InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

12 praktických tipů, jak snadno ušetřit v domácnosti

07.09.2020
Peníze nerostou na stromech a když se nabízí možnost, jak citelně snížit pravidelné výdaje, je nerozum tak neučinit. Pokud máte pocit, že vás provoz domácnosti stojí podstatně více, než je bezpodmínečně nutné, pusťte se společně s námi do optimalizace rozpočtu. Prozradíme vám několik jednoduchých tipů, jak ulevit peněžence a nemuset se přitom nijak zvlášť omezovat.
Ilustrační snímek | Foto: Breadmaker / Shutterstock.com

Začněte hospodařit s energiemi


Bez energií to v běžné domácnosti nejde, ale není důvod s nimi zbytečně plýtvat. Možností, jak snížit celkový objem spotřebované elektřiny, se nabízí víc než dost - volba je pak otázkou akceptovatelných vstupních nákladů:

- Pokud jste to ještě neudělali, pořiďte si LED osvětlení. Odběr světelných zdrojů je minimální a životnost (oproti klasickým žárovkám) mnohonásobně delší.
- Zvažte výměnu největších energožroutů (tzn. chladničky, mrazáku...) za modernější varianty z úsporné kategorie. Při výběru se řiďte podle energetického štítku - nejúspornější jsou spotřebiče s označením A+++.
- Nenechávejte běžet spotřebiče na stand-by režim.
- Zamyslete se nad změnou způsobu vytápění. V panelovém bytě s ním nic moc nenaděláte, v rodinném domě ano. Nový plynový kotel pracuje mnohem efektivněji než rezivějící starý model. A vůbec nejlevnější je tepelné čerpadlo. Jeho pořizovací cena není zanedbatelná, ale můžete na něj získat dotace.

Přestaňte plýtvat s vodou


Nezapomeňte, že vám vyúčtování za energie chodí také účte za vodu. A protože se každoročně zdražuje, a navíc jí je nedostatek, aplikujte alespoň základní opatření, díky kterým výrazně snížíte celkovou spotřebu:
- Instalujte na kohoutky perlátory. Ceny se pohybují řádově v desetikorunách, efekt vás příjemně překvapí.
- Sprchujte se. Oproti koupeli ušetříte až dvojnásobné množství vody.
- Sbírejte dešťovou vodu a využívejte ji na zálivku zahrady, jakožto i pro jiné hospodářské účely (např. na splachování).
- Nenechávejte zbytečné otevřený kohoutek, když vodu právě nepoužíváte. Nejčastěji se tak děje při mytí zubů nebo při vaření.

Nakupujte s rozmyslem


Kdybyste na konci každého měsíce sepsali všechny zakoupené položky, pravděpodobně byste došli k závěru, že jste skutečně potřebovali jen některé. Jak svůj shopaholismus zkrotit?
- Před nákupem si vždy napište, pro co do daného obchodu jdete. Seznamu se držte zuby nehty.
- Pokud můžete s nákupem počkat, až bude levnější v rámci akční slevy, udělejte to.
- Spoustu peněz ušetříte také na jídle. Nakupujte čerstvé potraviny určené k okamžité spotřebě v menším množství - vyhnete se tak zbytečnému vyhazování a ve finále ulevíte peněžence i planetě. Trvanlivé potraviny naopak nakupujte ve větších baleních a zvýhodněné ceny.
- Nezanedbatelnou částku ušetříte za chemii. Naprostou většinu nečistot zvládnete vypulírovat s pomocí jedlé či prací sody, citronu, vinného octa, pomeranče, olivového oleje a několika dalších základních ingrediencí. Na internetu najdete nespočet tipů, jak s nimi naložit.

Autor: ML

Další články z rubriky Rady a tipy

Odborníci radí, jak aktuálně bojovat s viry. Začněte silnou imunitou

Koronarivus dle všech čísel opět nabírá na síle a překrývá se s tradičním obdobím chřipek a různých viróz. Urgentně bychom měli pečovat o své tělo, a hlavně podpořit imunitní systém. Jsme mu vděční za ochranu našeho organismu proti okolním škodlivým ...

Česká televize spouští novou aplikaci k extralize ledního hokeje pro HbbTV

Česká televize rozšiřuje nabídku služeb pro televizory připojené k internetu. Dnes spustila novou aplikaci k extralize ledního hokeje. Hybridní aplika ...

Cestování v době pandemie: Jak je to s cestovním pojištěním?

Kam nyní můžeme vyrazit? Na seznamu států, které jsou otevřené bez omezení, najdete Francii, Rakousko, Polsko, Itálii, Portugalsko, Rumunsko a Bulhars ...

Babí léto prodlužuje cyklistickou sezonu. Přibývá jezdců na elektrokolech

Elektrokola si často pořizují senioři, aby dojeli do nejbližšího okolí nebo na nákup, ale i k udržení dobré kondice. Ženy pak třeba na cestu do práce, ...

3D termolis umí z obyčejných předmětů udělat vaše unikátní dílo

Za dobu našeho života bychom mohli pojmenovat možná hned několik technologií, které byly nejprve nedostupné, a poté se široce rozšířily. Zpravidla za ...

DoporučujemeÚterý 29.9.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.