InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Nezaměstnanost v červnu vzrostla na 3,7 procenta

07.07.2020
Nezaměstnanost v Česku se v červnu zvýšila na 3,7 %. Oproti předchozímu měsíci jde o nárůst o 0,1 procentního bodu. Úřad práce ČR k 30. červnu 2020 nově evidoval 38 504 uchazečů o zaměstnání. Je to o 119 lidí více než v květnu. Celkem eviduje ÚP ČR 269 637 uchazečů o zaměstnání. Nejčastěji přicházeli do evidence lidé z oblasti služeb, zejména pohostinství, hotelnictví, dopravy a cestovního ruchu. Stále se hlásí i ti, kteří pracovali ve výše uvedených oborech v Rakousku, Itálii, Německu nebo Švýcarsku.
Ilustrační snímek | Foto: MPSV
"Mám radost, že se černé předpovědi některých ekonomů o tom, že budeme mít v červnu půl milionu nezaměstnaných, nenaplnily. Ostatně, udělali jsme pro to všechno. Díky programu Antivirus se nám podařilo udržet pracovní místo téměř třičtvrtě milionu lidí. V tomto ohledu jde o nejúčinnější vládní nástroj na pomoc firmám a zaměstnancům, který výrazně pomáhá zvládat dopady krize," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s tím, že se její resort i přes aktuálně přijatelná čísla připravuje na případný prudký nárůst nezaměstnanosti. "Rozhodně nechceme nic zanedbat. Chystáme balíček zaměstnanosti, jehož součástí je i plán přípravy na masovou nezaměstnanost, a spustíme projekt Outplacement, který bude propuštěným zaměstnancům pomáhat najít novou práci ještě v průběhu výpovědní doby," vysvětlila Jana Maláčová.

Uchazeči o zaměstnání
V červnu celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl na 269 637, podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,7 %. V průběhu června se nově zaevidovalo na ÚP ČR 38 504 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 119 osob více a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 6 181 osob více.

Nově evidovaní uchazeči o zaměstnání v červnu přicházeli do evidence ÚP ČR především z oblasti služeb - zejména stravování, maloobchodu, velkoobchodu, hotelnictví, silniční nákladní dopravy a zprostředkování služeb.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenal ÚP ČR ve 40 okresech, největší v okresech - Mladá Boleslav (o 8,0 %), Praha (o 7,8 %), Karlovy Vary (o 7,3 %), Teplice (o 5,0 %) a Ústí nad Labem (o 4,7 %).

Z evidence v dubnu odešlo celkem 35 011 uchazečů. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 28 608 osob, tj. o 8 730 více než v předchozím měsíci a o 1 272 méně než v červnu 2019.

Podpora v nezaměstnanosti
Podporu v nezaměstnanosti v červnu pobíralo 93 429 uchazečů o zaměstnání. Průměrná výše podpory činila 8 742 Kč. Celkem vyplatil ÚP ČR na podpoře v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci částku 1 040 566 129 Kč.

Pracovní místa
ÚP ČR evidoval k 30. červnu celkem 334 904 volných pracovních míst. To je o 3 854 míst více než v květnu. Na jedno pracovní místo tak připadlo v průměru 0,8 uchazeče. Zaměstnavatelé měli v červnu obecně největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky a pomocníky ve výrobě, uklízeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních automobilů, kuchaře, zedníky nebo pomocné manipulační pracovníky.

Trh práce ovlivňují kromě aktuální situace také sezónní činnosti, které jsou už v plném proudu. Zájem je o pracovníky v oblasti stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství nebo třeba živočišné a potravinářské výroba a částečně už i v pohostinství a službách. V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření totiž dochází k obnově ekonomických aktivit právě v gastronomii, hotelnictví, ve službách, v dopravě apod. Tedy v oborech, ve kterých došlo ke značným hospodářským ztrátám.


Zdroj: MPSV

Další články z rubriky Ekonomika

Kvůli koronaviru přišlo o víc než čtvrtinu zakázek 61 % exportérů

Výpadek zahraničních zakázek v souvislosti s pandemií Covid-19 zaznamenaly tři čtvrtiny ze 121 exportních firem, které se zúčastnily průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR na konci června. Největšími překážkami pro obchod bylo omezené cestování do ...

Centrální nákup počítačů ušetřil státu miliony, zapojila se poprvé také samospráva

Téměř 15 mil. Kč ušetří města a obce, organizační složky státu a další úřady centrální veřejné zakázce na nákup výpočetní techniky. Ministerstvo finan ...

Finanční správa začíná zpracovávat a proplácet žádosti pro dohodáře

Novela zákona o kompenzačním bonusu, která umožňuje získat podporu i osobám vykonávajícím práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o prac ...

S rozvojem sítí páté generace pomůže 5G aliance

Podporovat zavádění a rozvoj 5G sítí a služeb v České republice. Hlavní cíl 5G aliance, která nedávno vznikla a jejíž čelní představitelé se vůbec pop ...

Dopady krize pocítilo 43 procent zaměstnanců a 60 procent samostatně výdělečně činných

Negativní dopady opatření proti pandemii COVID-19 pocítilo ve 2. čtvrtletí tohoto roku 43 % zaměstnanců a krize se dotkla i 60 % samostatně výdělečně ...

DoporučujemeSobota 8.8.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »