InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Bydlení

Sekačka, nebo zahradní traktor?

28.07.2020
Máte zahradu či louku? Pak se o ni samozřejmě musíte starat. V první řadě ji pravidelně sekat. A to v závislosti na její velikosti zahradní sekačkou, či traktorem. Do jaké zahradní techniky investovat? Dozvíte se z následujícího článku.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Každý trávník, a je jedno, zda máte velkou či malou zahradu, vyžaduje náležitou péči. Té spolu s hnojením a jarní vertikutací dominuje jeho sekání. To musí být pravidelné, jinak vám tráva přeroste a na její seč budete nuceni vytasit silnější arzenál v podobě výkonného křovinořezu.

Sekání okrasného trávníku


Výšku tzv. okrasných trávníků byste měli udržovat maximálně na dvou centimetrech. A zase by neměla být kratší než centimetr a půl. Trávu je pak nutné sekat v závislosti na rychlosti jejího růstu. Brzy z jara, na podzim a v horkých dnech trávníku ponechejte hustější "kožich", který ji ochrání před namrznutím (podzim, časné jaro) i vysušením (léto). Při každém sekání také mějte na paměti, že výška trávy by sekáním neměla být snížena více než o třetinu její výšky. Přerostlou trávu je tedy vhodné sekat nadvakrát.

Sekání okrasné louky


Jiná situace vládne na květnatých loukách, které sečí v podstatě formujeme. Květnaté louky je například každý rok vhodné sekat v jinou dobu. Zajistíme si tak jejich pestrost. Zatímco první rok po výsevu sekáme zhruba deset centimetrů nad zemí, druhý rok tuto výšku můžeme zkrátit na polovinu.

Sekání malých ploch


Čím sekat? Na výběr máme buď sekačku, křovinořez, nebo zahradní traktor. Volba zahradní techniky závisí na rozloze obdělávaného trávníku i výšce travního porostu. V malých zahradách (300 - 600 m²) si vystačíte s elektrickou sekačkou. Budete-li dostatečně pozorní a nepřeseknete si přívodný kabel, bez něhož se při sekání elektrickou sekačkou neobejdeme.

Sekání větších ploch


Do větších zahrad (600 - 1500m²) je rozhodně praktičtější sekačka benzínová. Ta se však zase neobejde bez pravidelného servisu v podobě každoroční výměny oleje, očisty svíček a samozřejmě doplňování pohonných hmot, tedy benzínu. Pokud ani to pro vás není to pravé ořechové, zvažte sekačku akumulátorovou, která v sobě v podstatě spojuje výhody sekačky elektrické a benzínové.

Sekání velkých ploch


Nevýhodou sekaček obecně je, že si poradí jen s porostem určité výšky. Na přerostlou trávu je pak nutné použít například i zmíněný křovinořez. Nebo zahradní traktor. Bez něj se v každém případě neobejdete při sekání velkých zahradních ploch.

Rychlé sekání bez námahy


Zahradní traktory sekají nejenom rychle, ale především bez námahy. A některé modely z portfolií značek Husqvarna, John Deere nebo Gardena se bez problémů pohybují i v členitých terénech. Sekání s nimi pak přestává být namáhavou fyzickou aktivitou a stává se spíše meditací. A tou by měla být práce na každé zahradě, nemyslíte?

Autor: Pl

Další články z rubriky Bydlení

I bydlení v paneláku může být moderní. 5 tipů, jak na zdařilou rekonstrukci

První panelové domy se stavěly v Nizozemsku již po 1. světové válce, první panelákové bloky se pak začaly stavět ve 30. letech v Paříži, odkud se tento trend postupně dostal až do ČR. V 80. letech v nich u nás bydlely více než 3 miliony lidí a v ...

Bez sekačky to nejde, ale jak vybrat tu správnou?

Sekat trávník kosou? Milovníci klasiky a starých časů na ni nedají dopustit, ovšem drtivá většina zahrádkářů logicky volí sekačku. Ale jak si počínat ...

Zahrada je v létě místem odpočinku a relaxu, důležité je si zvolit pohodlný nábytek

Ideální chvilky jsou právě ty, které trávíme v obklopeni zeleně a na čerstvém vzduchu. Myslí si to většina lidí, a zajedno jsou i odborníci. Psycholog ...

Dřevěné brikety mají skvělé vlastnosti. A hodí se do kamen, kotle i krbu

Léto je v plném proudu. Během prosluněných dnů se jen málokdo zabývá myšlenkami na zimu. Ti opravdu prozíraví ale vědí, že je výhodné připravit se na ...

Recenze e-shopu Ratan.cz aneb Proč nakupovat ratanové zboží právě zde

"Dnes objednáte, zítra odpočíváte" - i tak se dá shrnout názor zákazníků na e-shop s ratanovým zbožím Ratan.cz. Na jednom místě najdete řadu ratanovýc ...

DoporučujemeSobota 8.8.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.