InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Zdraví

Jojo efekt může poškodit vaše srdce!

10.07.2020
Jojo efekt výrazně zvyšuje riziko srdečních příhod! Co je jojo efekt, jak může poškodit vaše zdraví a existuje účinná dieta bez jojo efektu? Čtěte dále a zjistěte více o jojo efektu, kterému můžete předejít a ochránit tak své zdraví.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com

Co je jojo efekt


Jojo efekt je ztráta a opakované narůstání hmotnosti. Jedná se o následek drastického hubnutí, kdy se dietáři daří rychle zhubnout, nedaří se mu už ale váhu udržet.

Výsledkem jojo efektu je, že dietář znovu přibere a získá většinou vyšší hmotnost, než jakou měl před začátkem hubnutí. Znovu nabytou váhu chce opět rychle snížit, a tak celý proces začne nanovo. Jojo efektu se z tohoto důvodu říká také cyklické hubnutí, jelikož se vše opakuje v cyklech.

Hubnutí s jojo efektem je pro tělo velice stresující


Někteří dietologové tvrdí, že náhlý úbytek na váze a následné přibírání působí tělu veliký stres.

Tělo během drastických diet dostává pouze minimum kalorií, které potřebuje pro svou správnou funkci. Následkem toho spaluje tuky a svalovou hmotu, aby získalo energii pro své přežití.

Výsledkem je, že se v těle zvyšuje množství kortizolu, stresového hormonu, který hlásí tělu, že je v nebezpečí. Hladiny kortizolu se zvyšují například v situacích, kdy je třeba se dát do boje nebo na útěk.

Matt Edwards, registrovaný dietolog, ředitel a jeden ze zakladatelů společnosti Genopalate, která se věnuje zdravému životnímu stylu na základě genetiky, říká, že zvýšení hladiny kortizolu má za následek nárůst tělesné hmotnosti, zvýšení pocitů úzkosti a deprese. Zvyšuje se také hladina cholesterolu, krevního tlaku a triglyceridů.

Dochází-li k výkyvům kortizolu opakovaně a často, vzniká vysoké riziko srdečních chorob.

Jak hubnout bez jojo efektu


Účinná dieta bez jojo efektu vyžaduje, abyste hubnutí vnímali jako změnu životního stylu, ne jako krátkodobou záležitost. Nutné je zaměřit se na udržitelné, dlouhodobé a zdravé návyky.

Místo toho, abyste drželi přísnou dietu, která slibuje rychlé zhubnutí, měli byste zvolit dlouhodobější a zdravější přístup ke snižování hmotnosti.

Dietologové často doporučují zaměřit se převážně na rostlinnou stravu s vysokým obsahem zeleniny, ovoce a celých zrn. Omezit byste naopak měli živočišné produkty, a to zejména zpracované maso a rafinované sacharidy. Takovou stravu můžeme nazvat středomořskou stravou.

Pokud patříte k milovníkům masa, doporučuje se omezit cukr, průmyslově zpracované potraviny a zaměřit se na konzumaci masa, ryb, ovoce a zeleniny. Takovému typu stravy říkáme nízkosacharidové stravování, ke kterému lze přiřadit atkinsonovu dietu nebo například vybrané recepty na keto dietu.

K pití je nejvhodnější čistá voda, které byste měli denně vypít 2-3 litry. Obohatit svůj pitný režim můžete zelenými čaji na hubnutí. Občas si můžete dopřát také skleničku červeného vína.

Jak překonat jojo efekt


Při hubnutí je nutné mít na paměti, že není důležité jen to, co jíte, ale také kolik toho sníte.

Hlavní je nehladovět! Nebudete-li tělu dodávat potřebné živiny, zapamatuje si to a začne si přijatou potravu ukládat do svých zásob v podobě tuku, ze kterého bude čerpat energii v případě, že by znovu nastala doba hladovění. Následkem toho začnete přibírat.

Jezte tedy dostatečně, vyváženě a zbytečně se nepřecpávejte.

Zvolíte-li drastickou dietu, o přebytečná kila pravděpodobně přijdete, ale, vrátíte-li se ke starým stravovacím návykům, zažijete s největší pravděpodobností jojo efekt na vlastní kůži.

Jen změna stravovacích návyků ovšem nestačí. Důležitý je také pohyb. Zvolte si takové cvičení, které vás bude bavit, ať už se bude jednat o plavání, jízdu na kole nebo pouhou chůzi.

Autor: St

Další články z rubriky Zdraví

Dejte sbohem mateřským znaménkům a dalším nedokonalostem na kůži

Kdy se vám naposledy stalo, že jste se na sebe podívala do zrcadla a všimla si nějaké drobnost, co se vám na sobě nelíbilo? Možná, že to nebude zas tak dlouho. A víte, že některé tyto malé nedokonalosti lze ...

Osteoporózu často odhalí až zlomenina. ZP MV ČR proto přispívá na speciální vyšetření

Mírný pád, lehký náraz nebo pouhé kýchnutí. Situace, které mohou skončit zlomeninou, a překvapivě tak odhalit nemoc, která se nenápadně vyvíjí celá lé ...

Denní světlo a sluneční paprsky pomáhají s posilováním imunity. Jak jich získat co nejvíce na podzim a v zimě?

S příchodem podzimu ubývá slunečních paprsků, jejich blahodárných účinků na naše zdraví i psychiku si budeme v následujících měsících užívat pouze v o ...

Týden rané péče připomene 30 let existence rané péče v Česku

V týdnu od 2. do 8. listopadu 2020 proběhne již třináctý ročník osvětové kampaně Týden rané péče. Vzhledem k aktuálním omezením se mnoho plánovaných a ...

Druhotné dopady koronaviru? Odložení návštěvy lékaře může mít fatální následky

Nebezpečí rostoucího šíření nákazy covid-19 v České republice má vedle samotného onemocnění ještě několik nebezpečných aspektů. Jedním ze zásadních js ...

DoporučujemeStředa 21.10.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.