InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony
PANDEMIE COVID-19 ONLINE
Zdroj: MZ ČR 30.10.2020
Nové připady včera:
13051
Nové připady dnes:
Probíhá testování ...
Úmrtí:
2862
Hospitalizovaných:
6604
Aktivní případy:
178578
Vyléčení:
128628

Praha vytipovala rezervní místa pro pacienty s lehčím průběhem onemocněním covid-19

27.09.2020
Na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví vyčlenil magistrát lůžka pro klienty pobytových služeb s onemocněním covid-19, kteří mají mírný nebo bezpříznakový průběh onemocnění. Některé z těchto kapacit mohou být využity i pro jiné pacienty, kteří potřebují následnou péči. Praha tak chce být připravena na situaci, kdy by fakultní nemocnice potřebovaly uvolnit rychle se zaplňující akutní lůžka a ve státních nemocnicích by chyběly kapacity následné péče. Mezi vytipovanými místy jsou nyní prostory Městské nemocnice následné péče ve Vysočanech, jedno patro Domova pro seniory Zahradní město a jeden prázdný pavilon Psychiatrické nemocnice Bohnice.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Praha má nejvíce nakažených a musíme počítat se situací, kdy by se akutní lůžka v nemocnicích zřizovaných státem zaplnila. Pro tento případ jsme připravili nové prostory pro pacienty s lehčím průběhem onemocnění a pro následnou péči. O možnostech jsem informoval členy Ústředního krizového štábu, stejně jako jsme je požádali o pomoc se zajištěním personálu, který zatím pro nové prostory nemáme," řekl primátor Zdeněk Hřib.

Lůžka vyčleněná na základě mimořádného opatření ze dne 24. dubna 2020 mají sloužit pro klienty domovů pro seniory, kteří mají lehčí průběh nebo se z onemocnění zotavují. Státní nemocnice je během první vlny na jaře nepřijímaly, jak ale upozornilo vedení Prahy, v domovech pro seniory není možné zajistit dostatečná karanténní opatření. Některé vytipované kapacity mohou být využity i pro jiné pacienty, kteří již nepotřebují akutní lůžkovou péči, avšak s ohledem na jejich zdravotní stav je stále není možné propustit do domácího ošetřování.

Mezi místy vytipovanými pro tento účel, jsou nyní prostory Městské nemocnice následné péče ve Vysočanech, jedno patro Domova pro seniory Zahradní město a jeden prázdný pavilon Psychiatrické nemocnice Bohnice.

"Nejdříve by měly být vyčerpány všechny možnosti ve zdravotním sektoru. Až následně by přicházelo v úvahu využití kapacity zařízení sociálních služeb. Pokud by k jejich využití došlo, bude se jednat pouze o místa, v nichž je možné zajistit vlastní vchod a oddělené provozy. Na prvním místě pro nás bude vždy zajištění bezpečí stávajících klientů a personálu služby," popsala radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.

V Prahou zřizované Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech se v těchto měsících rekonstruují tři z pěti pater a pro následnou péči o covid+ pacienty je připravená vyčlenit část postupně uvolňovaných kapacit. Vedle toho má hlavní město pronajatý nevyužívaný pavilon v Psychiatrické nemocnici Bohnice, kde se o prázdninách uskutečnilo celostátní cvičení Českého červeného kříže ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou hl. města Prahy a místo se plně osvědčilo pro přijetí covid+ pacientů.

Součástí návrhu povinně vyčleněných lůžek je také jedno patro nově zrekonstruovaného objektu Domova pro seniory Zahradní město, kde z celkových pěti pater jsou standardní sociální službou aktuálně obsazena jen dvě. V jednom z volných pater se nyní připravuje nouzová odlehčovací služba pro seniory, kteří přijdou o péči, protože rodina nebo pracovníci služby budou muset do karantény či izolace. Poslední patro je rezervní. Objekt má dva vchody na úrovni přízemí, resp. třetího patra, a možnost vyčlenit jeden výtah výhradně pro covid+ provoz. Díky tomuto stavebnímu oddělení nehrozí žádné křížení cest a infikování čistých provozů, tj. vlastního domova a plánové nouzové odlehčovací služby.

"Vše samozřejmě budeme konzultovat s pražskou hygienou. Bez detailního plánu na zajištění bezpečnosti klientů Domova a bez souhlasu hygieny prostory nemůžeme poskytnout," doplnila Milena Johnová.

Zdroj: Praha.eu
Související:

Další články z rubriky Regiony

Pražská čtvrť Karlín má nové veřejné osvětlení. Přibyla i environmentální stanice

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy ("THMP") pokračuje v oblasti Karlína v modernizaci veřejného osvětlení ("VO"). Karlínské náměstí a přilehlé ulice dostali v průběhu letošního léta 59 nových stožárů VO, 91 LED svítidel a kompletní ...

Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje nakoupit 20 velkokapacitních tříčlánkových trolejbusů

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) chystá nákup 20 velkokapacitních nízkopodlažních tříčlánkových bateriových trolejbusů, v těchto dnech vypisuje veře ...

Nemocnice Šumperk opět rozšířila kapacitu covidových lůžek

Nemocnice Šumperk opět rozšířila kapacitu dočasného infekčního oddělení o dalších 20 lůžek. Aktuálně nemocnice disponuje celkem 60 standardními lůžky, ...

Studentka Marie Hanáčková pomáhá zlínské nemocnici, její příběh uveřejnila CNN

Chápu to tak, že teď budu v nemocnici potřebná, nad nebezpečím možné nákazy zbytečně nepřemýšlím. Těmito slovy vyjádřila svou motivaci, proč jako dobr ...

Budova Nádraží Vyšehrad v havarijním stavu ohrožuje bezpečnost kolemjdoucích. Majitel z pěti pokut zaplatil pouze jednu

Historicky a architektonicky ceněná budova Nádraží Vyšehrad dlouhodobě chátrá. Nemovitost, která je v soukromém vlastnictví, už podle odborníků přímo ...

DoporučujemePátek 30.10.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.