InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Česká republika a Spojené státy chtějí spolupracovat na bezpečnosti sítí 5. generace

06.05.2020
Společnými silami zvýšit bezpečnost budoucích sítí 5. generace, vytvořit mechanismus hledání spolehlivých a důvěryhodných dodavatelů softwaru a hardwaru, ochránit komunikační sítě před možným narušením a manipulací a zejména zajistit svým občanům ochranu jejich soukromí a individuálních práv. To je cílem Společné deklarace v oblasti bezpečnosti sítí 5. generace, kterou 6. května 2020 podepsali premiér ČR Andrej Babiš a ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo.
Andrej Babiš - předseda vlády České republiky | Foto: Úřad vlády ČR
Podle vyjádření obou státníků umožní budoucí sítě 5. generace nejen dosud nevídaný rozvoj nových služeb i technologií, ale také budou jejich prostřednictvím poskytovány služby nezbytné pro chod státu a často i pro ochranu života a zdraví jeho obyvatel.

Cílem deklarace je společnými silami vybudovat sítě 5. generace, které budou chráněné před neautorizovaným přístupem i případným napadením a které zajistí občanům soukromí a ochranu jejich základních práv.

Deklarace navazuje na řadu dokumentů, které již byly přijaty na úrovni Evropské unie. Mezi nimi lze zmínit 5G Security Toolbox, který byl v EU přijat začátkem letošního roku a na jehož přípravě se významně podílela Česká republika. Dalším dokumentem jsou tzv. Pražské návrhy vyhlášené na Prague 5G Security Conference, které se uskutečnila 2.-3. května 2019 v Praze pod záštitou předsedy vlády ČR Andreje Babiše. Tyto dokumenty stejně jako nově podepsaná deklarace zdůrazňují nutnost vybudování a nasazení sítí 5. generace založených na volné a férové soutěži, transparentnosti a vládě práva.

Podle deklarace je důležité hodnotit zejména následující:
- Zda dodavatelé nepatřičně nepodléhají zahraničním vlivům bez možnosti nezávislého soudního přezkumu.
- Zda dodavatelé mají transparentní vlastnickou strukturu, dohledatelná obchodní spojení a standardní strukturu řízení společnosti.
- Zda se dodavatelé zavázali své produkty pravidelně inovovat a zda respektují právo na duševní vlastnictví.
- Zda se dodavatelé hardwaru a softwaru chovají v souladu s etickými standardy korporátního chování a zda jsou součástí takového právního prostředí, které vynucuje transparentní chování firem.

Představitelé obou zemí zároveň deklarovali, že samotný proces výběru důvěryhodných dodavatelů nepřispěje jen k národní bezpečnosti, ale bude také příležitostí pro další vývoj a inovace v soukromém sektoru. Obě země také vyjádřily podporu dalším diskusím o bezpečnosti sítí 5. generace v rámci Severoatlantické aliance.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Další články z rubriky Domácí

V pondělí 1. června končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitosti

Finanční správa upozorňuje poplatníky daně z nemovitých věcí, že lhůta pro zaplacení této daně končí 1.6.2020. Ti, kteří se dostali v souvislosti s koronavirem do tíživé situace a nemohou daň uhradit v řádném termínu, mohou příslušného správce daně ...

Martin Kupka: Středočeská záchranná služba potřebuje pomoc

​​​​​​​Středočeská záchranka po koronavirové krizi prochází těžkou zkouškou. Současné vedení kraje - ANO, ČS ...

Státní orgány nakupující ochranné pomůcky v době krize COVID-19 nemusely vyžadovat CE certifikáty, postup potvrdila ČOI

Evropská komise vydala doporučení 2020/403 doplňující nařízení (EU) 2016/425, podle kterého nemusely být v současné zdravotní krizi vyžadovány CE cert ...

Na vysokorychlostní internet nevyplatil stát za pět let žádné dotace. Pokrytí rostlo jen díky investicím podnikatelů

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil dotace na vysokorychlostní připojení k internetu v letech 2015 až 2019. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) mělo v ...

Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo odpověď na auditní zprávu do Bruselu

Ministerstvo pro místní rozvoj v pátek 29.5. předalo Stálému zastoupení ČR v Bruselu odpověď na Auditní zprávu Evropské komise týkající se nastavení s ...

DoporučujemePondělí 1.6.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.