InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

ODS: Aukce pro rozvoj 5G sítí skončila fiaskem, jen pan ministr Havlíček to označuje za úspěch

15.11.2020
Aukce kmitočtů pro rozvoj 5G sítí skončila blamáží a ostudou pro ministra Karla Havlíčka i premiéra Andreje Babiše. Oba se střídavě bili v prsa, jak zařídí příchod 4. operátora a jak se lidem zlevní mobilní data. Nic takového se nekoná. Výsledek aukce je žalostný.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Frekvence, které mohly přivést do Česka nového mobilního operátora, si o 1,4 miliardy levněji rozebrali za vyvolávací cenu ti stávající. Česká republika přišla o unikátní možnost vybudovat funkční konkurenční prostředí v mobilních datových službách," vysvětluje místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka.

Na podzim 2019 odevzdal bývalý předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák finální podmínky aukce a její plán na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vyvolávací cena se pohybovala v hodnotě přes 7 miliard.

"Aukce je velké vítězství stávajících hráčů. Nakoupili levněji, než čekali a o rok odložili miliardové investice do 5G sítí. Na trhu s mobilními daty se nic dramatického nezmění, ceny mobilních dat zůstanou vysoké. Úřad také v podmínkách aukce nijak nezlepšil pozici virtuálních operátorů a ignoroval připomínky stovek českých regionálních operátorů," říká Jakub Rejzek, telekomunikační expert ODS.

Včerejší aukce ukázala na nulový zájem zahraničních telekomunikačních společností vstupovat na trh, kde ministerstvo zasahuje do práce nezávislého regulátora, investor musí bojovat se složitou stavební legislativou a Evropská komise už několik let šetří, zda je sdílení sítí mezi dvěma největšími mobilními operátory v pořádku.

Další atraktivní pásmo pro 5G sítě pak získaly kromě mobilních operátorů i menší podniky, jejich využití i budoucnost jsou nejisté a mohou sloužit jako nástroj spekulace. Nepochybně budou pokračovat soudní spory, které vedou velcí mobilní operátoři kvůli možné státní podpoře pro některé hráče, i kvůli možnosti malých operátorů využívat velmi levně sítě těch velkých.

"Díky předchozímu vedení a složení Rady Českého telekomunikačního úřadu byly dobře nastaveny podmínky aukce 4G kmitočtů, a proto v ČR máme jedno z nejlepších pokrytí 4G v Evropě," doplňuje dále Martin Kupka. ČTÚ podle něj nyní upřednostnil vzdušné zámky a pletichaření před odborností a expertízou.

Navíc se tím zpozdilo spuštění 5G sítí nejméně o rok a ministerstvo tím oslabilo konkurenceschopnost české ekonomiky. To vše za dramatických okolností výměny předsedů úřadu a sebevědomých prohlášení o nutnosti změny přístupu k aukci. Rychlou výstavbu 5G sítí by přitom ekonomika, už skoro tři čtvrtě roku trpící následky pandemie, ocenila.

ODS se zaměří na novelu zákona o elektronických komunikacích, jejíž návrh vláda tento týden schválila a která nijak neřeší problémy českého telekomunikačního trhu. Nejenom mobilní sítě, ale celá digitální infrastruktura potřebuje urychlené zlepšení legislativního prostředí.

Zdroj: ODS

Další články z rubriky Domácí

MDŽ je na vzestupu i navzdory pandemii, v poptávce po rozvozu květin poráží Valentýn téměř trojnásobně

Obliba mezinárodního dni žen jen už několik let na vzestupu a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i do budoucna. Mezi hlavní důvody patří podle odborníků z Asociace komunikačních agentur (AKA) generační obměna a také příležitost obchodníků pro ...

Zrušte diskriminaci, vyzývají vládu organizátoři farmářských trhů

Uplynul rok od vyhlášení prvního nouzového stavu. Zatímco během všech opatření mohly mít obchody s potravinami otevřeno, u farmářských trhů tomu tak n ...

Česko je na změnu energetiky připravené, ukázal obrovský zájem o Modernizační fond

Zejména projekty na přechod tepláren na zemní plyn, pozemní fotovoltaické elektrárny a solární panely na střechách, včetně modernizace průmyslu se obj ...

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nebezpečný výrobek - kolonožku

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele strojní zařízení, které může znamenat pro spotřebitele vážné riziko. J ...

Státní veterinární správa kvůli rhinopneumonii koní zpřísňuje podmínky pro svody koní

V posledních dnech Státní veterinární správa (SVS) odpovídá řadu dotazů ohledně onemocnění rhinopneumonie koní (RPK) vyvolané herpesvirem EHV-1. Kvůli ...

DoporučujemePondělí 8.3.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.