InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí
PANDEMIE COVID-19 ONLINE
Zdroj: MZ ČR 29.03.2024 [e]
Nové připady:
14
Ukončená očkování:
6 982 237
Hospitalizovaných:
12
Vyléčení:
4 715 285
Aktivní případy:
286
Úmrtí celkem:
43 518

Souhrnný index rizika pro Českou republiku PES je na hodnotě 86

08.01.2021
Souhrnný index rizika pro Českou republiku je podle protiepidemického systému 2.0 na hodnotě 86. Hodnota odpovídá pátému stupni pohotovosti, ve kterém se momentálně Česká republika nachází. Metodika systému PES byla aktualizována na verzi 2.0 s ohledem na dobrovolné antigenní testování, které má na počty nově pozitivně diagnostikovaných pacientů vliv.
Ilustrační snímek | Foto: Ministerstvo zdravotnictví
Řazení do příslušných úrovní probíhá na základě několika epidemiologických ukazatelů, jako je podíl hospitalizovaných pacientů nezachycených v komunitě za posledních 14 dní, 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla, a také 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel zaměřená na seniorní skupiny.

Pro výpočet indexu rizika jsou zásadní otázky: Kolik lidí se v poslední době nakazilo?, Kolik seniorů se v poslední době nakazilo?, Narůstá počet nakažených? a Dokážeme nakažené účinně a rychle zachytit?

"Pokud budeme všichni dodržovat zavedená protiepidemická opatření, měla by se pozitivně projevit nejpozději začátkem příštího týdne. Vliv na nárůst nově diagnostikovaných má také dobrovolné antigenní testování, které zachytí rovněž asymptomatické pacienty. Je pozitivní zprávou, že o toto testování je mezi veřejností velký zájem ," říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Nárůst počtů případů souvisí s navyšováním počtu provedených testů. Aktuálně je prováděno ve všedních dnech zhruba 60 až 70 tisíc testů denně, a to v součtu PCR i antigenního testování.

"Můžeme nadále konstatovat, že se daří trasovat epidemicky významné kontakty. Hygienici do 24 hodin vytrasují zhruba
70 % kontaktů. Význam zavedených opatření potvrzuje také fakt, že lidé hlásí průměrně 0,93 rizikového kontaktu. To značí, že se daří snížit mobilitu lidí," popisuje hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Skóre je hodnoceno pro celou republiku. ČR je v systému PES řazena do pěti stupňů pohotovosti, na které navazují příslušná protiepidemická opatření týkající se např. nošení roušek, shromažďování, obchodů, kultury nebo školství, ale i jejich rozvolňování.

Protiepidemický systém 2.0 (PES 2.0) vyvinulo Ministerstvo zdravotnictví a Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ve spolupráci s experty z českých i zahraničních univerzit. Skóre je kalkulováno a implementováno do online systému ÚZIS a zveřejněno na webových stránkách.

"Vysoké nárůsty pozitivně diagnostikovaných pacientů jsou způsobené především komunitním šířením viru. Tento faktor se projevuje mj. na hodnotě reprodukčního čísla R, které je dlouhodobě vyšší než 1. Nyní se po vánočním období systém poněkud stabilizoval a číslo R se pohybuje v intervalu od 1,1 do 1,2. Je nutné zároveň konstatovat, že šíření epidemie se odráží také v počtu nakažených seniorů a zranitelných skupin pacientů, což znamená rizikový nárůst hospitalizací," uvádí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

"Systém lůžkové péče a kapacita nemocnic pro pacienty s covid-19 jsou v řadě krajů na hranici kapacity, důvodem je nedostatek personálu, zejména zdravotních sester, v menší míře i lékařů. Nákaza personálu a onemocnění COVID-19 jsou hlavní příčinou nedostatku zdravotnického personálu, v mnoha případech je využívána tzv. pracovní karanténa, bez které by personální situace byla horší. V péči o pacienty v nemocnicích vypomáhají vojáci, v některých krajích byla vyhlášena pracovní povinnost pro studenty zdravotnických škol. Vypomáhají i studenti lékařských fakult na bázi dobrovolnosti. Dispečink lůžkové péče pomáhá při umísťování pacientů v situacích, kdy v daném kraji není nalezeno adekvátní lůžko s ohledem na klinický stav pacienta," zmiňuje náměstek ministra zdravotnictví, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a vedoucí Klinické skupiny COVID Vladimír Černý.

Zdroj: MZ ČR
Související:

Další články z rubriky Domácí

Stát upravuje pravidla pro dárcovství krve tak, aby nebyli diskriminováni homosexuálové

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od poloviny roku dojde ke zjednodušení procesu darování krve pro dárce, kteří jsou přitahováni osobami stejného pohlaví. Dosud mohli gayové darovat krev pouze po půlroční sexuální abstinenci. Česká republika ...

Jarní dovolená Čechů? Převažují domácí destinace a aktivní odpočinek, vyplývá z průzkumu CzechTourismu

Celkem 56 % Čechů letos plánuje strávit jarní dovolenou v tuzemsku. Nejčastěji v Jihočeském a Středočeském kraji. V místě pobytu pak zůstanou průměrně ...

CzechInvest začíná spolupracovat s padesátkou nových startupů v projektu Technologická inkubace

V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace agentura CzechInvest podpoří 53 startupů částkou přes 135,5 milionu korun. Převládá oblast umělé i ...

Greenpeace: Evropské banky vložily 256 miliard eur do firem, které ničí přírodu a klima

Podle nové analýzy půjčily evropské banky od uzavření Pařížské dohody o klimatu v roce 2015 přibližně 256 miliard eur (přes 6,4 biliónu korun) společn ...

Suroviny a recyklovatelné materiály zbytečně končí na skládkách a ve spalovnách

Arnika varuje před zvyšujícím se tempem, v jakém v poslední době přibývají v České republice plány na stavbu spaloven (či takzvaných "zařízení na ener ...

Doporučujeme



Pátek 29.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »