InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Od pondělí bude povolena mezinárodní autobusová a železniční doprava

09.05.2020
Vláda schválila obnovení mezinárodní dopravy, která byla zastavena od půlky března. Přes hranice tak od pondělí mohou opět jezdit vlaky a autobusy, pokud se pro to dopravci rozhodnou a bude zájem cestujících. Na hranicích s Rakouskem a Německem se otevírají další přechody. Pro osobní dopravu lze využívat i přechody, které byly určené pro pendlery, stále platí, že jsou otevřené od 5h do 23h. Nadále platí, že při návratu do České republiky je vyžadován negativní PCR test na koronavirus. Pokud člověk při kontrole na hranicích nepředloží potvrzení, musí nastoupit do karantény na 14 dní nebo se nechat otestovat do 72 hodin od překročení hranic.
Ilustrační snímek | Foto: ČD
Železniční doprava
Mezinárodní železniční doprava bude postupně obnovována v souvislosti s rozvolňováním opatření v sousedních státech. U mezinárodních linek jedná Ministerstvo dopravy o postupném zavádění vybraných vlaků a navyšování provozu v různých termínech od června až do období letních prázdnin.

Vnitrostátní doprava postupně najíždí na obvyklý provoz. Od 15. května 2020 dojde k plnému provozu rychlíků objednávaných státem na tratích:
- R9: Praha - Havlíčkův Brod - Brno
- R16 Praha - Klatovy - Železná Ruda
- R17 Praha - Tábor - České Budějovice / Třeboň - České Velenice
- R20 Praha - Děčín

České dráhy reagují na poptávku krajů a navyšují rozsah dopravy. Od pondělí 11. května se tak například rozšíří doprava v Královéhradeckém kraji. K navýšení dopravy došlo již od 1. května v kraji Pardubickém a Olomouckém.

Autobusová doprava
Povolení mezinárodní dopravy se týká také autobusové dopravy. Dopravce Regiojet postupně začíná provozovat linky do zahraničí a prodávat jízdenky na letní sezónu. Ve vnitrostátní autobusové dopravě mohou lidé využívat čím dál více spojů. Například dopravce Arriva obnovil dálkové linky z Teplic do Prahy nebo ze Špindlerova Mlýna přes Vrchlabí a Jičín do Prahy.

Osobní silniční doprava
Cestování do zahraničí osobním autem záleží na míře opatření v sousedních zemích. Na hranici s Německem vláda určila nové tři přechody - všechny budou fungovat v době od 5h do 23h:
- Dolní Poustevna - Sebnitz
- Soběnice, Hřensko - Schmilka
- Kraslice - Klingenthal

Hraniční přechody, které primárně využívali pendleři, budou od 11. května zpřístupněné všem cestujícím. Po návratu ze zahraničí je vyžadován negativní test na koronavirus nebo karanténa (výjimky pořád platí pro řidiče mezinárodní nákladní dopravy, autobusů).

Letecká doprava
Jediným letištěm, kam mohou cestující osobního komerčního letu přistát, zůstává Letiště Václava Havla v Praze. Letecká doprava je pořád v útlumu, ale i tento způsob dopravy cestujících se pomalu dává do pohybu. Z pražského letiště nově denně odlétá pravidelná linka Praha - Amsterdam společnosti KLM. V provozu zůstaly i dvě pravidelné linky, které pražské letiště odbavovalo i v době pandemie. Konkrétně se jedná o let společnosti Belavia do Minsku, který létá třikrát týdně a linku Praha-Sofie od Bulgaria Air, která odlétá z Letiště Václava Havla dvakrát do týdne. Od 21. května se do pravidelného provozu zařadí také let společnosti Eurowings z Prahy do Düsseldorfu. Nejprve bude létat do 1. června pouze dvakrát týdně (čtvrtek a neděle), od začátku června poté společnost počítá s pravidelnými denními odlety. České aerolinie obnovují lety do destinací:
- Od 18. 5. 2020 Amsterdam Frankfurt nad Mohanem, Paříž a Stockholm
- Od 24. 5. 2020 Kyjev
- Od 25. 5. 2020 Oděsa a Bukurešť

Vodní doprava
Vnitrozemská vodní doprava je bez omezení. Státní podniky povodí zajistily proplavování lodí na všech vodních cestách. V rámci vltavsko-labské vodní cesty lze proplouvat plavebními komorami, Státní plavební správa informuje na svém webu o provozní době na této vodní cestě. Stejně tak lze proplouvat komorami na Baťově kanále a řece Moravě v úseku Otrokovice-Rohatec.
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Další články z rubriky Domácí

V pondělí 1. června končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitosti

Finanční správa upozorňuje poplatníky daně z nemovitých věcí, že lhůta pro zaplacení této daně končí 1.6.2020. Ti, kteří se dostali v souvislosti s koronavirem do tíživé situace a nemohou daň uhradit v řádném termínu, mohou příslušného správce daně ...

Martin Kupka: Středočeská záchranná služba potřebuje pomoc

​​​​​​​Středočeská záchranka po koronavirové krizi prochází těžkou zkouškou. Současné vedení kraje - ANO, ČS ...

Státní orgány nakupující ochranné pomůcky v době krize COVID-19 nemusely vyžadovat CE certifikáty, postup potvrdila ČOI

Evropská komise vydala doporučení 2020/403 doplňující nařízení (EU) 2016/425, podle kterého nemusely být v současné zdravotní krizi vyžadovány CE cert ...

Na vysokorychlostní internet nevyplatil stát za pět let žádné dotace. Pokrytí rostlo jen díky investicím podnikatelů

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil dotace na vysokorychlostní připojení k internetu v letech 2015 až 2019. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) mělo v ...

Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo odpověď na auditní zprávu do Bruselu

Ministerstvo pro místní rozvoj v pátek 29.5. předalo Stálému zastoupení ČR v Bruselu odpověď na Auditní zprávu Evropské komise týkající se nastavení s ...

DoporučujemePondělí 1.6.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.