InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

V Kroměříži se na začátku srpna koná unikátní festival barokní kultury Hortus Magicus 2020

28.07.2020
Kroměřížský festival Hortus Magicus je okouzlující třídenní událost plná nezapomenutelných zážitků, libých zvuků barokní a klasicistní hudby, pestrostí a vůní květinových aranžmá, chutí vybraných pokrmů a barev dobových kostýmů. Letošní sedmý ročník proběhne ve dnech 7.-9. srpna. Veškerá představení se budou konat v celé Květné zahradě a jejích architektonických skvostech.
Infografika | Foto: hortusmagicus.cz
Ačkoliv jsme pro letošní ročník připravovali téma "Král David", změny, na které realizační tým musel v důsledku koronavirové krize reagovat, přineslo nové téma, kterým je "Proměna - čtvero ročních dob". Proměna, či výměna témat se i tak v některých činnostech bude týkat krále Davida a předznamená téma pro rok 2021. Největší letošní tematická inspirace přirozeně vychází z díla Čtvero ročních dob barokního skladatele Antonia Vivaldiho a odtud plyne i tematická proměnlivost a rozmanitost veškerých aktivit festivalu. Nejvíce si tyto proměny můžeme uvědomit v přírodě, a to především skrze střídání ročních období. Edukativní hry připravené v zahradě na několika stanovištích umožní proměny nejen zažívat, ale také se stát jejich původcem - stvořitelem.

Hudba a tanec, divadelní představení, floristické exhibice, ohňostroj vycházející z původní ikonografie a dobové hry pro děti i dospělé - to vše již neodmyslitelně patří k festivalu Hortus Magicus. Po všechny dny konání festivalu můžete využít nabídky stálého programu Květné zahrady. Projděte si nádherné prostory Libosadu během komentovaných prohlídek, bavte se s celou rodinou při hrách, které budou připraveny ve všech prostorách Květné zahrady a využijte jedinečné příležitosti vyzkoušet si historické kostýmy a procházet se v nich zahradou stejně jako naši předkové v časech baroka. Připraveny budou také ukázky aranžování květin pod taktovkou renomovaných floristů. Floristika hraje zásadní roli ve festivalovém programu. V rámci festivalu jsou vytvářeny floristické exhibice, které doplňují a nastiňují téma daného ročníku. Floristika je rozdělena do dvou okruhů. Prvním jsou již zmíněné exhibice, které jsou umístěny v zahradě (např. Rotunda, Kolonáda, apod.) i mimo ni ( kostely sv. Jana Křtitele, Neposkvrněné Panny Marie či arcibiskupský zámek). Druhým je samotná práce s květinami (workshopy), které probíhají v zahradě či v Palmovém skleníku. Tyto exhibice povedou zkušené floristické týmy, které jsou tvořeny z floristů z Květné zahrady i z externistů.

Po všechny tři dny konání festivalu se můžete v rozmezí od 9:00 do 16:00 vždy každou hodinu zúčastnit komentovaných prohlídek, které pro vás připravili průvodci a odborníci Národního centra zahradní kultury v Kroměříži. Květnou zahradu představí nejen jako celek a přiblíží návštěvníkům její zajímavá zákoutí, stavby i mnohdy netušené funkce.

Festival bude zahájen v pátek 7. srpna v Kolonádě Libosadu loutkovým divadelním představením pro děti Sněhová královna v podání Toymachine a dále unikátním vyprávěním příběhů, tzv. storytelling, které každoročně v rámci festivalu uvádíme. Storytelling se zakládá na tradici vyprávění, vyjadřuje nejpřirozenější lidskou činnost i umění zároveň.

Tato divadelní disciplína pracuje místo s rekvizitami, kostýmy a světly s fantazií. Odpolední instrumentální koncert se koná v Rotundě a vystoupí na něm Pressburg Trio, složené z Vladimíra Ondrejčáka (romantická kytara), Radky Kubínové (pozdně klasicistní příčná flétna) a Krzysztofa Białasika (klasicistní přirozený lesní roh). Na večerním koncertě ve Velkém skleníku zazní zmíněný koncert Čtvero ročních dob A. Vivaldiho v podání orchestru Conventus Quatuor s houslovým virtuózem Josefem Žákem jako sólistou. Jedinečnost tohoto koncertu spočívá nejen v oblíbenosti a genialitě Vivaldiho concerta grossa, ale také v samotných interpretech. Celý orchestr pod vedením koncertního mistra Veroniky Mannové tvoří soubory čtyř zemí Visegrádu, které se specializují na interpretaci staré hudby: Kulturní Morava (CZ), Arte dei Suonatori (PL), Solamente Naturali (SK), Sonatores Pannoniae (HU).

