InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Zdraví

Víte, jak podpořit imunitu v chřipkovém období?

01.12.2020
Léto je dávno pryč, nad počasím převzal vládu podzim. Spolu s ním nastoupilo sychravé počasí a časté střídání teplot, což je doslova ráj pro bacily. Není tak divu, že podzim máme všichni spojený s obdobím chřipek. Co si budeme povídat, časté přechody z vyhřáté místnosti do chladu hodně zkouší naši imunitu. Jak ji podpořit, aby všechny nástrahy překonala?
Ilustrační snímek | Foto: pexels.com
Když se řekne imunita
Imunitou rozumíme schopnost organismu bránit se proti antigenům z vnitřního i vnějšího prostředí. Základy dědíme po rodičích, ovlivňuje ji i životní styl a vlivy zevního prostředí. Dělíme ji na vrozenou a získanou.
- Vrozená imunita je nám geneticky daná, rodíme se s ní.
- Získaná imunita je výsledkem střetu s infekcí nebo očkování.

Víte, že oslabená imunita vede k častějším infekčním onemocněním jako je chřipka, angína a různé virózy?

Jak posílit imunitu?
Jakmile se začne blížit období chřipek, vyrážíme do lékárny a chceme něco na podporu imunity. Představa, že by nás skolila rýma a kašel nás děsí. Kdo by taky chtěl jít na neschopenku? Lékárník nám pak doporučí přípravky, které zesilují imunitní odpověď. Co kdybyste to ale letos vzali z jiného konce?

Změňte svůj životní styl
Prvním krokem za silnou imunitou by měl být zdravý životní styl. Jezte kvalitní potraviny, dopřejte si dostatek spánku, nestresujte se a pravidelně se hýbejte.Jaké jsou zásady zdravé výživy?
- Omezte konzumaci jednoduchých cukrů, kávy a alkoholu.
- Kouříte? Zkuste s tímto zlozvykem skoncovat jednou provždy.
- Jezte hodně ovoce a zeleniny.
- Pijte dostatek tekutin, ideální jsou neslazené vody a čaje.
- Zvyšte příjem omega-3 kyselin.
- Pohyb zařaďte na denní pořádek.
- Spěte kolem 8 hodin denně.
- Udržujte si dobrou náladu.

Nezapomínejte na správnou hygienu
Už od mala nám rodiče vštěpují do hlavy, že si po návratu z venku máme umýt ruce, stejně tak po návštěvě toalety nebo kýchání. Někteří na to jaksi pozapomněli, jiní neví, jak si ruce správně mýt.- Ruce si omývejte pod teplou tekoucí vodou. Nejprve je namočte, pak použijte mýdlo.
- Mýdlo napěníte třením dlaní o sebe. Nejprve třete pravou dlaní přes levý hřbet propletenými prsty, pak obráceně. Stejným způsobem si umyjte také dlaň o dlaň.
- Hřbety prstů třete o druhou dlaň se zahnutými prsty, pamatujte i palce.
- Na závěr umyjte rotačním třením prstů dlaň a ruce opláchněte.

Pomoci z lékárny se nevzdávejte
Jakmile se blíží sezóna chřipek, naše tělo volá po zvýšené dávce vitamínů a minerálů. Jen těžko tuhle potřebu vykryjeme stravou, na řadu přichází doplňky stravy na imunitu. Důležité je dodat tělu dostatek vitamínu C, ideálně v kombinaci se selenem a zinkem, zapomínat nesmíme ani na vitamín D3. V létě ho získáváme ze sluníčka, na podzim a v zimě nám nezbývá než se spolehnout na doplňky stravy.

Kromě vitamínů a minerálů jsou důležitá také probiotika. Velká část imunity se totiž nachází ve střevech, zdravá střevní mikroflóra je základ. Na probiotika nezapomínejte ani při užívání antibiotik.

Náš tip: Prostřednictvím doplňků stravy můžete posílit i imunitu u dětí. Mezi dětmi jsou oblíbené multivitaminy Vibovit, pro nejmenší od 1 roku je tu sirup s hlívou a rakytníkem Terezia Baby Imun.

Řešením může být i očkování
Očkování má své příznivce a odpůrce, faktem ale je, že právě díky němu se nám v minulosti podařilo vymýtit nemoci jako černý kašel, záškrt, pravé neštovice. Očkování proti chřipce se hodí téměř pro každého, velký význam má hlavně u osob starších 65 let, osob s oslabenou imunitou a osob s chronickým onemocněním plic, srdce a ledvin.Ideálním časem na očkování je začátek podzimu, tedy předtím, než k nám chřipka dorazí. Po aplikaci vakcíny začne imunitní systém rozpoznávat inaktivované části viru chřipky a vytvářet protilátky, které viry neutralizují. Tento proces trvá přibližně 2-3 dny, plnou imunitu proti chřipce získáte za 14 dní. Trvá půl roku až 1 rok.

Autor: Andrea Kramecová
Fotogalerie:

Další články z rubriky Zdraví

Doplněk stravy s terpenovými saponiny eliminuje svalové napětí

Saponiny jsou heteroglykosidické látky isoprenového původu a najdete je většinou v rostlinách. Tyto sloučeniny se pyšní mnoha biologickými účinky, jedním z nich je snížení povrchového ...

Pracovní dioptrické brýle řeší ochranu a korekci zraku současně

Zajistit bezpečnost při práci svým zaměstnancům je povinností každého zaměstnavatele. V mnoha provozech je nutnou rovněž ochrana zraku. Komplikované u ...

Varovné signály nemocných ledvin? Dušnost, otoky i vysoký krevní tlak

Špatně nastavenou dialyzační léčbu má podle lékařů Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) až třetina pacientů. Zlepšit zdravotní stav i prognózu d ...

Lidé s migrénou těžko hledají práci

Úporná bolest hlavy, zvracení nebo poruchy vidění. I tak dokáže migréna pacientům komplikovat život klidně desetkrát v měsíci. Nepochopení společnosti ...

Jak řešit problémy se slabou erekcí?

Intimní problémy v oblasti sexuálního života nejsou zrovna těmi, s nimiž by se lidé běžné svěřovali. Potíže s tím mají ženy a muži už vůbec nejsou tak ...

DoporučujemeSobota 23.1.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.