřeba se radovat ze života, plnit si sny a netrápit se malichernostmi. Začala jsem si také více vážit práce zdravotníků. Dělají vše, co je v jejich silách," popsala desátnice Fronková, jak se změnil její pohled na život.

V nemocnicích bylo hodně práce i o Vánocích


Dalším z vojáků, jenž o Vánocích pomáhal v nemocnici, byl nadporučík Josef Kopřiva. "Na Štědrý den byl k obědu kapr s bramborem, k dispozici bylo i cukroví. Dojemné bylo, když nám covidový pacient nabídl vánoční cukroví jako poděkování za naši péči. Slušné je nabídku přijmout, ale samozřejmě jsme věděli, že nesmíme cukroví ani ochutnat," vybavil si zážitky ze Stodské nemocnice na Plzeňsku. "Činnost zde jinak byla hektická jako každý jiný den," potvrdil stejnou zkušenost jako desátnice Fronková.

Na rozdíl od svobodných kolegů řešil i to, že svátky nestráví s rodinou. "Vánoce jsme oslavili ještě před mým odjezdem 21. prosince. Dcery jsou zatím malé, nevnímají tedy, kolikátého je. Manželka se s tím prostě musela vyrovnat," pokrčil rameny nadporučík Kopřiva.

Protože koronavirus sám prodělal, rozhodl se pomoct i jinak. Již dvakrát daroval rekonvalescentní plazmu, jež se podává hospitalizovaným pacientům s vážným průběhem nemoci. "Jsem rád, že mohu pomoct," stručně dodal, proč neváhal s dárcovstvím.

Zdravotníci působí v odběrových týmech


Od začátku pandemie se nezastavili ani strakoničtí zdravotníci. Aktuálně působí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde se zapojili do dobrovolného antigenního testování na Covid-19. Přítomni jsou vždy dva vojáci ze strakonického obvaziště, které po týdnu střídají jejich kolegové. "Začínáme v osm hodin ráno a končíme v půl šesté večer. Za den náš tým provede zhruba 200 až 250 testů," sdělil četař Libor Sedláček, který působil v jednom z odběrových stanů.

U strakonického obvaziště má na svém kontě nejvíc hodin, které strávil v odběrových týmech. Když bylo potřeba, bral službu i za své kolegy. "Většina z nich má rodiny a malé děti. Nechtěl jsem je vystavovat nebezpečí, že se nakazí. Doufám, že se mi to alespoň částečně podařilo," vysvětlil četař Sedláček.

Nasazení v rámci boje s koronavirem je pro něj jednou z největších životních i profesních zkušeností. Zmínil zejména působení v mobilním odběrovém týmu, kdy na jaře objížděli domovy pro seniory a další zařízení sociální péče, kde testovali nejvíce ohrožené skupiny obyvatel. "Cítili jsme zde skutečně velký a upřímný vděk za naši práci. Naplňovalo nás to a dodávalo nám to energii do další činnosti," uvedl četař Libor Sedláček.

Autor: Jana Samcová, AČR

Další články z rubriky Domácí

Řecko, Lotyšsko a Andorra budou nově v červené kategorii zemí podle míry nákazy

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy. Od pondělí 8. března se do červené kategorie zemí přesouvají Řecko, Lotyšsko a ...

Česko požádalo o pomoc s umístěním pacientů s covid-19 Německo, Švýcarsko a Polsko

V České republice trvá nepříznivý vývoj epidemické situace v souvislosti s onemocněním covid-19. Vysoký počet nově nakažených pacientů stále zvyšuje t ...

Kabinet uložil pracovní povinnost studentům zdravotnických škol, home office vláda nařizovat nebude

Od pondělí 8. března je uložena pracovní povinnost i žákům a studentům lékařských fakult a zdravotnických škol, kteří dovršili 18 let. Krizové opatřen ...

Poslanci schválili zákaz vymáhání dětských dluhů

Poslanci v pátek 5. března schválili omezení vzniku a vymáhání dluhů dětí. Cílem úpravy je předcházet tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s finanč ...

Hejtmani upozorňují, že nemocnice nemají kapacity k testování zaměstnanců průmyslových firem

Vyzýváme průmyslové firmy, aby neposílaly své zaměstnance na antigenní testování do zdravotnických zařízení. Nemocnice jsou na hraně kapacit a není mo ...

DoporučujemeNeděle 7.3.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.