InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Jak správně vybrat a používat cyklistickou přilbu pro malé cyklisty?

18.05.2020
Máte doma malého cyklistu, který chce jezdit na kole či třeba koloběžce? Kromě výběru vhodné cyklistické přilby je nutné jej poučit o tom, jak se má při jízdě na kole chovat. Jaká pravidla pro děti platí? A jak správně vybrat a používat cyklistickou přilbu?
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Malí cyklisté do 10 let věku mohou bez doprovodu jezdit pouze na chodnících, cyklistických stezkách a v obytné a pěší zóně. Pokud ovšem chtějí vyjet na silnice či místní a účelové komunikace, mohou tak učinit pouze v doprovodu osoby starší 15 let. Na komunikacích musí jezdit v pruhu pro cyklisty a tam, kde pro ně není vyhrazený pruh, při pravém okraji vozovky, případě po pravé krajnici, pokud jízdou neohrozí či neomezí chodce.

Na jednom jízdním kole není dovoleno jezdit ve dvou. Pokud je ovšem kolo osazeno dětskou cyklosedačkou s pevnými opěrami pro nohy, může osoba starší 15 let vézt dítě mladší sedmi let. "Nezapomínejte, že malí i dospělí cyklisté nesmí jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, psa nebo jiné zvíře, vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení, či ohrožovat ostatní účastníky provozu," uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a doplňuje: "Dále musí mít při jízdě nohy na pedálech a za snížené viditelnosti používat přední světlo bílé barvy a zadní světlo červené barvy, které může svítit i přerušovaně."

Všichni malí či náctiletí cyklisté do 18 let věku jsou povinni při jízdě na kole používat cyklistickou přilbu a mít ji řádně připevněnou na hlavě. Stejná pravidla platí i pro jízdu na koloběžce.

Jak správně vybrat cyklistickou přilbu? "Nejdůležitějším pravidlem při jejím výběru je osobně si ji vyzkoušet. Nejlépe přímo v obchodě, případně můžete využít čtrnáctidenní lhůtu na vrácení, pokud si přilbu objednáte přes internet a poté zjistíte, že vám nesedí," sděluje Eduarda Hekšová. Na co se tedy při výběru a zkoušení přilby konkrétně soustředit?

Hmotnost: čím je přilba lehčí, tím je to pro cyklistu pohodlnější. Pokud pořizujete přilbu dítěti, ujistěte se, že není příliš těžká, aby nadměrně nezatěžovala krční páteř.

Velikost: uvádí se jako obvod hlavy v centimetrech, případně písmeny S - XXL. Většina přileb je ale vybavena utahovacím mechanismem, s jehož pomocí je možné přizpůsobit vnitřní obvod přilby hlavě v rozpětí několika centimetrů. Dětem nekupujte větší přilbu. Cenou za to, že ji budou moct déle nosit, je výrazné snížení ochrany. Důležité je, aby přilba na hlavě vždy dobře seděla. Ani s utahovacím mechanismem nemusí každý model odpovídat tvaru hlavy. Raději tedy vyzkoušejte více různých značek, abyste našli takovou přilbu, která dokonale padne.

Upínání: nastavení délky podbradního řemínku a upravování velikosti přilby po obvodu jsou důležité vlastnosti. Většinu podbradních řemínků lze upravovat po délce, ale některé přilby už jsou vybaveny novým systémem (Trifix), který není potřeba nastavovat. Obvodový stahovací systém, kterým se upravuje velikost přilby, se nejčastěji ovládá pomocí otočného kroužku na temeni hlavy - když otáčíte na jednu stranu, přilba se utahuje a naopak. Můžete se však setkat i s jinými variantami ovládání. Přezka, kterou se zapíná podbradní pásek, by měla jít snadno rozepnout a také ovládat jednou rukou.

Polstrování: zajišťuje, aby bylo nošení přilby pohodlné. Je výhodné, když jsou spolu s přilbou dodávány náhradní vložky, protože zejména vlivem potu se měkké polstrování snadno zničí.

Větrání: většina cyklistických přileb má větrací otvory, které snižují pocení hlavy a zvyšují uživatelský komfort. Z logiky věci se může zdát, že čím více je otvorů v konstrukci přilby, tím je křehčí a méně bezpečná. Při nárazových zkouškách se ale ukázalo, že to paušálně neplatí. V každém případě je šikovné, pokud jsou otvory v přední části přilby zakryty síťkou proti vniknutí hmyzu.

Kšilt: měl by být odnímatelný a neměl by omezovat výhled. "Většinou je to výbava přileb určených pro jízdu v terénu nebo přileb pro volný čas. Jeho účelem je nejen chránit před slunečními paprsky, ale také například před větvemi, odletujícími kamínky a dalšími nebezpečnými předměty," vysvětluje Eduarda Hekšová.

Reflexní materiály: měly by být na každé přilbě a obzvlášť na přilbě určené pro jízdu na silnici, protože v současném hustém provozu je každé zviditelnění se výhodou.

Zdroj: dTest

Další články z rubriky Rady a tipy

Díky kvalitnímu dalekohledu budou vaše zážitky intenzivnější

Vyrážíte třeba do přírody? Chcete pořídit první dalekohled svému dítěti? Nebo chcete své dítě podpořit v zájmu o astronomii? Ať už hledáte dalekohled za jakýmkoliv účelem, dalekohled do kapsy nebo větší dalekohled určený k pozorování vzdálenějších ...

I vruty do dřeva musí splňovat příslušené parametry

Česká obchodní inspekce kontrolovala spojovací prvky - vruty, hřebíky a kolíky, které jsou často používány při stavebních pracích. U těchto výrobků ČO ...

Objevte kouzlo datových schránek a předejděte potížím s nedoručenou poštou

Nedoručený dopis jako banalita, která vás může dostat do problému. V České republice platí systém náhradního doručení, díky kterému se zpráva považuje ...

5 důvodů, proč zvolit bydlení za Prahou

Ceny bytů v metropoli se rok od roku zvyšují a pravděpodobnost, že výhledově klesnou, je spíše mizivá, také vzhledem k jejich množství, které je nedos ...

Slunečné počasí láká cyklisty i zloděje kol

Silnice i lesní cesty zaplnilo během stávajících teplých dnů množství cyklistů. Kolo je nejen v momentální situaci jedním z nejdostupnějších způsobů o ...

DoporučujemeČtvrtek 4.6.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.