V sobotu se brány Květné zahrady otevřou již v 11 hodin programem pro děti. Bude je čekat storytelling a další loutkové divadelní představení, kterým bude tentokrát pohádka Král Karel (v podání ToyMachine). V Rotundě se odehraje koncert Michaely Koudelkové (flétna) a Moniky Knoblochové (hammerklavier). Odpolední program opět vyplní edukativní aktivity pro děti - storytelling a Pohádka z budíku, což je komunikativní představení s písničkami a milým humorem v podání Teátru Pavla Šmída. Vrcholem slavností a sobotního večera bude koncert ve Velkém skleníku a dobový ohňostroj za doprovodu živé hudby. Na programu zazní skladby barokních skladatelů zemí visegrádské čtyřky (Alajos Czibulka, Antonín Rejcha, Franciszek Lessel, Anton Zimmermann) a klasicistního skladatele Karla Ditterse. Za zvláštní zmínku stojí provedení barokního ohňostroje, který každoročně uvádíme za dobrého počasí. Českokrumlovští ohňostrůjci představí plody svého několikaletého bádání, průkopnické práce a vývoje vlastních konstrukčních řešení, které současnému divákovi přináší autentický zážitek s kouzlem návratu do časů dávno minulých.

Nedělní program opět vyplní storytelling, divadelní představení - Cirkusová pohádka kejklíře Vojty Vrtka a po něm jeho žonglérská dílna. Účastníci se v ní seznámí a mohou naučit několik základních žonglérských a artistických technik. Žonglovat se bude s míčky, kužely, diabolem, flowerstickem, tyčí a navíc si budete moci zkusit jízdu na jednokolce a chůzi po pevném laně. Odpolední koncerty zazní jednak v prostoru Rotundy, a to v podání Rejchova kvarteta (skladby F. X. Richtera a W. A. Mozarta) a také na zámku, kde své hudební umění předvede barokní duo L&M (Lucie Rozsnyó - zpěv a Miloslav Študent - arciloutna, barokní kytara). V nedělních aktivitách rovněž nebude chybět floristická dílnička.

Více informací k programu a vstupnému naleznete na webu www.hortusmagicus.cz, vstupenky je možné zakoupit on-line nebo na místě. Jako každý rok bude zajištěna kyvadlová doprava od vlakového nádraží ke Květné zahradě.


Autor: Jitka Korpasová

Další články z rubriky Kultura

V Praze se připravuje oslava návratu kulturního a společenského života

Pražské Výstaviště se na konci léta promění na tři týdny v prostor s komorními multifunkčními scénami, kde se odehraje slavnost nazvaná Praha ZÁŘÍ. Od 8. do 28. září se na ní představí největší pražské festivaly Designblok, MFF Praha - Febiofest, ...

HbbTV: Česká televize spustila novou verzi aplikace iVysílání :D

Kromě webové stránky dětského kanálu ČT :D, která měsíčně v průměru zaznamená jeden milion návštěv, mohou diváci zpětně sledovat své oblíbené pořady t ...

Žďárským zámkem budou po čtrnáct dní znít tóny houslí

Ve druhé polovině srpna se zámeckým areálem již podruhé rozezní nádherné tóny houslí v rukou těch nejlepších z nejlepších. Když budete procházet pod s ...

Osmý ročník KoresponDance se blíží. Čeští performeři roztančí žďárský zámek už 14. srpna

KoresponDance, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu se pro letošní ročník posouvá, ale neruší. Různorodé umění se již po osm ...

Healing festival v Brně: Akce plná inspirace i sebepoznání

Healing festival je místem setkání a přijetí, místem vzájemné inspirace, kde se účastníci prostřednictvím workshopů, cvičení, tance a hudby vydají na ...

DoporučujemeSobota 8.8.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.