InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí
PANDEMIE COVID-19 ONLINE
Zdroj: MZ ČR 25.10.2020
Nové připady včera:
12472
Nové připady dnes:
Probíhá testování ...
Úmrtí:
2077
Hospitalizovaných:
5314
Aktivní případy:
153818
Vyléčení:
94902

Praha bude pro Rakušany riziková. Ministerstvo jedná s Tuniskem o pokračování výjimky pro turisty

25.09.2020
Rakousko rozhodlo o zařazení Prahy mezi rizikové regiony, a to s platností od pondělí 28. září. Pro pražské cestovatele to znamená povinnost předložit negativní test ne starší než 72 hodin. Podmínky pro cesty chce změnit od 28. září také Tunisko, v ohrožení je výjimka pro organizované zájezdy, jejichž účastníci aktuálně nemuseli předkládat po příletu do země negativní test. Ten byl naopak povinný pro individuální turisty, tato podmínka nadále v Tunisku platí.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Stoupající čísla v Česku způsobila dominový efekt a počet států, které se rozhodly prověřovat české turisty více než ostatní, stoupá každý den. Věřím, že tato omezení potrvají jen nezbytně dlouhou dobu, ale budou se odvíjet od toho, jak se u nás s druhou vlnou epidemie popasujeme. Hlavním kritériem, podle kterého se všichni rozhodují, je počet nových případů za 14 dní. Dokud toto číslo nezačne klesat, restrikce budou pokračovat," uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Rakouské opatření bude platit od pondělí 28. září a bude se zatím vztahovat pouze na cestovatele z Prahy. Ti budou muset předložit výsledek negativního testu ne staršího než 72 hodin, nebo se na vlastní náklady izolovat ve vhodném ubytování a do 48 hodin požádat o provedení testu. V případě negativního testu bude karanténa ukončena. Nová opatření se nedotknou Čechů, kteří přes Rakousko tranzitují. Dlouhodobě je vhodné se na hranicích prokázat např. dostatkem paliva v nádrži na průjezd zemí bez zastavení.

Omezení vůči Česku se chystá přijmout od 28. září také Tunisko. "Tuniská strana nás dnes odpoledne informovala, že chce zrušit výjimku pro organizované zájezdy. Snažíme se tuto hrozbu odvrátit. Podle údajů od cestovek má totiž stále zájezdy do Tuniska koupeno více než 8 tisíc lidí," informoval také ministr Petříček.

Výše zmíněná opatření následují po omezení, která vůči českým cestovatelům přijala v posledních dnech řada zemí. Níže uvádíme výčet těch nejaktuálnějších:

Německo - od 23. září je mezi rizikové oblasti zařazeno celé území České republiky s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Pro překročení hranice musí cestovatelé předložit výsledek negativního testu, který není starší než 48 hodin. Pokud ho nemají, musí nastoupit do karantény a rozbor absolvovat do 72 hodin v Německu. Tato pravidla by měla platit pravděpodobně do poloviny října. Výjimku mají pendleři, řidiči nákladní dopravy a Češi, kteří projíždějí přes Německo domů. POZOR: Pokud cestujete z Česka NA německé letiště, povinnost testu platí.

Řecko - od 28. září bude od cestujících z České republiky vyžadován negativní test ne starší než 72 hodin. Povinnost testu se nebude vztahovat na děti mladší 10 let.

Belgie - do tzv. červené zóny jsou zařazeny Praha, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj a také Vysočina. Pro cestující z těchto červených zón platí povinnost nastoupit do karantény a absolvovat test.

Zdroj: MZV ČR
Související:

Další články z rubriky Domácí

Zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů bude platit až do konce nouzového stavu

Zákaz návštěv v lůžkových zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem bude platit až do konce nouzového stavu, 3. listopadu do 23:59 hodin. O prodloužení krizového opatření, které mělo vypršet tuto neděli, ...

Vyléčení pacienti z covidu-19 můžou pomoci darováním krevní plazmy, nemocnice hledají dárce

V průběhu infekce covid-19 se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci (SARS-CoV-2). Tyto protilátky v kr ...

Petr Fiala: Vyzýváme ministra zdravotnictví Romana Prymulu k rezignaci

To, co udělal ministr zdravotnictví Roman Prymula a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek včera večer, je podle předsedy ODS Petra Fialy nap ...

Piráti navrhují vyzkoušet pool testing, chytrou metodu plošného testování, která je rychlá a efektivní

Piráti navrhují v Česku vyzkoušet chytrou metodu plošného preventivního testování, která je levná, rychlá a efektivní. Jde o pool testing, volně přelo ...

Koronavirus se nevyhýbá ani České poště, firma omezení nechystá

Situace posledních dnů, mimořádná opatření vydávaná Vládou ČR a karanténní nařízení v souvislosti s šířením koronaviru. To vše ovlivňuje náš život, ch ...

DoporučujemeNeděle 25.10.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.