InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí
PANDEMIE COVID-19 ONLINE
Zdroj: MZ ČR 25.10.2020
Nové připady včera:
12472
Nové připady dnes:
Probíhá testování ...
Úmrtí:
2077
Hospitalizovaných:
5314
Aktivní případy:
153818
Vyléčení:
94902

Slovensko a některé další země zařadilo Českou republiku mezi rizikové země

23.09.2020
Slovensko, Německo a některé další evropské země reagují na zvyšující se počet případů nákazy koronaviru v České republice a zavádí opatření při vstupu na jejich území. Němci zařadí Českou republiku mezi rizikové země, Slováci od pátku 18. 9. zařadili ČR do rizikových zemí. Nizozemci vyžadují karanténu pro všechny přijíždějící obyvatele ČR. Podrobnosti o jednotlivých zemích naleznete dále v článku.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID

Slovensko


Slovensko od pátku 18. září zařadilo Českou republiku mezi tzv. rizikové země. Vstup na Slovensko je tak podmíněn testem na koronavirus ne starším než 72 hodin. Pokud člověk test nebude mít bude muset nastopit do pětidenní karantény a nechat se otestovat během této doby. Pokud bude člověk v domácí izolaci musí se registrovat na stránkách http://korona.gov.sk/ehranica.

Výjimku z testů, registrace i izolace mají řidiči nákladní dopravy, letecký, železniční a lodní personál. Hranice zůstávají otevřené, chystají se namátkové vnitrostátní kontroly. Řidiči a posádky musí mít vyplněný formulář Evropské komise, že pracují v mezinárodní dopravě. Formulář je ke stažení na konci článku v přílohách - poslední stránka PDF je samotné potvrzení.

Švýcarsko


Češi přijíždějící do Švýcarska musí nastoupit od pondělí 14. října povinnou 10 denní karanténu a kontaktovat místní úřady. Výjimku z karantény mají například řidiči mezinárodní nákladní dopravy nebo lidé pracující ve zdravotnictví apod.

Cestující musí po překročení hranic neprodleně dojet do místa bydliště či přechodného ubytování a tam strávit následujících 10 dnů. Do dvou dnů musí kontaktovat lokální úřady. V případě autobusových zájezdů cestující hromadně vyplní formuláře, společnost je vybere a zašle na emailovou adresu švýcarského Spolkového úřadu pro zdravotnictví.

Karanténu je nutné dodržet i při negativním testu na koronavrius. Při porušení výše zmíněných podmínek hrozí pokuta ve výši 10 000 švýcarských franků.

Nadále je možné tranzitovat přes švýcarská letiště, přejíždět přes zemi z dovolené do ČR nebo tranzitovat autobusy a vlaky. Podmínkou je nezdržet se ve Švýcarsku více než 24 hodin.

Německo


Omezení cestování do Německa se zatím týká pouze občanů s trvalým pobytem v Praze a ve Středočeském kraji. Je ale pravděpodobné, že Německo zařadí celou Českou republiku mezi rizikové země. Poté při cestě do Německa bude muset mít každý u sebe negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Pokud ho mít nebude, musí nastoupit do karantény a do 72 hodin podstoupit test. Výjimku z karantény mají pendleři do 1. října a také pracovníci mezinárodní dopravy. Hranice uzavřené nejsou.

Každá spolková země si určuje vlastní karanténní opatření. Proto zde uvádíme odkazy na web na česká zastoupení v Bavorsku a Sasku. V němčině případně angličtině jsou k dispozici informace z Hamburgu.

Nizozemsko


Od 22. září je celá Česká republika brána jako riziková. Znamená to tedy, že každý Čech přijíždějící do Niozemska musí nastoupit do 10 denní karantény. A to i tehdy, pokud má negativní test na koronavirus. Opatření se nevztahuje na tranzit přes Nizozemí a na případy, kdy cestující neopustí letištní halu. Nákladní mezinárodní doprava je povolena.

Kypr


Ostrovní stát také od 18. září řadí Českou republiku mezi rizikové země. Lidé, kteří pobývali uplynulých 14 dní v ČR, na Kypr od pátku 18. 9. nesmí. Týká se všech občanů ČR.


Zdroj: Ministerstvo dopravy
Související:

Další články z rubriky Domácí

Zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů bude platit až do konce nouzového stavu

Zákaz návštěv v lůžkových zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem bude platit až do konce nouzového stavu, 3. listopadu do 23:59 hodin. O prodloužení krizového opatření, které mělo vypršet tuto neděli, ...

Vyléčení pacienti z covidu-19 můžou pomoci darováním krevní plazmy, nemocnice hledají dárce

V průběhu infekce covid-19 se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci (SARS-CoV-2). Tyto protilátky v kr ...

Petr Fiala: Vyzýváme ministra zdravotnictví Romana Prymulu k rezignaci

To, co udělal ministr zdravotnictví Roman Prymula a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek včera večer, je podle předsedy ODS Petra Fialy nap ...

Piráti navrhují vyzkoušet pool testing, chytrou metodu plošného testování, která je rychlá a efektivní

Piráti navrhují v Česku vyzkoušet chytrou metodu plošného preventivního testování, která je levná, rychlá a efektivní. Jde o pool testing, volně přelo ...

Koronavirus se nevyhýbá ani České poště, firma omezení nechystá

Situace posledních dnů, mimořádná opatření vydávaná Vládou ČR a karanténní nařízení v souvislosti s šířením koronaviru. To vše ovlivňuje náš život, ch ...

DoporučujemeNeděle 25.10.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.