InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Jak na vlastní sebereflexi?

01.10.2020
Sebereflexe slouží k hlubšímu poznání sama sebe a umožní růst osobnosti. Je skvělým nástrojem pro seberozvoj, ale také umožňuje nastavit naše hranice pro ostatní. Díky sebereflexi můžeme lépe poznat svůj charakter, zjistit, jaké máme silné a slabé stránky a zvýšit tak i své sebevědomí. Jak na vlastní sebereflexi? Dočtete se v následujícím článku.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com

Co je to sebereflexe a jak na ni?


Sebereflexe se občas definuje také jako sebehodnocení. Jedná se o uvědomění sám sebe, svých chyb i kladů, toho jací jsme a kým se chceme stát. Pokud se dostatečně známe, můžeme lépe ovládat naše emoce, reakce a zmírnit tak následky našeho chování.

Naopak nedostatek sebereflexe činí chování jedince nepříčetným a nepříjemným pro jeho okolí. Může nás v životě brzdit a stahovat dolů. Jak se tedy naučit reflektovat vlastní chování?

3 tipy, jak na vlastní sebereflexi


Naučit se správné sebereflexi, která nám nesnižuje sebevědomí, ale je pro nás přínosná, není otázka dne ani týdne. Každodenním tréninkem se však můžete naučit využívat sebehodnocení tak, aby vás posouvalo a vy se stali úspěšnějšími. Přinášíme vám tři jednoduché tipy, které mohou pomoci s trénováním této dovednosti.

Napište si seznam svých kladů a záporů


Abyste mohli začít se sebepoznáním a sebeposuzováním, musíte se nejprve dobře znát. A přenést názory o sobě na papír vám s tím může výrazně pomoct. Napište si seznam svých dobrých i špatných vlastností, dovedností, talentů a tak dále. Můžete využít i posouzení někoho blízkého, jež vás dobře zná.

Vědomě zkoumejte své chování


Vždy, když někomu odpovídáte na dotazy, debatujete nebo se dostáváte do jiné interakce s druhým člověkem, vědomě zkoumejte své reakce. Jakým tónem odpovídáte? Dostává se vám do hlasu ironie nebo sarkasmus? Nebo jste naopak přehnaně milí, až vlezlí? Vaše spontánní reakce vám velmi napoví, jak se chováte k ostatním lidem a zda není potřeba přehodnotit některé postoje.

Trénujte asertivitu


Pro prosazení vlastních názorů a potřeb je skvělé využívat asertivní chování, kterým nikoho neurazíte, jednáte slušně, ale zaroveň sebejistě. Během asertivní komunikace nedochází k agresivitě, aroganci nebo manipulaci. Přesto dokážete prosadit své zájmy jednoduše a účinně.

V čem vám může pomoci sebereflexe?


Jak už jsme zmínili, sebereflexe vás může velmi posunout a konstantně zlepšovat váš výkon. Začnete se cítit sebevědomější, ale zarověň chováte pokoru a úctu k ostatním. Ale je toho víc, s čím vám může sebehodnocení pomoci.

Kromě zlepšení charakterových vlastností, můžete získat i dostatek podnětů a sebedůvěry v budování vlastního podnikání a finanční jistoty, například pomocí zajištění pasivního příjmu. Člověk, který si dostatečně věří a reflektuje své silné stránky, mnohem snadněji pronikne do světa, kde je sám sobě dobrým šéfem.

Využijte tento skvělý nástroj seberozvoje pro svůj prospěch. Naučte se správně a objektivně hodnotit sebe, dříve než začnete hodnotit ostatní a zjistíte, jak silná dovednost se vám skrývala před očima.

Autor: Patrik Pilous

Další články z rubriky Rady a tipy

Příručka budoucího důchodce vám pomůže řádně se připravit na odchod do starobního důchodu

Chystáte se do starobního důchodu nebo vás tato změna teprve čeká a chcete se na ni řádně připravit? Co všechno udělat před samotným sepsáním žádosti, jaké doklady si připravit a na co se zaměřit? Na všechny tyto otázky vám odpoví aktualizovaná ...

V mnoha regionech jsou místa v mateřských školách plná, řešením pro rodiče může být dětská skupina

Kapacita v mateřských školách mnohde nestačí a pro celou řadu rodičů je hledání volných míst ve školkách velmi problematické. Dětská skupina může být ...

Jak to bude s reklamacemi po novele zákona?

Vláda předložila poslancům novelu, ve které se navrhuje od základu změnit mimo jiné tak podstatnou věc, jakou je zákonná záruka. Spotřebitelská organi ...

Potřebujete odborníka na autodopravu, přepravu nákladů i manipulaci s hydraulickou rukou?

Ve stavebnictví, strojírenství, ale třeba i výrobním segmentu a dalších oblastech se neobejdete bez služeb autodopravy. Občas potřebujete manipulovat ...

Správný způsob, jak se zbavit nepoužitelných léků? Odnést je do lékárny

Češi se stále zlepšují ve správné likvidaci prošlých léků. V lékárnách, kam patří, jich končí víc a víc. To je dobrou zprávou nejen pro pacienty samot ...

DoporučujemeNeděle 22.5.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.