InfoDnes.cz » Zpravodajství » Krimi

Muž z Liberce si stáhnul podvodnou aplikaci z oficiálního obchodu pro Android, přišel o 61 tisíc korun

17.10.2020
Na systémové službě umožňující stahování elektronických aplikací pro systém Android se minimálně od 2. září 2020 objevila podvodná aplikace peněženky virtuálních měn Jaxx Liberty (od vydavatele Jaxx Inc.). Aplikace napodobuje již známou peněženku "Jaxx Liberty: Blockchain Wallet" od vydavatele "Decentral Inc.", kdy uživatele vybídne k zadání 12 obnovovacích řetězců, ty následně zašle útočníkovi, který díky tomu převezme kontrolu nad virtuálními prostředky.
Aplikace napodobuje již známou peněženku | Foto: PČR
Podvodná aplikace je ke dnešnímu dni je stále aktivní. Policie ČR již podala žádost o odstavení této aplikace z obchodu, avšak aplikace stále setrvává.

Policie tedy apeluje na občany, aby byli v rámci instalace aplikací na mobilních telefonech dlouhodobě obezřetní. V obrázkové příloze jsou zvýrazněny 2 aplikace, kdy jedna z nich je podvodná. Potřebu opatrnosti by měl uživatel dovozovat i z počtu dosavadních stažení aplikace, kdy poměrově malý počet dosavadních stažení aplikace signalizuje, že se jedná o relativně novou aplikaci, "nezaběhnutou" aplikaci, tedy aplikaci s potenciálně vyšším rizikem. Na místě je u aplikací pročítat si uživatelské recenze ještě před jejich instalací, resp. jejich prvním použitím, o to více v případě, kdy se aplikace týká finančních prostředků - v tomto případě peněženka virtuálních měn uživatele.

Buďte obezřetní, pokud aplikace, kterou si hodláte nainstalovat, má více variant, velmi podobných názvů, stejných či velmi podobných ikonek. Může se jednat o podvrženou podvodnou aplikaci, kdy pachatelé na druhé straně spoléhají na omylné zakliknutí ze strany uživatele.

Dokonce ani pozitivní hodnocení aplikace, ať už veškeré nebo většinové, nemusí být jasným ukazatelem k jistotě a ke spolehlivosti aplikace - dnes není problém si pozitivní hodnocení uměle zajistit, a to i s předstihem, myšleno za delší časové údobí. Tyto služby - zajištění pozitivních (falešných) recenzí - jsou dnes nabízeny na internetu, často v jeho temných částech. Obdobně je to u aplikací s jejich bodovým hodnocením od uživatelů - i to jde uměle vylepšit.

V Libereckém kraji přijala policie v uplynulém týdnu oznámení, kdy poškozený si stáhnul tuto závadnou aplikaci na systémové službě umožňující stahování elektronických aplikací. Ta nešla synchronizovat s jeho elektronickou peněženkou na kryptoměny. Následně zjistil, že mu neznámý pachatel z jeho peněženky odčerpal kryptoměny Bitcoin a Ethereum v celkové částce 61.500 korun.

Případem se nyní zabývají kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a šetří jej jako podezření ze spáchání přečinu podvodu.

Poškozených ale může být i více. Policie proto žádá případné další poškozené, aby v případě podobného podvodného jednání věc oznámili prostřednictvím tísňové linky 158 nebo na kteroukoliv policejní služebnu.

Zdroj: Policie ČR

Další články z rubriky Krimi

Tři cizinci na Pardubicku a Hradecku ukradli z dodávek filtry pevných částic za 1,6 milionu

Policisté po dvou měsících usilovného pátrání dopadli v pátečních ranních hodinách (23.10.) pachatele krádeží filtrů pevných částic z dodávek. K dopadení jim dopomohl hlavně kvalitní městský kamerový systém v Pardubicích. Všichni jsou stíháni ...

K vážné nehodě motorkáře na Rychnovsku letěl vrtulník LZS

V neděli 25. října 2020 přijali rychnovští policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo po třetí hodině odpolední v Častolovicích. Pětadvaceti ...

Na Klatovsku zmizel z oploceného pozemku obytný karavan

V obci u Dlouhé Vsi neznámý pachatel v době od 22. do 24. října tohoto roku vnikl na pozemek u rodinného domu a odcizil obytný karavan bílé barvy, kte ...

Při vloupání do prodejny čerpací stanice v Jihlavě byl muž dopaden přímo při činu

Objasnit se podařilo vloupání do prodejny čerpací stanice, ke kterému došlo minulý týden v Jihlavě. Dvaadvacetiletý muž byl dopaden přímo při činu, ce ...

Tragická dopravní nehoda na Zlínsku si vyžádala dvě oběti, policisté hledají svědky

V neděli 25. 10. po půl šesté ráno došlo u obce Jasenná na Zlínsku ke smrtelné dopravní nehodě, při níž řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína ...

DoporučujemeStředa 28.10.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.