InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Sněmovna podpořila zrušení výjimky pro Agrofert v evidenci skutečných majitelů

19.11.2020
Na mimořádné schůzi Sněmovny iniciované Piráty prošel dnes ve třetím čtení návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Díky dlouhodobému úsilí Pirátů i dalších opozičních stran se z něj podařilo vypustit nejkontroverznější výjimku pro firmy vložené do svěřenských fondů a tedy i výjimku pro premiéra Babiše. Přijetí zákona v této podobě zásadně přispěje ke zpřehlednění majetkoprávních vztahů a zabrání nekalému nakládání s veřejnými financemi.
Ilustrační snímek | Foto: Poslanecká sněmovna PČR
Sněmovnou dnes ve třetím čtení prošel vládní návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Stalo se tak s desetiměsíčním zpožděním od termínu, do kterého měla být do české legislativy transponována evropská směrnice proti praní špinavých peněz, ze které zákon vychází. Zákon prošel výraznou proměnou a díky společnému úsilí Pirátů, nevládních neziskových organizací a dalších opozičních stran se z něj povedlo odstranit nejproblematičtější ustanovení.

"Největším úspěchem je jednoznačně zjednodušení způsobu určování skutečných vlastníků firem ve svěřenských fondech. Majitelům takovýchto firem nově odpadá možnost se za tyto fondy schovávat. Nebude tak možné, aby se například premiér Babiš vydával pouze za vlastníka svěřenských fondů a tvářil se, že nemá nic společného s holdingem Agrofert, který do nich šikovně zaparkoval," vysvětluje poslanec František Navrkal smysl návrhu, který ve Sněmovně předložil spolu se Starosty a nezávislými a KDU-ČSL. Sněmovna nakonec v této věci přijala samostatný návrh lidovců, který Piráti rovněž podpořili.

Již v rámci návrhu garančního Ústavně právního výboru, se podařilo odstranit mnoho nedostatků vládní předlohy, na které poslanec Navrkal jako zpravodaj sněmovního tisku upozorňoval - vládní návrh třeba nepamatoval na nutnost napravit stav, kdy firma vůbec nenavrhne včas zápis jakýchkoli údajů do evidence.

Kromě toho podpořili zákonodárci pirátský návrh poslance Lukáše Černohorského, který umožňuje Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí nahlížet do evidence skutečných majitelů.

"Tento náš pozměňovací návrh přispěje k ještě efektivnější kontrole sponzoringu financování politických stran, zejména dodržování limitu pro dary ve výši 3 milionů Kč na osobu a rok včetně právnických osob ovládajících či ovládaných. Jedná se tak o další nástroj, jenž má zabránit různým zájmovým skupinám a kmotrům, aby pokoutně ovlivňovali českou politiku," doplňuje poslanec Navrkal.

Již před několika týdny se povedlo u změnového zákona k dnes přijatému návrhu prosadit pirátská opatření, která zajistí, že nově budou dotace a veřejné zakázky udělovány výlučně firmám se známými vlastníky.

"Přijetí obou pozměňovacích návrhů vnímám za stávajícího rozložení sil ve Sněmovně jako úspěch. Umožní totiž mnohem transparentnější dohled nad nakládáním s veřejnými financemi," komentuje poslanec Navrkal.

Další navrhované změny jako návrh, aby se výše maximální sankce za uvedení nepřesných informací odvíjela od velikosti firmy, nebo návrh rozšiřující okruh oznamovatelů nesrovnalosti v evidenci, se budou Piráti ještě snažit prosadit v Senátu, kam teď zákon míří.

Zdroj: Pirátská strana

Další články z rubriky Domácí

Piráti jsou ochotní přijmout kompromisní podobu daňového balíčku, na zachování slevy na poplatníka ale trvají

Schválení daňového balíčku Sněmovnou vyvolalo neobvyklý zájem médií i veřejnosti zejména v souvislosti s rozsáhlými škrty v rozpočtech samospráv. Kromě toho zaujal i neobvyklý přístup Andreje Babiše žádajícího senátory o úpravu svého návrhu ...

Státní zemědělský intervenční fond bude přijímat žádosti organizací, které se starají o distribuci potravin lidem v nouzi

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) spustí už 1. prosince příjem žádostí o dotace. Ty podpoří provoz potravinových bank. O dotaci budou moci v Č ...

Ve velkochovu nosnic v Polsku je ptačí chřipka, Státní veterinární správa tomu přizpůsobí své kontroly

Státní veterinární správa (SVS) dnes obdržela od polské veterinární autority informaci o výskytu nového ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu ...

Krevety prodávané i v ČR obsahovaly zdraví nebezpečnou bakterii

Státní veterinární správa (SVS) varuje před zdravotně závadnými zmraženými krevetami, které se prodávaly v obchodě v areálu SAPA. Česká republika obdr ...

Kontejnery na odpad musí splňovat technické parametry

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly kontejnerů na recyklované sklo a pojízdné popelnice. Inspektoři u 38 typů těchto výrobků monitorovali dod ...

DoporučujemeSobota 28.11.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.